blog posts

Anahtar Kelime Doldurma ve Neden Kaçınılması Gerekir?

Daha iyi arama sonuçları ve sayfa sıralaması elde etmek için SEO yapmak ve web sitenizi optimize etmek söz konusu olduğunda, kısayolları kullanma eğiliminde olmanız kaçınılmazdır. Kısa vadede daha iyi sıralamalara ulaşmanızı sağlayacak taktikleri kullanmanın hiçbir zararı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak kısayollara ve siyah şapka SEO taktiklerine başvurmak yalnızca sitenizin SEO durumunu iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmayacak; Aksine, işinize telafisi imkansız olmasa da çok zor olacak zararlar verecektir. Bu yazımızda anahtar kelime doldurma adı verilen yöntemlerden birine gideceğiz ve dezavantajlarını tanımlayıp anlattıktan sonra bu verimsiz yönteme başvurmadan başarınızı garantilemek için kullanabileceğiniz çözümleri tanıtacağız.

 

Anahtar kelime doldurma nedir?

Bilindiği üzere “Keyword Stuffing”, Keyword ve Doldurma anlamına gelen Stuffing olmak üzere iki kelimenin birleşiminden oluşmaktadır. Yani anahtar kelime doldurma, bir markanın, bir anahtar kelime için daha iyi sıralamalar elde etme umuduyla bir sayfayı o hedef anahtar kelimeyle “doldurması” veya başka bir deyişle, hedef anahtar kelimeyi aşırı kullanması durumunda gerçekleşir. Elbette bu yöntem eskisi kadar popüler ve yaygın değil ancak yine de bazı markalar arama sonuçlarında daha iyi görünebilmek için bilerek veya yanlışlığını, dezavantajlarını bilmeden bu yöntemi kullanıyor.

 

 

Lor personel türleri

İyileştirilmiş personel alımının en berbat örnekleri arasında şunlar sayılabilir:

 • • Kelime ve deyimlerin gereksiz tekrarı;
 • • bağlamlarıyla hiçbir ilgisi olmayan kelimelerin eklenmesi;
 • • benzer bir anahtar kelime grubunu metnin farklı bölümlerine yerleştirmek;
 • • Sayfanın başlığıyla alakasız anahtar kelimeler kullanmak.

Örneğin, aşağıdaki paragraf, “en iyi dizüstü bilgisayar çantası” ifadesi için daha iyi sıralama elde etmek amacıyla yazılmış bir anahtar kelime doldurma örneğidir:
En iyi dizüstü bilgisayar çantasını arıyorsanız, başka yere bakmayın. Markamız iş ve günlük kullanım için en iyi dizüstü bilgisayar çantasını sunuyor. Bu modelin kayışına yerleştirilmiş yumuşak katman ve şarj cihazı için özel bir cep, bu çantayı seyahat veya okul için en iyi dizüstü bilgisayar çantası haline getiriyor.
Gördüğünüz gibi yukarıdaki örnekte anahtar kelime aşırı kullanılıyor ve hedef kelime öbeği optimum SEO için önerilen “yoğunluktan” çok daha fazla kullanılıyor. Peki yoğunlukla kastedilen nedir?
Anahtar Kelime Yoğunluğu veya SEO’daki “anahtar kelime yoğunluğu”, bir anahtar kelimenin metinde kullanılma yüzdesini ifade eder.

 

Bu yüzde aşağıdaki formülle hesaplanır:

Anahtar kelime yoğunluğu = metindeki kelime sayısı ÷ anahtar kelimenin metindeki tekrar sayısı

Yukarıdaki örnekte anahtar kelime yoğunluğu %13’tür (metinde 52 kelime vardır ve anahtar kelime 4 kez kullanılmıştır). Bu yüzde, anahtar kelime doldurmayı önlemek için önerilen eşikten daha yüksektir. Elbette anahtar kelimeye uygun yoğunluk olarak kesin bir sayı belirlenemez, ancak %2’lik yoğunluk, kürlenmiş dolma tuzağından kurtulmak için en iyi ve en güvenilir miktar olarak kabul edilir.

Kullanıcının görüşünden gizlenen başka bir tür anahtar kelime doldurma daha vardır. Bu yöntemde hedef kelime ve deyimler, kullanıcının varlığını fark etmeyeceği şekilde sayfaya yerleştirilir. Bu taktik genellikle iki şekilde uygulanabilir:
• Kelimeyi okuyucudan gizlemek ve arama motoru botlarına göstermek için arka planla aynı renkli metni kullanmak;
• Sayfa kodundaki, meta etiketlerdeki, alternatif metinlerdeki ve yorum etiketlerindeki metni tekrarlayın.
Açık veya gizli anahtar kelime doldurma türlerini kullanan markalar, arama motorlarını arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmeleri için kandırabileceklerine inansa da, pratikte bu yöntemlerin her ikisi de daha düşük sıralamalara yol açar.

