blog posts

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir? SEO Açısından Önemli mi?

Her şey kullanıcının arama kutusuna girip arama seçeneğini tıkladığı bir kelimeyle başlar! Bir saniyeden çok daha kısa bir sürede, o anahtar kelimeyle alakalı binlerce web sayfası listeleniyor! İlk sayfada yer alan ve ilk 10 sonuç arasında yer alanların tıklanma şansı en yüksektir. Kullanıcının ikinci, üçüncü veya onuncu sayfayı ziyaret etmesi nadiren olur çünkü hedefine ilk sayfada ulaşacaktır. Bu nedenle bu yazımızda arama motorlarının bizi tek kelimeden istediğimiz içeriğe nasıl yönlendirdiğini ve anahtar kelimenin yoğunluğunu inceleyeceğiz .

 

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler, kullanıcıların ihtiyaç duydukları içeriği bulmak için arama motorlarına girdikleri terimlerdir. Aslında anahtar kelimeler, İnternet kullanıcılarının web sitelerinin içeriğine erişmek için kullandıkları kelime öbekleri ve terimlerdir. Her site ve işletme için farklı anahtar kelimeler vardır.

Tek kelimeyle anahtar kelimenin bir web sitesinin içeriğini temsil ettiği söylenebilir. Bir kullanıcı bir kelimeyi veya kelime kombinasyonunu aradığında, bunlar kullanıcıyı istenen sonuçlara yönlendiren anahtar kelimelerdir. Burada bir örnekten bahsetmek, anahtar kelime tanımını daha eksiksiz hale getirebilir.
Önümüzdeki birkaç günün hava durumu hakkında bilgi almak istediğinizi düşünün, ne arıyorsunuz? Muhtemelen “meteoroloji veya hava durumu haberleri” diye arama yapacaksınız. Burada “meteoroloji ve hava durumu haberleri” iki terim, hava durumu tahmin sitelerine ulaşmak için kullanılan anahtar kelimelerdir.

 

 

Bir Web Sitesi İçin Anahtar Kelimelerin Önemi

Her web sitesinin kendi konusuna göre kendi anahtar kelimeleri vardır. Buna dayanarak metin, resim, video, ses veya bu içeriklerin bir kombinasyonunu üretirler. Aslında site yöneticileri kullanıcıların zihinlerini okumaya ve içeriklerine ulaşmak için arayacakları anahtar kelimeleri tahmin etmeye çalışıyorlar. Bu anahtar kelimeleri meta etiketlere ve metin içeriğine girerek kullanıcıyı sitelerine çekmek. Bu çalışma SEO olarak bilinen özel bilgi ve araçlar gerektirir.

SEO bilgisi, web yöneticilerinin kullanıcı ve arama motoru davranışlarını ayrıntılı olarak anlamalarına ve verileri analiz ederek her site veya işletme için öncelik sırasına göre anahtar kelimeleri belirlemelerine yardımcı olan bir dizi beceri ve analiz aracıdır. Tüm bu çalışmalar, arama sonuçlarında etkin bir şekilde üst sıralarda görünmek içindir.
Anahtar kelimeler bularak ve siteyi bunlara göre optimize ederek, bir web sitesinin arama sonuçlarının ilk sayfalarında görünme şansı artar. Anahtar kelime, kullanıcı ile sitenizin içeriği arasındaki kısayoldur. Site içeriğinde anahtar kelime seçiminde ve anahtar kelime yoğunluğunda çok hassas olmaya çalışın. Her şey anahtar kelimeye bağlıdır!

Konuyu pazarlama açısından inceleyecek olursak anahtar kelimenin satıcı ile müşteri arasındaki köprü olduğunu söylemek gerekir. Kullanıcıyı sitenize getirmesi gereken potansiyel müşterinin aynısı. Doğru anahtar kelimeleri seçmek rekabeti kazanabilir, ancak sonsuza kadar değil!
Sitenizde yalnızca birkaç anahtar kelimenin bulunması, sonuçların sonsuza kadar sizin lehinize olmasını sağlayamaz. Rakipleriniz boş durmuyor, onlar da aynı anahtar kelimeleri kullanıyor! Peki çözüm nedir? Mükemmel ve sürekli bir stratejiye sahip olmak başarıya giden yolu daha sorunsuz hale getirebilir.

 

Anahtar Kelime Türleri

En uygun anahtar kelimeleri nasıl bulacağımızı tartışmadan önce, anahtar kelimenin çok harfli bir kelime, birkaç kelime, hatta bir cümle olabileceğini açıklamakta fayda var. Genellikle tek kelimelik anahtar kelimeler daha rekabetçidir ve bu kelimelerle sonuçların ilk sayfasına ulaşmak zordur. Bir değişiklikle, bu anahtar kelimelere tek heceli anahtar kelimeler denir.
Bir web sitesi için tek heceden iki, üç, dört ve beş heceye kadar çeşitli anahtar kelimeler eklenebilir. Ancak kullanıcıların genellikle hedeflerine ulaşmanın en kolay yolunu aradıklarını ve bir kullanıcının Google’da uzun bir cümle aramasının nadir olduğunu unutmayın.

