Veri Katmanı Nedir?

Teknik olarak Veri Katmanı, JavaScript’te belirli bilgileri saklayan bir veri katmanıdır. Veri katmanı, tabiri caizse, sizin, geliştiricilerinizin veya çeşitli araçların verileri (kullanıcı hakkında, sayfa içeriği vb.) depolayabildiği bir web sitesinin görünmez/sanal katmanıdır. Google Etiket Yöneticisi daha sonra bu bilgiyi okur, etiketlerde/tetikleyicilerde/diğer değişkenlerde kullanır veya Google Analytics, Google Ads, Facebook Pixel gibi istediğiniz herhangi bir araca gönderir .

Google Etiket Yöneticisi kapsayıcısının JavaScript Snippet’ini web sitenizin kaynak koduna ekledikten sonra veri katmanı otomatik olarak oluşturulacaktır. Başka bir şey eklemenize gerek yok (ekstra verilerle doldurmak istemediğiniz sürece!).

Aslında etiket yöneticisi birkaç varsayılan yerleşik değişkeni destekler. Bunların tam listesini Değişkenler -> Yapılandır’da bulabilirsiniz.

Bu değişkenler etkinleştirildikten sonra değişkenler sekmesinin önizleme ve hata ayıklama bölümünde görüneceklerdir  .

Bu veriler daha sonra tetikleyicilerin ve hatta diğer değişkenlerin ( Regex Tabloları gibi) ayarlanmasında faydalı olacaktır . Peki bir dizi özel değişkene ihtiyacınız varsa ne düşünüyorsunuz? Örneğin, blog gönderisinin yazarının adı, kullanıcının ülkesi vb. gibi özel değişkenler?

Veri katmanı değişkenlerinin kullanışlı olacağı yer burasıdır!

Veri katmanı değişkeni nedir?

Veri Katmanı değişkeni yardımıyla Veri Katmanından değerler alıp bunları bir değişkene (etiketler, tetikleyiciler ve diğer değişkenlerde kullanılabilen) dönüştürebilirsiniz. Şimdi verilerin nasıl saklandığına bir göz atalım. Öncelikle aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi etiket yöneticisinin Önizleme ve Hata Ayıklama modunu aktif hale getirin ve Veri Katmanı sekmesine gidin. (Web sitenizin bilgileri farklı olabilir)

Resimde gösterildiği gibi pagePostType, pagePostType2, pageCategory, pagePostAuthor (yazı türü, gönderi kategorisi ve blog yazısı yazarı) gibi faydalı veriler elde edebilirsiniz. Ayrıca web siteniz WordPress ise,   her sayfa yüklemesinden sonra bu verileri veri katmanına göndermek için DuracellTomi eklentisini kullanabilirsiniz. Ne yazık ki, Önizleme ve Hata Ayıklama konsolunun Değişkenler sekmesine giderseniz bu değişkenler orada olmaz. Neden düşünüyorsun?

Varsayılan olarak GTM, veri katmanındaki özel verileri tanımadığından, bir veri katmanı değişkeni kullanmadığınız sürece bunları değişken olarak kullanamazsınız. Bu değişkeni oluşturmak için değerini almak istediğiniz Veri Katmanı anahtarını belirtmeniz gerekir. Örneğin pageCategory değerlerini almak istiyorsanız değişken ayarlarında pageCategory anahtarını etkinleştirmeniz gerekir. Makalenin geri kalanında size nasıl çalıştığını göstereceğiz.

Veri katmanı değişkenini oluşturma yöntemi:

Önceki örnekte Veri Katmanında 4 anahtar ve özel bir değer vardı:

Anahtar: pagePostType, Değer: post

Anahtar: pagePostType2, Değer: tek gönderi

Anahtar: pageCategory, Değer: google-tag-manager-tips

Anahtar: pagePostAuthor, değer: yazar adı (örn. Sana Eftekhari)

Veri Katmanı Değişkeni’nin yardımıyla bu değerleri kolayca alabilir ve bunları etiketlerde, tetikleyicilerde veya diğer değişkenlerde yeniden kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların web sitenizin analizlerine gönderilmek üzere bıraktığı her yorum için bir etkinlik tanımladığınızı varsayalım. Ayrıca her etkinlikte, yorum yapılan makalenin yazarının tam adı gönderilecek, böylece hangi yazarların en yüksek okuyucu katılımına ve etkileşime sahip olduğunu göreceksiniz.

Bu örnekte etiket nasıl oluşturulur onu anlatmayacağız çünkü etiket yöneticisi ile ilgili tüm detayları Google Etiket Yöneticisi Nedir yazısından öğrenebilirsiniz . Bunun yerine, bu örnekle veri katmanı verilerinin bir etiket yöneticisi değişkenine nasıl dönüştürüleceğini göstermeyi amaçlıyoruz.

Etiket yöneticisi hesabınızda Değişkenler bölümüne gidip aşağıdaki ayarlara göre yeni bir öğe oluşturmalısınız (dlv, veri katmanı değişkeni anlamına gelir)

 

Daha sonra bu değişkeni kaydedin ve Önizleme ve Hata Ayıklama modunun yanı sıra birlikte çalıştığınız web sitesini bir kez yenileyin. Daha sonra yeni oluşturduğunuz değişkeni P&D konsolunun Değişkenler sekmesinde görmelisiniz.

