blog posts

Backlink

Backlink spam’ını ve negatif SEO’yu önleyin

Zararlı geri bağlantıları kaybetmek ve bunun nasıl yapılacağı genellikle pek çok kişiye aşina değildir. Proje yöneticileri gibi birçok kişinin projelerini başarılı kılmak için güçlü ve etkili bir backlink stratejisi kullanmak istediğini unutmayın. Bu nedenle backlink ve bu işleri ilgili siteye bırakabilmek için farklı siteler seçmeye çalışırlar.

insanlar makul fiyata sahip özgün bir koleksiyon seçmenin yollarını arıyorlar. Bu kişiler için firma seçiminde kalite ve fiyat iki temel koşuldur. Ayrıca bu kişiler doğru ve ilkeli bir danışmanlık yaparak backlink satış fiyatı ve kalıcı backlink maliyeti hakkında faydalı bilgiler alarak ilerleme yolunda bir adım atmak isterler. Bu kişiler sitenin backlink listesi hakkında bilgi sahibi olabilir ve doğru tavsiyeyi vererek aşağıdaki backlink listesine aşina olabilirler.

Kötü geri bağlantılar nelerdir? Bunları neden kaldırmalıyız?

Bazı dış bağlantılar Google tarafından bazı nedenlerden dolayı geçersiz sayılmakta ve düzgün yönetilmediği takdirde sitenizi Google’ın ceza listesine sokabilmektedir. Dış bağlantılar iki ucu keskin bir kılıç gibi davranır. Geçerli ve değeri yüksekse site için iyi sonuçlar doğurabilirler. Öte yandan güvenilmez sitelerden geliyorsa ve ilkesiz bir şekilde oluşturulmuşsa siteye kesinlikle zarar verecektir. Hatta işletmenize onarılamaz zararlar bile verebilir. Bu nedenle sitenizin dış bağlantılarını analiz edebilmeli ve ardından kötü amaçlı geri bağlantıları kaldırmaya çalışmalısınız. Bu sayede Google, sitenizi sıralamada bu bağlantıları kullanmaması gerektiğinin farkına varır. Kötü amaçlı geri bağlantılar aşağıdaki özelliklerden bazılarına sahip olabilir:

  • Blogun kenar çubuğunda site ve forumlar günlük bağlantılar olarak yerleştirilmiştir.
  • Backlink satış sitelerinden satın alınmıştır.
  • Spam sitelerine yerleştirilirler.
  • Spam sitelerinin yorumlarına yerleştirilirler.
  • Siteye düzensiz ve yüksek sayıda verilirler ve doğal bir görünüme sahip olmazlar.

Bu tür bağlantıların sitenize zarar vermemesi için öncelikle bunları tespit edip daha sonra silmelisiniz. Bunun için Google arama konsolunu kullanabilirsiniz.

 

Geri bağlantılar bir sitenin SEO’suna nasıl zarar verebilir?

Geri bağlantılar bazen bir sitenin SEO’suna zarar verebilir. Birçok kişinin bu alanda bilgisi yoktur. Onlar da backlinklerin sitelerini geliştirip geliştirebileceğini düşünüyorlar ancak bu düşünce tarzı tamamen yanlıştır. Geri bağlantıların yanlış kullanımı sitenizin SEO’su üzerinde çok olumsuz etkiler yaratabilir ve tam tersi sonuçlara yol açabilir. Sitenizin sıralamasına zarar verebilecek geri bağlantıların olduğunu unutmayın.

Bu backlinkleri tespit edip kaldırmalısınız. Trafiği çok düşük ve az olan sitelerden backlink yaparsanız sitenizin sıralaması zarar görebilir. Ayrıca web sitenizin konusuyla ilgisi olmayan, kaliteli sitelerden yoksun siteler de sitenizin SEO’suna çok fazla zarar verebilir.

Çok önemli bir nokta kaynak siteyi analiz etmektir. Dış bağlantı sayısı fazla olan siteler de zamanla sitenize zarar verebilir. Yinelenen içeriğe sahip sitelerden geri bağlantı almak da oldukça ölümcül bir hatadır. Sitenizin sıralamasına zarar verebilecek backlinklerden biri sizi sürekli olarak kötü amaçlı yazılım veya virüslere karşı uyaran sitelerden gelen backlinklerdir. Bu sitelere yaklaşmayın ve bu sitelere geri bağlantı vermekten kaçının.

Kötü backlinkler nasıl bulunur?

Artık geri bağlantıların önemini ve tehlikelerini bildiğimize göre bunları kontrol edip düzeltmek için çözümler bulmak daha iyidir. Sitenizin dış bağlantılarını görüntülemek için Google arama konsoluna gidin ve arama trafiği bölümünde sitenize bağlantı seçeneğini seçin. Bu bölümde sitenin dış bağlantılarının bir listesini göreceksiniz ve sitenize her bir bağlantıyı hangi sitenin, blogun, sosyal ağın veya forumun verdiğini görebilirsiniz. Hatta bu bölümde bağlantıların bağlantı metinlerini bile görebilirsiniz. Ancak bu araç, her bir bağlantının güvenilirliği ve konumunuz üzerindeki etkisi hakkında bilgi sağlamaz.

