blog posts

Java ve Kotlin

 Java ve Kotlin dillerinin karşılaştırılması

Sizlere Android programlama dünyasında Java ve Kotlin ile ilgili büyük bir savaştan bahsetmek ve bakalım hangisi kazanacak? Kotlin mi yoksa Java mı? 2011 yılında Kotlin adında yeni bir programlama dili yayınlandı ve Jet Brains ekibi bu dilin Java’nın bıraktığı boşlukları doldurmak için geliştirildiğini duyurdu.

Son birkaç yılda bu programlama dili tüm dünyadaki programcılar arasında yerini sağlamlaştırdı. Peki Java’ya alternatif olarak düşünülebilir mi?Bu yazımızda iki dili, Java ve Kotlin’i karşılaştırıp , avantajlarını, farklılıklarını, performanslarını ve geleceklerini inceleyeceğiz.

Java, eski ve güçlü

Hızlı ve güvenli bilgi işlem performansıyla güçlü programlar tasarlayıp kodlayabilen, üst düzey, nesne yönelimli ve sınıf odaklı bir programlama dili. Kalıtım, polimorfizm, soyutlama ve çevre düzenlemesi dahil tüm OOP özelliklerini içerir.

Dünya çapında yaklaşık 9 milyon geliştirici bu dili sunucu, web ve Android uygulama geliştirme için kullanıyor. Aşağıdaki makalede JavaScript nedir ve ne işe yarar? Bizimle kal.

Java, derleme zamanında çalışma zamanı ve statik tür denetimi gerçekleştiren yerleşik güvenlik özelliklerine sahiptir. Ayrıca veritabanı bağlantısı, G/Ç, ağ iletişimi, uygulamalar ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli işlemler için güçlü API’ler sağlar.

Özel bir yığın sistemi kullanarak verilerin kaydedilmesini ve geri yüklenmesini kolaylaştırır. Ayrıca hataya açık kodları ortadan kaldırmak için bellek yönetimini ve otomatik çöp toplamayı kullanır.

Java kodlama dilinin avantajları

Java kodlama dilinin en büyük avantajlarından biri öğrenilmesinin kolay olmasıdır; Bu nedenle programlamayı öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilecek sindirilebilir ve anlaşılır bir sözdizimine sahiptir.

Ayrıca Java’yı öğreten sayısız kurs ve forum bulunmaktadır. İhtiyacınız olursa birçok kaynak ve örnek bulabilirsiniz. Bu, öğrenme sürecinizi büyük ölçüde basitleştirecektir.

Java’nın bir diğer avantajı da işletim sisteminden bağımsız olmasıdır. Yani, Java derleyicisi kaynak kodunu bayt koduna dönüştürür ve “ara” dil olarak adlandırılan bir dil gibi davranır. Bayt kodu, Java Sanal Makinesi kullanılarak herhangi bir işletim sisteminde çalıştırılabilir. Java N-IDE adlı özel bir programı kullanarak Android’de Java kodunu bile yazabilirsiniz.

Java harika bir dil gibi görünebilir, ancak öyle değildir ve diğer diller gibi onun da eksiklikleri vardır ve bu sorunları çözmek için Kotlin tanıtıldı.

 

Daha az karmaşıklığa sahip yeni Kotlin

İşlevsel ve nesne yönelimli programlama özelliklerini birleştiren modern, açık kaynaklı, istatistiksel tipte bir programlama dilidir. Neyse ki bu dil Java ile tamamen uyumludur ve Java’nın tüm araçlarını ve kitaplıklarını destekleyebilir.

Google, yaptığı duyuruda Kotlin’in sunucu ve istemci tarafında web ve Android uygulamaları için standart dil olacağını duyurdu.

Kotlin’in en büyük avantajlarından biri Java ile tam uyumlu olması ve hemen hemen tüm kütüphanelerini desteklemesidir.

Bu dili öğrenmek daha kolay ve daha özlüdür. Ancak bu, Kotlin’de daha fazla uzmanlaşabilmeniz için Java dilini zaten öğrendiğiniz zamandır .

Yeni bir dil olmasına rağmen, geliştiricilerin fikir alışverişinde bulunarak sorunları çözmelerine yardımcı oldukları nispeten küçük bir destek topluluğuna sahiptir.

Kotlin, bunu daha anlaşılır hale getiren kod oluşturmanın çeşitli yollarını sunar.

Bakım kolaylığı bu dil için tasarlanmış bir diğer avantajdır ve kodun bakımını kolaylaştıran birçok geliştirme aracını destekler.