 

Anahtar kelime doldurma bir web sitesi için neden kötüdür?

Yukarıdaki örnek paragrafı görüntüleyip okuyarak, bu taktiğin en bariz dezavantajlarından birini açıkça hissettiniz: “Anahtar kelime doldurma, kullanıcı için kötü bir deneyim yaratır.”
Web sitenizin içeriği bilgilendirici, değerli ve faydalı olmalı ve hedef kitleyi etkileşime girmeye veya belirli bir eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmelidir; Ancak istediğiniz içeriği hedef anahtar kelimeyle doldurduğunuzda bu tür hedeflere ulaşmanız imkansız hale gelir. Aslında bu taktiğe başvurarak hedef kitleniz yerine arama motorları için yazıyorsunuz. Sonuç olarak, kullanıcılarınıza uygun bir deneyim sunmuyorsunuz ve hedef kitlenize mevcut içeriği ve hatta gelecekteki içerikleri okuma hediyesi veriyorsunuz.

Bu nedenle hemen çıkma oranınız artacak ve sonunda potansiyel müşterilerinizi işletmenizden uzaklaştıracaksınız. Aslında daha fazla izleyici çekme umuduyla yazınızı hedef anahtar kelimeyle doldururken, ancak istediğiniz sonucun resmini göreceksiniz.
Anahtar kelime doldurmanın bir diğer büyük dezavantajı, arama motoru kurallarından ve bu tür taktiklerle nasıl başa çıktıklarından kaynaklanmaktadır. Arama motorları bu yöntemin kullanılmasını yasaklıyor ve yanlış web sitelerini cezalandırıyor. Yani bir sayfayı gereksiz anahtar kelimelerle doldurursanız, daha iyi sıralamalar elde etme şansınız olmayacağı gibi sıralamanız düşecek, hatta ceza bile alabilirsiniz ve söz konusu sayfa arama sonuçlarından tamamen kaldırılacaktır. .

Yani her ne kadar oyun oynamak ve arama motorlarını kandırmak cazip gelse de, sayfayı hiçbir şekilde anahtar kelimelerle doldurmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine aşağıdaki yöntemleri kullanarak doğru yoldan giriş yapabilir ve doğru anahtar kelimeleri site sayfalarınıza mümkün olan en doğru şekilde yerleştirebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri nasıl doğru kullanırsınız?

Hedef anahtar kelimeniz için daha iyi sıralamalar elde etmek amacıyla, sayfanızı o anahtar kelimeyle doldurmak yerine, onu optimize etmeye ve doğru şekilde kullanmaya odaklanın. Bu bakımdan istediğiniz kelimeyi veya kelime öbeğini mantıklı göründüğü yerde yeterince kullanmalısınız ve Google’ın yönergelerine göre “Anahtar kelimeleri bağlama uygun ve alakalı, faydalı ve bilgilendirici içerikler üretmeye odaklanın.” Görünüyorlar.”
Anahtar kelime doldurmayı önlemek ve standart anahtar kelime yoğunluğunu oluşturup korumak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

– Her sayfa için bir ana anahtar kelime belirleyin

Sitenin her sayfasını SEO yapmak için öncelikle o sayfa için bir hedef anahtar kelime seçin. İstenilen sayfanın birincil anahtar kelimesi olan bu kelime veya kelime öbeğinin, tamamen o sayfanın konusu ve içeriği ile ilgili olması gerekir. Ayrıca, arama sonuçlarında daha iyi sıralamalarda yer alma şansınızı artırmak için, çok fazla rekabeti olmayan popüler bir anahtar kelime seçmeniz gerekir. Doğru anahtar kelimeleri seçmek için daha önce “anahtar kelime seçim araçları; 11 ücretsiz ve pratik aracın tanıtımı”nı tanıttık, kullanın.

Bir sayfa için hedef anahtar kelimeyi kullandıktan sonra, onu diğer sayfalar için birincil anahtar kelime olarak kullanmayın. Arama sonuçlarında sıralamak istediğiniz her sayfanın kendine özgü bir hedef anahtar kelimesi olmalıdır. Bu sayede site sayfalarının birbirleriyle rekabet etmesinin önüne geçmiş olursunuz ve her sayfanın içeriğini ve ağırlık merkezini arama motorları için net bir şekilde tanımlarsınız.

