blog posts

OpenAI nedir? (Açık AI yapay zeka hizmetlerinin tanıtımı ve kullanım eğitimi)

Piyasaya sürüldüğü ilk günlerde internette büyük bir devrim yaratmayı başaran yapay zeka temelli OpenAI nedir araçlardan biri de ChatGPT’dir.
İnsanlar bu aracı programlamak, şarkı yazmak, makale ve senaryo yazmak için kullanıyor. Ancak birçok kullanıcının aklına şu soru geliyor: Bu çekici aracın geliştirici şirketi nedir?

Bu araç ilk kez OpenAI tarafından geliştirildi ve Microsoft gibi bir şirketten nispeten büyük miktarda sermaye almayı başardı. Bu yazımızda öncelikle OpenAI nedir sorusuna cevap vermeyi amaçlıyoruz, ardından bu firmanın başka hangi araçları geliştirdiğini anlatacağız; Iranhost içerik üretim grubundan ( Binance sanal sunucu sağlayıcısı ) bu makalenin devamında bizimle kalın .

Openai yapay zekası nedir?

 

 

ded9 içerik üretim grubunun ( en iyi veri merkezlerinde Alman bulut sunucu satın alma hizmetleri sağlayıcısı) analizine göre , kar amacı gütmeyen bu şirket ilk olarak 2015 yılında Amerika’nın San Francisco şehrinde faaliyetlerine başlamış ve aktivistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Faaliyete geçtiği ilk aylarda yapay zeka dünyasında büyük ilgi görüyor.

Bu şirketin web sitesine gidip Açık Yapay Zeka’nın ne olduğunu araştırdığınızda, ana hedeflerinin genel yapay zeka veya sonunda insan benzeri zekaya sahip bir yazılım haline gelecek olan AGI oluşturmak olduğunu söylediklerini göreceksiniz. Yapay olanın ne olduğu hakkında daha fazla bilgi verildi .

Şirket yöneticileri tarafından yapılan görüşmelere göre, OpenAI’yi yaratmaktaki öncelikli amaçlarının ne olduğu sorulduğunda, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin AI teknolojisine hakim olduğu bir geleceğe karşı korunmak istediklerini söylediler. faydalarını özel olarak sunar.

OpenAI’nin asıl amacının ne olduğu netleşince Silikon Vadisi’nde çalışan ünlüler, böylesine cazip bir şirket kurmak için 1 milyar dolara kadar ödeme yapmaya karar verdi.

Open AI’ın ilk yatırımcılarının isimleri nelerdir sorusunun cevabını internette araştırırsanız, Tesla ve SpaceX’in şu anki CEO’su Elon Musk, en büyük risk sermayedarlarından biri olan Peter Thiel, ve şu anki CEO olan Sam Altman, OpenAI var.

Elon Musk 2018 yılında bu şirketten ayrılma kararı aldı. Röportajlarını inceleyerek Elon Musk’un neden OpenAI’den ayrıldığı sorusunun cevabını aradığınızda, o dönemde Tesla ve SpaceX’e odaklanmak zorunda olduğunu ve OpenAI yönetim kurulunda yer alacak kadar vaktinin olmadığını göreceksiniz.

İnsanların aklına gelmiş olabilecek ana sorulardan biri Açık Yapay Zeka araçlarını oluşturan ham maddelerin neler olduğudur. Peki bu soruya yanıt olarak OpenAI şirketinin onlara ulaşmak için yıllar içinde dolambaçlı bir yol kat ettiğini söylemek gerekir. Yapay zeka tabanlı ürünlerini oluşturmak için muazzam miktarda veri ve insan beynindeki nöronlara dayalı olarak çalışan güçlü sinir ağlarını kullanıyorlar.

Ancak bilgi işlem gücü ve tazminatla ilgili maliyetler, şirketin kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak yönetilmesini giderek zorlaştırdı. Örneğin, 2016 yılında sundukları vergi kayıtlarına göre şirketin son derece profesyonel çalışanlarından birine, kariyerinin başlarında 1,9 milyon dolar gibi bir ücret ödenmiş!