Ancak dil öğrenmek yalnızca daha kolay kod üretmekle ilgili değildir ve Java’nın onlarca yıldır var olduğu önemli noktayı düşünün; Dolayısıyla, herhangi bir sorun veya sorunuz varsa size yardımcı olacak daha geniş bir geliştirici topluluğu, çevrimiçi kod kitaplıkları ve referanslar mevcuttur.

Daha az karmaşıklığa sahip yeni Kotlin

Kotlin programlama dili

Şimdi bu iki dili bir örnekle karşılaştırmak istiyoruz:

Android programcıları, Java ile uzun kod yazmanın ne kadar sıkıcı olabileceğini çok iyi biliyorlar ve bu nedenle kodlama sırasında hata ve sorun çıkma olasılığı artıyor.

Bu arada Kotlin size zaman ve enerji tasarrufu sağlamak için tasarlandı!! Kısa ve kompakt kodlar kullanarak Java’ya göre %40 daha az kodlamadan yararlanın.

Bu örneğe dikkat edin:

Kotlin

1.textView.setText("Merhaba Dünya")

Java

1. TextView text = (TextView) findViewById(R.id.textView);
2.text.setText("Merhaba Dünya");

Kotlin kod parçasında değişkenin tipini belirtmenize gerek olmadığını görebilirsiniz çünkü derleyici bunu tahmin edebilir. Ancak Java, geliştiricilerin değişkenlerin türünü açıkça bildirmelerini gerektirir.

Kotlin programlama dili Android geliştirme ve Android uygulamaları oluşturma konusunda güçlü dillerden biridir, Java ve diğer dillerin dezavantajları gibi Kotlin dilinin dezavantajları da kullanıcılarının mutlaka ilgisini çekecektir. Kotlin programlama dili tahmin edildiği gibi kısa sürede başta Java olmak üzere diğer programlama dillerinin yerini alabileceğinden dolayı dezavantajları da akılda tutulmalı ve göz ardı edilmemelidir. Dikkat etmeyin, ilginizi çekebilecek bu seçeneklerden bazılarına değineceğiz.

Kotlin sözdizimi ve Kotlin dilinin dezavantajları

Kotlin dilinin dezavantajları arasında söz dizimi sayılabilir, belki de programlama ekibinizi Java dili ile çalışmaktan Kotlin programlama dilini çalışmaya ve kullanmaya taşımak istiyorsanız öncelikle bu sorunla karşılaşacaksınız ve programlamanızı öğretmeniz gerekecek. ekibine Kotlin dilinin tuzaklarıyla nasıl başa çıkılacağı ve nasıl çalıştığı anlatılıyor.

Kotlin derleme hızı

Kotlin dilinin dezavantajları arasında derleme hızı da sayılabilir, genellikle bazı durumlarda Kotlin derleme hızı Java’ya göre daha düşüktür, elbette bu her zaman böyle değildir ve bazı durumlarda Kotlin’in hızı Java’ya göre daha hızlıdır.

Kathleen ile çalışan uzman

Kotlin dili ile çalışma ve Kotlin dilinin dezavantajlarını bilme yolunda bu projede öncelikle bir uzmana ihtiyacınız var, bu yoldaki tek sorun bir Kotlin dili uzmanına erişiminiz sizin için kolay bir iş olmayabilir. .

Android uygulamaları geliştirme sürecinde olan küçük bir işletme sahibiyseniz ve ekibinizin Kotlin dilini kullanmasına liderlik etmeyi planlıyorsanız.

Kotlin dilini kullanma ve Kotlin dilinin dezavantajlarını tanıma konusunda size ve ekibinize bu eğitimleri verecek bir uzmanın başınıza hemen gelmeyebileceğini veya size çok pahalıya mal olabileceğini söylemeliyim.

Ancak bir şirketiniz ve geniş bir programlama ekibiniz varsa ve programlama ekibinizi geliştirmek için onlara Kotlin dilini ve Kotlin dilinin dezavantajlarını tanıtmak istiyorsanız uzman aramak sizin için faydalı olacaktır ve başarılı olursunuz. gelecekte.

Android desteği

Android desteği konusunda Kotlin dilinin dezavantajlarından biri olduğunu, Java için Android desteğinin kapsamının Kotlin’e göre daha geniş olduğunu söylemeliyiz ancak bu konu programlama ekibinizin eğitim konusunda gelişmesine engel olamaz. Kotlin dilinde ve It ile programlama yapın ve kullanın.