– 300’den fazla kelime yazın

Arama motorlarının hedef anahtar kelimeyi içeren sayfayı sıralamaya teşvik etmesi için sayfanın ana metninin uzunluğunun 300 kelimeden fazla olması gerekmektedir. Arama motorları her zaman kullanıcılarına en alakalı ve yararlı bilgileri sağlamaya çalışır; bu nedenle içeriğiniz ne kadar fazla hacime (aynı zamanda kalite ve derinliğe) sahipse, onu daha iyi sıralamaya sokma olasılıkları da o kadar artar.

– Hedef anahtar kelime için uygun yoğunluğu koruyun

Daha iyi sıralamalar elde etmek için hedef anahtar kelimeyi içerik boyunca doğal bir şekilde ve makul aralıklarla kullanmanız gerekir. Anahtar kelimeyi aşırı kullanmayın ve yalnızca doğal ve uygun olduğunu düşündüğünüz yerde kullanın. Daha önce de belirttiğimiz gibi SEO standartlarına uymak ve anahtar kelime doldurmayı önlemek için anahtar kelime yoğunluğunu %2’nin altında sınırlandırın.

– İkincil anahtar kelimeler, eş anlamlılar ve uzun anahtar kelimeler kullanın

Aynı anahtar kelimeleri tekrar etme ihtiyacını ortadan kaldırıp anahtar kelime doldurma modu oluştururken aynı zamanda ana anahtar kelimenin arama motorlarına önemini göstermenin pratik bir yolu da ikincil anahtar kelimeler kullanmaktır. Her sayfanın sıralamasına yardımcı olmak için arama motorları o sayfadaki diğer kelime öbeklerine ve cümlelere dikkat eder; Bu nedenle metninizde ikincil anahtar kelimeler yani hedef anahtar kelimenin eşanlamlı anahtar kelimelerini ve uzun kuyruklu türlerini kullanın, böylece sayfanın çekim noktası güçlenir ve daha belirgin olur ve sayfanın sıralamasını ve daha iyi sıralamalar almasını kolaylaştırır. .
Ayrıca uzun anahtar kelimelerin kullanılması, metnin kullanıcıların sorularını yanıtlamada faydalı olabilecek bölümlerinin belirlenmesine de yardımcı olur ve sayfa içeriğinin Kişiler şunu da sorar bölümüne yerleştirilmesine olanak sağlar.

– Anahtar kelimeleri her sayfanın farklı yerlerinde kullanın

Sitenizin her sayfasının gövde metni, hedef anahtar kelimenizi koymanız gereken yerlerden yalnızca biridir. SEO’yu güçlendirmek için aşağıdaki bölümlerde istediğiniz anahtar kelimeyi bir kez kullanmanız gerekir:

 • • Sayfa başlığı
 • • Alt başlıklardan en az birinde
 • • Başlık etiketi
 • • Meta açıklaması
 • • En azından sekmelerden birinin alt etiketinde resimler
 • • İlk paragraf
 • • Makalenin sonuna doğru

Anahtar kelime doldurmanın aksine, bu anahtar kelime optimizasyon taktiklerini kullanarak, arama motorlarına dikkat çekecek ve hedef anahtar kelimeleriniz için daha iyi sıralama sağlayacak olumlu sinyaller gönderirsiniz.

– Sitenizin dahili SEO’sunu kontrol edin ve güçlendirin

Yukarıdaki noktaları göz önünde bulundursanız bile, arama motorlarının dikkatini çekmek için bazı uygun fırsatlardan yararlanmayı kaçırmış olmanız pek olası değildir; Bu nedenle yeni sayfa ve yazıların yayınlanmasından sonra SEO ile ilgili optimizasyonun bittiğini varsaymayın ve periyodik olarak sitenin dahili SEO durumunu ( On-Page SEO ) değerlendirmeyi planlayın. Sitenizin dahili SEO durumunu otomatik olarak değerlendirmek için SEMRUSH ve SiteChecker gibi araçları da kullanabilirsiniz.

 

 

Çözüm

Anahtar kelime doldurmayı kullanmayarak ve anahtar kelime stratejinizi güçlendirerek daha iyi sıralamalar elde edin
Gördüğünüz gibi, bir anahtar kelime seçip arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etme ümidiyle onu tekrarlamak size yalnızca kâr getirmeyecek, aynı zamanda anahtar kelime doldurma ve sitenizin SEO ve sayfa sıralaması için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. . Bu nedenle içeriği optimize etmek ve rakiplerden daha iyi sıralamalar elde etmek için gerekli ön koşulları sağlamak için doğru ve standart stratejilerin araştırılması ve kullanılması gerekmektedir.