blog posts

Yeni Başlayanlar İçin Python’da Programlama İçin 17 İlginç Ve Basit Fikir

Python Günümüzün En Popüler Programlama Dillerinden Biridir. Bu Trend 2023 Ve Ötesinde Devam Edecek Gibi Görünüyor.

yeni bir Python geliştiricisiyseniz, yapabileceğiniz en iyi şey, bilginizi ve uzmanlığınızı artırmak için bazı Python projeleri üzerinde çalışmaktır.

Bu yazıda, üzerinde çalışarak Python bilginizi test edebileceğiniz Python ile ilgili bazı ilginç projeleri tanıtacağız. Ek olarak, proje tabanlı öğrenme anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olur.

 

Neden farklı projeler üzerinde çalışmalıyız?

Yazılım geliştirmede kariyer söz konusu olduğunda, gelecek vadeden geliştiricilerin projeleri üzerinde çalışmaları gerekir. Gerçek dünya projeleri geliştirmek, becerileri geliştirmenin ve teorik bilgiyi pratik deneyime dönüştürmenin en iyi yoludur.

Güven artışı: Basit araçlar ve teknolojilerle çalışırken güçlü ve zayıf yönlerinizi daha iyi tanımlarsınız.

Deney: Bir Python projesi üzerinde çalışırken yeni araçlara ve teknolojilere aşina olmalısınız. Farklı Python projeleri üzerinde ne kadar çok çalışırsanız, projeleri o kadar kolay elde edebilirsiniz. Gelişmiş geliştirme araçları, ortamları ve kitaplıkları hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, uzmanlık ve becerileriniz o kadar kapsamlı olacaktır.

SDLC’nin doğasını anlamak: Sıfırdan bir proje geliştirdiğinizde, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün nasıl çalıştığına dair daha derin bir anlayış kazanırsınız. Zamanla, kod yazmadan önce planlama yapmayı, kodu çalıştırmayı, test sürecini yönetmeyi, hataları düzeltmeyi, kodu dağıtmayı ve yazılım ürününü ara sıra güncellemeyi öğreneceksiniz.

Programlama kavramlarına hakimiyet: Gerçek dünya projeleri oluşturmanın en önemli avantajlarından biri, sürekli pratik yaparak farklı dillerde programlama kavramlarına ve kalıplarına hakim olacaksınız.

 

Python Projesi: Başlangıç Seviyesi

Python projelerinin bu listesi, yeni başlayanlar ve Python’a veya genel olarak veri bilimine yeni başlayan kişiler içindir. Bu fikirler, bir Python geliştiricisi olarak kariyerinizde başarılı olmanız için ihtiyacınız olan tüm pratik şeyleri size tanıtacaktır.

 

1. Mad Libs Oluşturucu

Kendinizi test etmek için en iyi fikirlerden biri, Mad Libs Generator üzerinde çalışmaktır. Bu, yazılım geliştirmeye yeni başlayanlar için mükemmel bir projedir. proje öncelikle dizilere, değişkenlere ve dizilerin birleştirilmesine odaklanır. Bu proje size kullanıcı tarafından girilen verileri nasıl değiştireceğinizi öğretir. Program, kullanıcılardan Mad Lib olarak değerlendirilen bir dizi girdiye katılmalarını istemek için tasarlanmıştır. Mab lib, yeni başlayanlar için Python projelerinden biridir.

Girdi sıfat, isim, zamir vb. herhangi bir şey olabilir. Tüm girişler girildikten sonra, program verileri alır ve girişleri bir hikayede sıralar. Kulağa eğlenceli gibi geliyor, değil mi?

 

2. Sayıları tahmin et

Başka bir basit ama heyecan verici Python projesi. Buna mini oyun bile diyebilirsiniz. Bu proje yeni başlayanlar için faydalıdır. Bilgisayarın 1 ile 10, 1 ile 100 arasında veya herhangi bir aralıkta rastgele bir sayı seçtiği bir program yazın. Ardından, kullanıcılara sayıyı tahmin etmeleri için bir ipucu verin. Bir ipucu çoklu, bölünebilir, daha büyük veya daha küçük veya hepsinin bir kombinasyonu olabilir. Kullanıcı her yanlış tahmininde başka bir ipucu alır ve puanı düşer.