Elbette yatırımcıların karlarını sınırlamak için şirketin 2019 yılında kar amacı gütmeyen kuruluş olmaya karar verdiğini de dikkate almalısınız. Aynı yıllarda Altman, Microsoft’la yaptığı görüşmelerden yararlanarak Redmond’larla işbirliği karşılığında 1 milyar dolar daha almayı başardı.

 

Open AI’nin hizmetleri nelerdir?

OpenAI şirketinin 8 yılı boyunca, bu şirketten her biri kendi zamanında çok fazla gürültü yaratmayı başaran çok sayıda yapay zeka tabanlı aracın üretilip piyasaya sürüldüğünü gördük. Bu araçlar şunları içerir:

1. GPT-3

 

Yapay zekaya nereden başlamalı

 

 

İlk olarak OpenAI tarafından geliştirilen ileri düzey bir dil modelidir ve öyle görünüyor ki bu hizmet yakın zamanda web dünyasındaki arama motorunun yerini alacak. Şu ana kadar bu dil modelinin iki versiyonu daha geliştirildi, hiçbiri kullanıcıların ilgisini gerektiği kadar çekemedi.

Gelişmiş dil modeli GPT-3, İnternette mevcut olan çok miktarda metin verisi kullanılarak eğitilir ve bu, GPT-3’ün algoritmaları, dilbilgisini ve insan dilinde var olan diğer şeyleri öğrenmesine olanak tanır.

Bu dil modelinde kullanılabilen 175 milyar parametreyle GPT-3, şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük dil modellerinden biri haline geldi. Bu modelden sonra daha fazla özelliğe sahip yeni versiyonu GTP-4 ortaya çıktı.Bu model hakkında daha detaylı olarak GPT 4 Nedir yazımızda  bahsetmiştik .

2. Kodeks

 

Birkaç yıl öncesine kadar GitHub Copilot olarak bilinen bu araç, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kod tamamlama görevi görüyor. OpenAI, araçla ilgili asıl amacının, geliştiricilerin doğrudan IDE’lerde akıllı öneriler ve örnekler sunarak kod yazmalarına yardımcı olmak olduğunu söylüyor.

Codex aracı, GPT-3 dil modeli temel alınarak geliştirildi ve GitHub gibi platformlarda bulunan çok sayıda genel kod deposu kullanılarak özel olarak eğitildi. Codex, bu geniş kod tabanını analiz ederek programlama kalıplarını anlamayı öğrendi.

Bir geliştirici kodlama yaparken Codex, yazılan kodun bağlamına ve amacına bağlı olarak kod parçacıklarının, işlevlerin veya tüm satırların tamamlanması için gerçek zamanlı öneriler sağlayabilir.

3. Dall-E

 

 

 

dall-e 2 AI modeli, metin açıklamalarından benzersiz ve yaratıcı görüntüler oluşturmada uzmanlaşmıştır. İki dil modelinin ve görüntü oluşturma modellerinin birleşimini kullanan bu araç, tamamen yeni görsel görüntüler oluşturabilir.

OpenAI şirketi, bu yapay zeka modelinin adını, ünlü sanatçı ve ressam Salvador Dali’nin adı ile Pixar’ın yarattığı WALL-E karakterinin birleşiminden oluşturduğunu duyurdu. Aslında bu ismi kullanarak modelin gerçeküstü ve yaratıcı görüntüler üretme yeteneğini göstermeyi amaçlıyorlar.

Dall-E, görüntülere ilişkin bir dizi mevcut veriye dayanan geleneksel görüntü oluşturma modellerinden farklı olarak, girdi olarak sağlanan metin komutlarına veya açıklamalara dayalı olarak görüntüler üretir. Bu model  yapay zeka ile içerik üretmek için   kullanılıyor .