Genel olarak küçük siteler için çok heceli anahtar kelimeler kullanmanın daha iyi olduğu söylenmelidir. Daha üst sıralara ulaşmak için çift ve tek heceli anahtar kelimelere odaklanın.
Bir şirket siteniz varsa ve anahtar kelime olarak şirket adını seçmek istiyorsanız, şirket adıyla sonuçların ilk sayfasına çıkma başarı oranınızın çok yüksek olduğunu söylemeliyim! Çünkü rakipleriniz bu anahtar kelime üzerinde hiç çalışmıyor. Peki kaç kişinin şirketinizin adını arayacağını düşünüyorsunuz? Tabii çok ünlü bir şirketiniz yoksa. Kullanıcıların Samsung veya Galaxy S9 anahtar kelimesini daha çok aradığını mı düşünüyorsunuz ?
Anahtar kelimenin rekabet gücü çok önemli bir konudur çünkü kullanıcıların ve arama motorlarının davranışları her zaman değişmektedir ve web sitesini kullanıcıların ihtiyaçlarına göre optimize etmeniz gerekmektedir.

 

 

Anahtar kelime yoğunluğu

Buraya kadar anahtar kelimelerin önemini ve rekabet gücünü anladık, şimdi anahtar kelimeleri nasıl avantajımıza kullanabileceğimizi bilmek istiyoruz. Anahtar kelimeyi veya anahtar kelimeleri belirledikten sonra. Bu anahtar kelimelere dayanarak değerli içerikler üretmelisiniz. İçerik oluştururken anahtar kelime kullanmaya dikkat edin ama yeter!
Fark ettiğiniz gibi arama motorları anahtar kelimelere duyarlıdır ve bu kelimelerin yer aldığı sayfalar kullanıcıya önerilmektedir. Anahtar kelimelerin bir sayfanın içeriğinde çok fazla kullanılması durumunda arama motorları tarafından cezalandırılacağını unutmayın!
Anahtar kelime yoğunluğu, içeriği değerli veya cezalandırılacak kılan şeydir. Bir sayfadaki anahtar kelimelerin metindeki tüm kelimelere göre yüzdesine anahtar kelime yoğunluğu denir. Anahtar kelimenin metnin tamamındaki yoğunluğu izin verilenden fazla olmamalı ve yazıyı yapay hale getirmemelidir!
Siteleri sıralamak için çok doğru algoritmaların olmadığı bir zaman. Anahtar kelimenin önemini anlayan kişiler. Sitenin sayfaları anahtar kelimelerle doldu ve bu sayede sonuçlarda ilk sayfaya çıktılar. Değerli içeriğe sahip olmadan. Ancak artık durum değişti. Google artık eski Google ya da yarım saat boyunca istenen içeriği bir sayfadan diğerine arayarak geçiren eski kullanıcıların kullanıcıları değil.

Şunu da belirtmem gerekiyor ki, arama motorları arasında Google’ın adını anıyorsak, hepimiz buna aşina olduğumuzdan ve aramaların neredeyse çoğunu teknoloji dünyasının bu devi tarafından yaptığımızdandır. Bing, Yahoo gibi başka büyük arama motorları da var ve biz bunların hepsi adına Google’dan bahsediyoruz.
Yapay zekanın web sayfalarının sıralama sistemine girmesinden sonra anahtar kelime yoğunluğu çok önemli hale geldi. Bir metin üretecekseniz anahtar kelimelerin diğer kelimelere göre yüzdesine dikkat edilmeli, metinde eş anlamlı ve aynı anlama gelen kelimeler kullanılmalı, başlık ve meta açıklama kısmında istenilen kelime kullanılmalı ve birçok içerik oluşturma SEO ile ilgili diğer konular. olmak.

 

Anahtar kelime yoğunluğu formülü

Birçok SEO uzmanı, her bir metindeki anahtar kelime yoğunluğunun tüm metnin yüzde 1 ila 3’ü arasında olması gerektiğine inanmaktadır. Yani yüz kelimede bir ila üç kez! Ancak ortalamayı dikkate alıp risk almamak ve aynı yüzde bir buçukluk oranı dikkate almak daha iyidir. Örneğin 1000 kelimelik bir metinde anahtar kelimenin 15 kez tekrarlanması yeterlidir.
Her şeyi belirli kurallara ve düzene göre yapmaktan hoşlanan kişilerdenseniz, burada tanıtacağımız anahtar kelime yoğunluğuna ilişkin bir formül de vardır. Bu formülü kullanarak anahtar kelimenin yoğunluğunu öğrenebilirsiniz.

