blog posts

DirectAdmin’de SSL Nasıl Etkinleştirilir

DirectAdmin’de SSL Nasıl Etkinleştirilir

Direct Admin’de SSL, tarayıcı ile sunucu arasındaki iletişimi şifrelemek için kullanılan bir güvenlik protokolüdür. DirectAdmin, web sunucuları, e-posta ve veritabanları gibi web barındırma hizmetlerini yönetmek için kullanılan bir web yönetim panelidir.

SSL (Güvenli Yuva Katmanı), istemci ile sunucu arasındaki iletişimi şifreleme kullanarak güvence altına alan bir güvenlik protokolüdür. Bu protokol, tarayıcı ile web sunucusu arasında güvenli ve gizli bir bağlantı kurulmasını mümkün kılar, böylece iki taraf arasında gönderilen bilgiler şifrelenir ve yetkisiz erişime karşı korunur.

DirectAdmin, web etki alanları için SSL sertifikaları kurmanıza ve yönetmenize olanak tanır. DirectAdmin panelini kullanarak SSL sertifikalarını satın alabilir, kurabilir ve yapılandırabilirsiniz. DirectAdmin’de SSL‘yi etkinleştirdiğinizde, kullanıcılarla siteniz arasındaki iletişim HTTP yerine HTTPS kullanılarak yapılır, bu da müşterilerin daha güvenli olmasını sağlar.

Genel olarak DirectAdmin’deki SSL, kullanıcılar ile sunucu arasında güvenli iletişim sağlar ve hassas bilgilere yetkisiz erişimi önler.

SSL Doğrudan Yöneticisi Nasıl Etkinleştirilir

1.Öncelikle Direct Admin’de hosting yönetim panelinize girin.
2.Daha sonra Hesap Yöneticisi menüsünden SSL Sertifikası seçeneğini seçin.

 

3. Bu aşamada aşağıdaki görsele benzer bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada SSL’Yİ ETKİNLEŞTİR butonuna tıklamanız gerekmektedir.

 

Karşınıza çıkacak sayfada ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz gereken farklı sekmeler bulunmaktadır. Ancak genellikle ilk sekme sizin tarafınızdan kullanılır. Çünkü bu sekme Let’s Encrypt ücretsiz SSL aktivasyonu ile ilgilidir. Bu aşamada tek yapmanız gereken alanlardaki bilgileri kontrol edip KAYDET butonuna basmak.

 

Bu sayede Direct Admin’de ücretsiz SSL’yi yalnızca birkaç tıklamayla kolayca etkinleştirebilirsiniz.

 

SSL’nin etkin olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bahsedilen adımları tamamladıktan sonra alan adınızı kontrol ederek http’den https’ye protokol değişikliğinin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için alan adınızı tarayıcıya girin. Aşağıdakilerin varlığı, alan adında SSL sertifikasının etkinleştirildiğini gösterir:

  • Alan adının yanında kilit bulunmaktadır.
  • Etki alanının yanındaki kilit simgesine tıkladığınızda Bağlantı güvenli mesajını görüntüleyin.
  • Web sitesi bağlantılarının yanında https protokolünü görüntüleyin.

Çözüm

Direct Admin’e SSL sertifikası yüklemek, kullanıcılarınız için güvenli ve emniyetli bir bağlantı oluşturmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Bu yazımızda Direct Admin SSL’yi öğreterek Direct Admin’e SSL sertifikası yüklemenize yardımcı olmaya çalıştık. Ana makineye SSL yüklemek, HTTP protokolünü HTTPS’ye dönüştürür. Bu sayede güvenliği arttırmaya yönelik bir adım atmış olursunuz.