Kotlin dili programlamanın geliştirilmesinde Java’ya göre daha başarılı olsa da Kotlin’in henüz Java’nın sahip olduğu olgunluğa ulaşmadığını ve bu sorunun hala programcıları Java dilini kullanmaya yönlendirdiğini de bilmeliyiz.

Java ve Kotlin Uygulamaları

Kotlin başlangıçta sadece profesyoneller tarafından kullanılıyordu ancak Google’ın resmi açıklamasının ardından öğrenciler arasında bomba gibi patladı. Android geliştirmede önemli kullanımının yanı sıra (%70 civarında), web geliştirmede ve ön uç ve arka uç programlamada da kullanılır.

Java, şu anda üç milyar cihazda çalışan en yaygın programlama dili olarak kabul edilebilir. Ticari web siteleri, mobil, masaüstü, bilimsel programlar, oyunlar, uygulama sunucuları ve yazılım araçları oluşturmak için kullanılır.

 

Java ve Kotlin’in performans karşılaştırması

Bir programın performansı, işletim sisteminin doğası, programcının uzmanlık düzeyi, kodlar vb. gibi faktörlere bağlıdır. Ancak performansı karşılaştırdığımızda ikisi de neredeyse aynı.

Ancak derleme söz konusu olduğunda Java %10-15 daha hızlıdır. Öte yandan Kotlin, veri sınıfları gibi birçok şaşırtıcı yapıyla daha verimli ve daha temiz kod üretir.

Google’ın Android geliştirmede resmi dil olarak Kotlin’i tanıttığı 2017 yılından günümüze kadar birçok büyük şirket de çalışmalara başladı ve dillerini Java’dan Kotlin’e çevirdi. Mart 2019 itibarıyla yaklaşık 35.000 uygulama Kotlin kullanıyor.

Bu tür şirketler arasında Google, Uber, Trello, Pinterest, Kickstarter ve diğerleri yer alıyor. Peki Kotlin neden bu kadar çok devin tercihi haline geldi ve gerçekten Java’yı gölgede bırakabilir mi?

Kotlin ve Java karşılaştırması, Kotlin’in daha güvenli olduğunu kanıtladı. Bu nedenle daha esnektir ve yazılan satır sayısını azaltmak için daha fazla olanak sağlar, böylece programda daha az hata ve hata meydana gelir.

 

Kotlin’in Java ile uyumluluğu ve uyumluluğu

Java’nın Kotlin ile etkileşiminin heyecan verici özelliklerinden biri de Java dosyasını Kotlin’e dönüştürebilmenizdir. Eklentiyi kurduktan sonra eski Java dosyanızı verin ve tek tıkla eşdeğer Kotlin dosyasına dönüştürün. Ve hatta Kotlin’den Java kodunu sorunsuz bir şekilde çağırın ve bunun tersi de geçerlidir.

Ayrıca Kotlin kodlarını Java projeleriyle birlikte aynı anda kullanabilirsiniz. İki dil arasındaki bu uyum oldukça çekici ve etkilidir. Makalede Java mı yoksa Python mu? hangisi daha iyi? Daha ilginç içerikler ekledik.

Java ve Kotlin’in geleceği

Java’nın programlama dünyasındaki yadsınamaz konumunu göz ardı edersek, Android’in uygulamaları desteklemek için modern bir dile ihtiyacı olduğunu görürüz. Kotlin bunu mümkün kıldı ve Google tarafından Android uygulamaları için birinci sınıf dil olarak adlandırıldı.

Kotlin, Java’nın yıllardır karşılaştığı sorunları çözmek için yaratıldı. Her ne kadar Java popüler programlama dilinin zirvesinde olsa da Kotlin çok uzak olmayan bir gelecekte kesinlikle daha geniş bir toplulukla ve daha yaygın olarak kullanılacaktır.

 

Size önerimiz, programlama dünyasında yeniyseniz ve beceri ve deneyim kazanmak istiyorsanız eğitiminize Java ile başlamanızdır. Çünkü daha fazla kaynağınız var ve programlamanın temellerini sıfırdan öğreniyorsunuz.

Ancak zaten bir Java geliştiricisiyseniz ve onunla birkaç proje programladıysanız, Kotlin’i öğrenmeye başlamak daha iyidir ve Java alanında iyi bir altyapıya sahip olduğunuzda, bu dili daha hızlı ve daha kolay öğrenebilirsiniz. gelecek, bu çok iyi bir fikir olurdu.