(Nkr/Tkn) × 100)

Bu formülde Nkr anahtar kelimenin metinde tekrarlanma sayısı, Tkn ise metinde yer alan tüm kelimelerin sayısıdır. Bu formülü daha basit bir dille ifade etmek istersek şu şekilde yazabiliriz;
Bir metindeki anahtar kelime yoğunluğunu elde etmek için. Anahtar kelimenin tekrarlanma sayısını metindeki toplam kelime sayısına bölüp çıkan sonucu 100 ile çarpmak gerekiyor.
Belirtildiği gibi bir sayfadaki anahtar kelime sayısı izin verilenden fazla ise o sayfa kapatılacaktır. arama motoru tarafından spam olarak algılanacak ve sonuçlardan kaldırılacaktır.

 

Anahtar İfadelerin Yoğunluğunu Hesaplama Formülü

Burada öncelikle anahtar kelimeyle ilgili kısa bir açıklama yapmak, ardından formülü açıklamak daha doğru olacaktır. Anahtar kelime öbekleri, anahtar kelimenin tek bir kelime olması dışında, anahtar kelimelerle tamamen aynı işlevi görür. Ancak anahtar ifadeler birkaç kelimeden oluşur (yukarıda belirtildiği gibi aynı çok heceli anahtar kelimeler anlamına gelir).
Anahtar kelimenin kullanılmasının nedeni sitenin içeriğini kullanıcılara daha iyi anlatabilmektir. Örneğin köpek maması arayan bir kullanıcıya yardımcı olmak için köpek anahtar kelimesine ek olarak “köpek maması, ucuz köpek maması veya en iyi köpek maması” kelimelerini kullanabilirsiniz.
Anahtar kelime yoğunluğu formülü, anahtar kelime formülüne benzer. Ancak anahtar kelimenin kelime sayısıyla ilgili ek bir bölümü vardır.

(Nkr × Nwp/Tkn) × 100)

Değerler önceki formülle tamamen aynıdır ve Nwp, anahtar kelime öbeğindeki kelime sayısını belirtir. Üç bölümden oluştuğu için “ucuz köpek maması” terimi için bu 3’tür.
Bu bölümün sonunda şunu da belirtelim ki her makale için anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak için yarım saat harcamanıza gerek yok. Bu görev için pek çok eklenti mevcut ve bu makalenin yazıldığı sırada WordPress içerik yönetim sistemi için Yoast seo eklentisi bunu kolay ve çok doğru bir şekilde yapıyor. dil.

 

 

Anahtar Kelimeler Nasıl Dağıtılır?

Anahtar kelime yoğunluğu çok önemlidir, metnin hangi bölümlerinde kaç kez bahsedildiği SEO açısından belirleyici bir role sahiptir. SEO uzmanları içeriğin kral olduğunu söylüyor! Ve bu ifade tamamen doğrudur. Çünkü Google ve kullanıcıları açısından önemli olan içeriktir, başka hiçbir şey değil! Uygun anahtar kelime dağılımı ile değerli içerikler oluşturabilirsiniz. Aşağıda size anahtar kelime yoğunluğunun ne olması gerektiğini anlatacağız.
Önemli olan içeriğinizin kullanıcılar için okunabilir ve ilgi çekici bir şekilde yazılmasıdır. Sonuçta sizden alışveriş yapmak ve sizinle etkileşime geçmek isteyen arama robotları değil, insandır!
Bir anahtar kelimeden en iyi sonuçları alabilmek için onu aşağıdaki bölümlerde anahtar kelime yoğunluğunu göz önünde bulundurarak kullanın.

Site URL’si

Genellikle her site belirli bir işletme için tasarlanmıştır. Sitenin ana konusuna göre anahtar kelimenin adresinde bulunması daha iyidir.

Sayfa başlığı

Gönderiniz için seçtiğiniz başlık etiketidir. Kullanıcının aradığını başlığa yazın.

H1 günü

Başlıklar arasında en önemli etiket olan H1 etiketi mutlaka kompozisyonunda anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini içermelidir.

Orijinal içerik

Kullanıcının sitenize okumaya geldiği şey ana metindir. Bu metinde anahtar kelime yoğunluğunu doğru gözlemlemek ve ne çok fazla ne de çok az kullanmamak gerekiyor!

Görsellerin alt etiketleri

Sayfadaki görseller arama motorları için Alt etiketi ile tanımlanmalıdır. Bu etikette anahtar kelimeler kullanmak daha iyidir.