4. KLİPS

 

 

OpenAI, makine görüşünü ve dil anlayışını birleştirerek yapay zekaya dayalı bir CLIP modeli geliştirmeyi başardı. Görüntü işleme veya doğal dil işlemeye (NLP) odaklanan geleneksel modellerin aksine CLIP, görüntüleri ve metinleri birlikte anlayacak şekilde eğitilmiştir ve modlar arası anlayış gerektiren çeşitli görevleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

CLIP’in arkasındaki temel fikir, görselleri ve onlara karşılık gelen metin açıklamalarını aynı alanda hizalamaktır. CLIP aracı, görüntüler ve metin içeren geniş bir veri kümesi üzerinde eğitim alarak görüntülerin ve ilgili metnin görsel ve anlamsal özelliklerini birbiriyle ilişkilendirmeyi öğrenir.

Bu aracı, görüntü sınıflandırma, nesne algılama ve daha fazlasını içeren çok çeşitli görevler için kullanabilirsiniz.

5. Spor salonu

GYM için düşünülen ana görev, takviyeli öğrenme algoritmalarının geliştirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Gym, kullanıcılarına yapay zeka temsilcilerinin standart ve tekrarlanabilir bir şekilde eğitilmesini ve değerlendirilmesini kolaylaştıracak bir dizi önceden oluşturulmuş ortam ve araç sağlar.

Takviyeli öğrenme, ödül sinyalini en üst düzeye çıkarmak için bir ortamda sıralı kararlar alma konusunda eğitim temsilcilerine odaklanan bir makine öğrenimi dalıdır. Gym, birleşik bir arayüz ve çeşitli ortamlar sağlayarak takviyeli öğrenme algoritmaları oluşturma ve test etme sürecini basitleştirecek.

6. OpenAI API’si

OpenAI, geliştiricilerin şirketin modellerine ve hizmetlerine erişebilmesi ve bunları kendi uygulamalarında, ürünlerinde veya hizmetlerinde kullanabilmesi için OpenAI API’yi tanıttı. Bu araç, gelişmiş yapay zeka yeteneklerini çeşitli yazılım uygulamalarına entegre etmenin kullanışlı bir yolunu sağlar.

Geliştiriciler, OpenAI API aracılığıyla şirketin GPT-3 gibi dil modellerine istek gönderebilir ve oluşturulan metni yanıt olarak alabilir. Bu araç, sohbet robotları, sanal asistanlar, içerik oluşturma, dil çevirisi ve daha fazlasını içeren çok çeşitli uygulamalara olanak tanır.

OpenAI API’yi kullanmak için geliştiricilerin, OpenAI tarafından sağlanan bir API anahtarını kullanarak isteklerini doğrulamaları gerekir. Bunu yaptıktan sonra HTTP istekleri gönderme ve kullanacakları model ve oturum açma metni gibi istedikleri parametreleri belirtme olanağına sahip olacaklar. Bunu yaptıktan sonra API size, üzerinde ne yapmak istiyorsanız onu yapmak istediğiniz çıktıyı verecektir.

Openai saha eğitimi

Açık ai’ye kayıt olmak için sanal numara kullanmak gerekiyor çünkü İran numarası ile bu hizmetleri kullanmak mümkün değil.Sanal numara almak için bu alanda faaliyet gösteren sitelerden numara satın alın.

Numarayı satın aldıktan sonra open ai sitesine girin ve giriş kısmından siteye kayıt olun.

 

 

Bir sonraki adımda, bir e-posta sizden e-posta adresinizi girmenizi isteyecektir veya Emitan’da oturum açtıysanız Google ile oturum açma seçeneğini kullanın.

 

 

 

 

Bir sonraki adımda adınızı ve doğum tarihinizi girin ve bir sonraki sayfada satın alınan sanal numarayı girdikten sonra numaraya gönderilecek kodu özel koda girmelisiniz.

OpenAI şirketinin araçlarını kullanma yöntemi nedir?

OpenAI tarafından geliştirilen araçların çoğu ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor ve bu web sitesine kayıt olarak bu araçlardan faydalanabiliyorlar.