 

Veri Katmanı Sürümünde Sürüm ile ne kastedilmektedir?

Veri Katmanı Değişkenindeki diğer bir ayar da sürümdür. Bir sürüm seçtiğinizde GTM’ye veri modelindeki değerleri iki farklı şekilde ele alması talimatını vermiş olursunuz.

Versiyon 1

Sürüm 1 oldukça sınırlıdır ve iç içe geçmiş değerlere erişmenize izin vermez. Bir veri katmanı değişkeni oluşturup pagePostAuthor’a erişmeye çalışırsanız (aşağıdaki örnekte), kök nesnede olmadığından başarılı olamazsınız.

Dolayısıyla, Gönderi Yazarını adlandırmak istiyorsanız veri katmanındaki nesne şu şekilde görünmelidir:

Farkı fark ettiniz mi? İkinci görselde herhangi bir anahtar özelliği yoktur ve pagePostAuthor kök düzeyindedir .

Sürüm 1’in tek sınırlaması bu değil. Veri katmanına her veri gönderdiğinizde anahtarın tamamı yeniden yazılır. Farklı verilere sahip iki itme veri katmanınız olduğunu hayal edin. İlk push, pagePostAuthor adlı parametreye sahip bir post nesnesi içerir; Diğeri ise pageCategory ve pagePostType adında iki anahtar daha içerir.

Sonuç olarak, Veri Katmanında yalnızca iki değere sahip olacaksınız: pageCategory ve pagePostType, çünkü ikinci aktarım, ilk aktarımdaki verilerin tamamen üzerine yazılmıştır. Versiyon 1’in işe yaramadığını ve zarar vermediğini düşünebilirsiniz. Kesinlikle hayır!

Örneğin, Geliştirilmiş E-ticarette önceki itmelerden kaynaklanan artefaktların (atıkların) olmaması çok önemlidir; Bu, bir windows.dataLayer.push gerçekleştiğinde anahtarların yeniden yazıldığı anlamına gelir.

VERSİYON 2

Versiyon 2 çok daha esnektir. İç içe geçmiş değerlere, dizilere , birleştirme verilerine erişmenizi sağlar .

Sonraki iki itmeyle önceki örneğe bir göz atalım. İlk push yalnızca pagePostAuthor’u içerir, diğer push iki anahtar daha içerir, pageCategory ve pagePostType.

Sürüm 1’den farklı olarak sürüm 2’de üç değerin tümü Veri Katmanında kalır; Çünkü çelişkili değiller.

İkinci veri katmanı aktarımında ayrıca pagePostAuthor anahtarı varsa; Sonuç olarak Veri Katmanındaki son veriler şöyle görünür:

Hala kafanız karıştıysa, Simo Ahava’nın web sitesinde Veri Katmanı Sürümleri hakkında ayrıntılı bir kılavuz bulunmaktadır. İhtiyaç halinde okumanızı öneririz.

Varsayılan değer

Veri katmanı değişkenindeki son ayar varsayılan değerdir. Veri katmanında belirli bir anahtarın değerine erişmek istiyorsanız ve o anahtar mevcut değilse değeri “tanımsız” olarak görünecektir. Bazen farklı bir varsayılan değer alabilirsiniz; örneğin (unset), boş veya başka bir şey. Bu durumda onay kutusunu tıklayın ve varsayılan değeri ayarlayın.

 

Farklı veri yapıları (Veri Yapısı)

Verilerin, veri katmanında farklı yapılar kullanılarak saklanabileceğini unutmayın. Aşağıdaki örneği inceleyin (pagePostAuthor anahtarı kök düzeyindedir).

Ayrıca şu örneğe de dikkat edin:

Ayrıca aşağıdaki örnekte, transactionProducts anahtarının alt öğeleri olan iki dizi vardır.

Veri Katmanı değişkenindeki anahtarı nasıl tanımlamanız gerekir; Her yapı için biraz farklıdır. İlk örnekte anahtar şu şekilde olmalıdır:

İkinci örnekte değişkenin doğru adı şu şekilde olmalıdır:

Üçüncü örnekte ise ilk ürün kategorisi için görselde gördüğünüz ismi yazmanız gerekmektedir:

 

Muhtemelen önceki görsel biraz kafanızı karıştırmıştır ve kendi kendinize düşünüyorsunuz, veri katmanı değişken adı ile ilgili kutudaki 0 ​​rakamı nereden geliyor?

Bu konunun derinliğiyle ilgileniyorsanız ve veri katmanından nasıl veri çıkarılacağını daha iyi anlamak için her şeyin nedenini bilmek istiyorsanız bu blog gönderisini okuyun .

Değişken Veri Katmanı, bir bakışta tüm makale noktaları:

  • Veri Katmanı değişkeni, Google Etiket Yöneticisi hesabında en çok kullanılan değişkenlerden biridir.
  • Bu değişkenin yardımıyla Veri Katmanında depolanan verilere erişebilir ve bunları etiketlerde, tetikleyicilerde ve hatta diğer değişkenlerde kullanabilirsiniz.
  • Bu makalede, bu değişkeni nasıl ayarlayacağınızı ve (farklı veri yapıları kullanılarak saklanan) verilere nasıl erişeceğinizi öğreneceksiniz.
  • Ayrıca Versiyon 1 ile Versiyon 2 arasındaki farkı da öğrettik.