Sitenin iç bağlantıları

İçeriğinizi dahili bağlantılar aracılığıyla bağlamanız gerekiyor. Bu bağlantıların başlığında hedef sayfanın anahtar kelimelerini (muhtemelen işletmenizdeki hedef anahtar kelimelerden biridir) kullanmaya çalışın.

Meta Açıklaması

Meta Açıklamaları, arama sonuçlarında sayfaların başlıklarının altında görünen kısa açıklamalardır. Bu açıklamalar 160 karakterden fazla olmamalıdır ancak yine de kullanıcıyı siteye girmeye ikna etmek için en iyi yerdir.

 

 

En iyi anahtar kelimeyi bulmayı öğrenme

Web siteniz, hangi amaçla tasarlanmış olursa olsun, şüphesiz her biri için sitenizde değerli içeriğe sahip olmanız gereken birkaç anahtar kelime ve kelime öbeği vardır. En iyi anahtar kelimeyi bulmak için gözlerinizi ve kulaklarınızı açıp her şeye dikkat etmeniz gerekiyor. İşletmeniz yerel ve belirli bir alanla sınırlıysa. Tüm dünyayla rekabet etmenize gerek yok, yerel rakiplerinizle uğraşmanız yeterli.

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı veya SEMrush gibi bir araç yardımıyla belirli bir alanda istediğiniz kelimelerin aranma miktarı gibi önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu görev için, belirli zaman aralıklarında, farklı bölgelerde vb. bir kelime veya kelime öbeği için yapılan arama miktarını elde etmenize olanak tanıyan çeşitli araçlar vardır.
Bir konuyla ilgili anahtar kelimeyi bulmanın en kolay yollarından biri, Google’ın sunduğu önerilerdir. Arama sırasında siz! Bu konuya dikkat etmediyseniz hemen arama kutusuna “pazarlama” terimini yazın. Google hemen birkaç ilgili konuyu önerir. Sonuçlar sayfasının alt kısmında, sizi ilgili konulara yönlendirecek, tıklayabileceğiniz çeşitli öneriler bulunmaktadır.
Google’ın bu önerileri nereden aldığını sorabilirsiniz. Diğer kullanıcıların yaptığı aramaları analiz ederek cevap basittir. Her zaman aranan bir konuyla ilgili en fazla kelime öbeğini önerir ve öneriler her dönemde değişir.

-İşinizle ilgili anahtar kelimeler: Artık veri analizi aracını kullanmayı planladığınıza göre, siteniz ve hizmetlerinizle alakalı anahtar kelimeleri kullanmak daha iyidir. Kullanıcıların ürünlerinize ulaşmak için hangi kelime veya kelime öbeklerini aradığını bilmeniz gerekir. Kendinizi kullanıcının yerine koyun ve sitenizin amacına hangi kelimelerin ulaşacağını düşünün?

-Anahtar kelimeyi tamamlayan kelimeler ve eş anlamlılar: tüm kullanıcılar aynı şekilde düşünmez ve arama yapmaz. Anahtar kelimeyi tamamlayan ya da eş anlamlı olan ifadeler kullanıcıyı sitenize getirebilir.

 

Ücretsiz anahtar kelime analizi ve bulma aracı

Web dünyası çok geniştir ve SEO her şeyi takip edebilecek şekilde günden güne gelişmektedir. Web yöneticilerinin veri analizi için birçok aracı vardır. Google dahil büyük şirketler bu araçları geliştirdi. Aşağıda size bazı ücretsiz ama güçlü araçları tanıtacağız; bunların her biriyle değerli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu araçlar anahtar kelimeleri bulmak için kullanılabilir.

  • – Google Trendler
  • – Anahtar Kelime Saçmalığı
  • – AdWord ve SEO Anahtar Kelime Permütasyon Oluşturucu
  • Halka cevap verin
  • – Google İlişkilendirme
  • – Anahtar Kelimeler Her Yerde
  • -Kelime Takipçisi
  • – Google Arama Konsolu

 

Çözüm

Arama motorları kullanıcıların aradıkları anahtar kelimelere göre en doğru sonuçları göstermeye çalışır. Bu sonuçlar içeriğin değerine göre kategorize edilir. şöyle şeyler; Okunabilirlik, kopyalanmama, anahtar kelime yoğunluğu ve daha yüzlerce kriter bu sınıflandırmanın içinde yer alıyor. İşletmelerin daha iyi görülebilmesi için kendi anahtar kelimelerini kullanması gerekir. bu makalede bahsedilen özel araçlarla belirlenebilir.
SEO bu anahtar kelimelere dayanır ve web sitelerinin içeriğini kullanıcıların aradıklarına farklı şekillerde yaklaştırmaya çalışır. Sıralama algoritmaları kullanıcıların yararına sürekli olarak değiştiğinden, kullanıcı dostu içerik üretilmesine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.