İranlıların rahatlıkla kullanamadığı dünyadaki çoğu platform gibi OpenAI de İranlıların doğrudan erişimini engelledi. Bu sorun, kullanıcıların bu şirketin tüm araçlarını kullanabilmeleri için web sitelerinde ücretsiz bir hesap oluşturmaları gerektiğinden başlıyor; Ancak kayıt adımlarından birinde kullanıcılardan iletişim numaralarını girmeleri istenir.

OpenAI’nin kimlik doğrulama kodunu gönderdiği ülkeleri kontrol ettiğinizde İran’dan herhangi bir iz olmadığını fark edeceksiniz. Elbette İranlı kullanıcılara tek kullanımlık sanal numaralar sunan birçok site var.

OpenAI’ye özel sanal numaralardan birini seçmelisiniz ve bunu şirketin web sitesine girerek bir kimlik doğrulama kodu alacaksınız. Bu sanal numaralar, kalıcı sanal numaralara göre çok daha düşük bir fiyata sahip olup, yalnızca SMS alındıktan sonra kullanılamayacaktır.

OpenAI web sitesinde bir hesap oluşturarak, bu şirketin her birini inceleyip tanıtacağımız geniş bir araç yelpazesine ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz. Elbette ChatGPT gibi bir araç kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor ancak şunu unutmamalısınız ki, bu ünlü chatbotun ChatGPT Plus adında bir versiyonu da var ve bunu kullanmak için ayda 20 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu yapay zekaya aşina değilseniz, chatgpt web sitesinde bunun hakkında daha fazla açıklama yaptık .

Birkaç hafta öncesine kadar kullanıcıların ChatGPT’yi kullanmak için OpenAI web sitesine gitmesi gerekiyordu ancak bu hafta, kullanıcıların erişmesini kolaylaştırmak için platformun akıllı telefon uygulaması yayınlandı.

ChatGPT’yi kullanmanın başka bir yolu da Bing web sitesini ziyaret etmek veya Microsoft Edge tarayıcısını kullanmaktır. Microsoft, OpenAI’ye yaptığı büyük yatırımla birlikte, kullanıcılarına bu metin tabanlı yapay zekaya doğrudan erişebilmeleri için bir lisans sunmayı başardı.

Openai’nin en çok kullanılan yapay zeka servisleri nelerdir?

OpenAI şirketinin hizmetleri bugün kullanıcılarının geniş bir yelpazedeki taleplerini karşılamakta ve bunları iş, araştırma, çalışma vb. çeşitli faaliyetlerde kullanmalarına olanak sağlamaktadır.

Elbette bunların arasında ChatGPT ve DALL-E gibi diğer OpenAI hizmetlerine göre daha yaygın olarak kullanılan hizmetler de var. Kullanıcılar, ChatGPT aracılığıyla belirli bir konu hakkında makale yazma, bir metni özetleme, araştırma yapma, şarkı yazma, programlama vb. çeşitli isteklerini iletebilir ve istenilen sonucu alabilirler.

Hatta yapay zeka tabanlı bu chatbot, geçtiğimiz aylarda birçok testte karşımıza çıkmayı başardı ve son örneklerinden birinde bir üniversitenin tıp sınavını geçmeyi başardı.

Diğer yanda ise kullanıcıların bir görsel hakkındaki tüm düşüncelerini kendisine iletebildiği ve sonunda istediği görseli elde edebildiği fotoğrafın yapay zekası DALL-E var. Bu yapay zeka sürekli gelişiyor ve kullanıcı geri bildirimleri alarak her zaman en iyi sonucu sağlamaya çalışıyor.

Çözüm

Bu yazımızda sizlere OpenAI’nin ne olduğunu ve hangi ürünleri ürettiğini anlattık. Bu şirket, ChatGPT gibi çeşitli ürünleri piyasaya sürerek birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başardı ve aslında yapay zeka alanında bir devrim başlattı.

OpenAI ve ChatGPT’nin artan başarısı, son birkaç ayda çok sayıda yapay zeka tabanlı platformun piyasaya sürülmesine yol açtı ve bunların her biri farklı alanlarda yeni bir yolun başlangıcı olabilir.