Bağlantıları doğrulamak için Moz veya ahrefs’i kullanabilirsiniz . Bu iki sitenin gelişmiş özellikleri ücretsiz değildir ancak abonelik satın alarak sitenizin bağlantıları hakkında oldukça kapsamlı bilgilere sahip olacaksınız. Moz sitesinde, gelen bağlantılar bölümüne başvurarak, sitenin bağlantılarının bir listesini, her sitenin Sayfa Otoritesini ve Etki Alanı Otoritesini ve her bağlantının spam düzeyini göreceksiniz. Bu bölümden güvenilirliği düşük olan bağlantıları bulabilir ve bunları listeleyerek reddedilme talebinde bulunabilirsiniz. Tüm bağlantıları ve yönlendiren siteyi kontrol etmelisiniz. Spam veya geçersiz bir site ise kontrol edebilirsiniz.

 

Rakipler sitemize kötü niyetli geri bağlantılar verebilir mi?

Bu sorunun cevabı olarak şunu söylemek gerekir ki evet rakipler de sitenize kötü niyetli backlinkler verebilirler. alanda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bu tuzağa düşmemek için sitenizi sürekli analiz etmelisiniz. İnsanlar bunu duyduklarında korkabilirler ve sitelerini yükseltme konusunda cesaretleri kırılabilir. Endişeye ve umutsuzluğa yer olmadığı söylenebilir.

Uzmanların yardımıyla bu hayvanları kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Sitelerini geliştirmek isteyen birçok kişinin backlink ve SEO hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Ayrıca dijital pazarlama araçlarına aşina değiller ve bu araçları nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar.

Bu kişiler için en iyi yöntem backlink ve SEO alanında tecrübe ve uzmanlığa sahip uzmanlardan faydalanmaktır. Bu kişiler deneyimli uzmanlardan faydalanabilir ve onlara tüm sorularını sorabilirler. Ayrıca işlerinin sıfırdan yüze kadarını bu kişilere emanet edebilir ve beklenen sonucu alabilirler. Bir işletme sitesini doğrulamanın zaman alıcı ve son derece uzmanlık gerektiren bir işlem olduğunu unutmayın. Herkes bunu yapamaz. Yalnızca uzman kişiler bunu zamanla yapabilir ve sitenizin daha özgün hale gelmesine yardımcı olmak için eldeki araçları kullanabilir.

Rakipler tarafından eklenen spam geri bağlantıları nasıl belirlenir?

Rakiplerin backlinklerini engellemenin yollarından biri de bu backlinkleri tespit eden araçları kullanmaktır. Mevcut araçlarla sitenizi analiz edip inceleyebilir ve bu backlinkler hakkında güzel bilgiler edinebilirsiniz. SEMrush aracı, Ubersuggest aracı, Screaming aracı, BuzzSumo aracı vb. bu alandaki mükemmel araçlar arasındadır.

İnsanlar bu araçlar aracılığıyla sitelerini analiz edebilirler. Ardından sperm geri bağlantılarını tanımlayın. Bu araçları kullanarak sitenizin kalitesini artırabilir ve rakiplerinizden gelen tehlikeli geri bağlantılardan kolayca kaçınabilirsiniz. Rakiplerden gelen tehlikeli backlinklerden kaçınmak göz ardı etmemeniz gereken çok önemli bir noktadır. Zamanla siteniz için olumsuz sonuçlara neden olabilir ve sitenizin sıralamasını bir miktar düşürebilir.

İstenmeyen geri bağlantılardan nasıl kaçınırsınız?

İstenmeyen backlinkleri önlemenin de ilke ve şartları vardır. Yeni başlayanlar bunu kolayca yapamayabilir. Kaliteli geri bağlantılar kullanmanın ve geri bağlantılar oluşturmanın yanı sıra, bu geri bağlantıları kolayca silebilmeniz için istenmeyen geri bağlantıları kaldırma yöntemlerine de aşina olmalısınız.

İstenmeyen ve zararlı backlinklerle karşılaşırsanız bunları hemen silebilirsiniz. Profesyonel uzmanların güçlü desteğiyle sorunlarınızı kolaylıkla çözebileceğini unutmayın. Bu kişiler sitenizi sürekli analiz ederek istenmeyen backlinklerin varlığını öğrenebilirler. Daha sonra sitenizin sıralama geçerliliğine zarar vermeden bu geri bağlantıları kolayca silin. Bu yüzden daha iyi sonuçlar için yetenekli kişileri kullanmayı ve işinizi bu yetenekli kişilere emanet etmeyi unutmayın.

Son söz

Artık zararlı ve yıkıcı backlinkleri önlemenin öneminin farkında olduğunuza ve bu alanda güvenilir bir siteye aşina olduğunuza göre, çalışmaya başlayıp sitenizi geliştirmeye çalışmanız daha iyi olur. Semizotu koleksiyonlarını seçebilir ve bu koleksiyondan backlinklerinizi satın alabilirsiniz. Kalıcı backlink fiyatlarını da bu koleksiyonların uzmanlarına sorabilirsiniz. O zaman iyi bilgi edinin. Bu profesyonel koleksiyonlar tüm aramalarınızın sonudur. Bu koleksiyonların güçlü özgeçmişlerini görerek rahatlıkla güvenebilirsiniz. Ayrıca sitenizi yükseltme konusunda endişelenmeyin. Sitenizi en kısa sürede, tamamen prensipli ve doğru bir şekilde Google’da üst sayfalara çıkartabilirsiniz.