Girdiyi tahmin edilen sayıyla karşılaştırmak, ikisi arasındaki farkı hesaplamak ve bu Python projesinin gerçek bir sayı girip girmediğini kontrol etmek için de işlevlere ihtiyacınız var. Bu projenin temel amacı, kendinizi kodlama ilkelerine alıştırmak için Python’da listeleri kodlamaktır.

 

3. Metin tabanlı macera oyunu

Bu fikir, yeni başlayanlar için en ilginç Python projelerinden biridir. Tamamen metin tabanlı bir macera oyununun erken bir versiyonudur. Bu oyun versiyonunda, kullanıcılar aynı ortamdaki farklı odalara geçebilir ve kullanıcının girdilerine göre her oda için açıklamalar sağlayabilir.

Hareketin yönü burada önemlidir – duvarlar oluşturmanız ve kullanıcıların odalarda hareket edebileceği yolları tanımlamanız, hareket kısıtlamaları koymanız ve kullanıcının oyunda ne kadar yürüdüğünü ölçebilen veya Hareketi takip edebilen bir izleyici eklemeniz gerekir.

 

4. Zar atma simülatörü

Programın adından da anlaşılacağı gibi Zar Fırlatıcı, neredeyse tüm programcılar tarafından yazılan en heyecan verici projelerden biridir. Yukarıdaki proje, atılan her zar için rastgele bir sayı üretilmesi ve kullanıcının zarı istediği kadar tekrar tekrar kullanabilmesidir. Kullanıcı zarı attığında, program 1 ile 6 arasında rastgele bir sayı üretir (standart bir zar gibi).

Daha sonra numara kullanıcıya gösterilir. Ayrıca kullanıcılara tekrar zar atmak isteyip istemediklerini sorar. Bu program ayrıca 1 ile 6 arasında rastgele bir sayı alıp yazdırabilen bir fonksiyona sahip olmalıdır. Başlangıç seviyesindeki bu Python projesi, programlamanın temellerini ve çeşitli kodlama kavramlarını keşfetmenizi sağlar.

 

5. Adam Asmaca

Bu proje daha çok bir “kelimeyi tahmin et” oyunudur. Yarışmada, kullanıcıların harf tahminlerini girmeleri gerekmektedir ve her kullanıcının sınırlı sayıda tahmini olacaktır (tahminleri sınırlandırmak için bir sayaç değişkenine ihtiyaç vardır). Bu projeyi geliştirirken kullanmanız gereken ana kavramlar değişkenler, rasgele sayılar, tamsayılar, diziler, karakterler, giriş ve çıkış ve boolean’dır. Adam Asmaca, yeni başlayanlar için Python’da ustalaşmak için şiddetle tavsiye edilen projelerden biridir.

Kullanıcıların içinden sözcük çekebileceği önceden düzenlenmiş bir sözcük listesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcının bir harf girip girmediğini veya girilen harfin gizli kelimede olup olmadığını kontrol etmek için benzersiz işlevler eklemeniz gerekir. Bu nedenle, kullanıcı bir not girdiyse, çıktının harfler olarak görüntülenmesi gerekir.

 

6. İletişim Defteri

Yeni başlayanlar için başka bir Python projesi. Herkes adlar, adresler, telefon numaraları ve hatta e-posta adresleri dahil olmak üzere iletişim bilgilerini saklamak için bir kişi defteri kullanır. Bu projenin temel amacı, kullanıcıların yeni bir kişi ekleyebileceği, mevcut kişileri düzenleyebileceği veya silebileceği ve tüm kişilerinin ayrıntılarını görüntüleyebileceği Python kullanarak bir kişi defteri oluşturmaktır. Bu, yeni başlayanlar için programlama dilindeki ustalıklarını güçlendirmeye yardımcı olacak en ilginç Python projelerinden biridir.

SQLite veritabanı, kişileri depolamak için ideal bir platformdur. Bu, kullanıcıların kişi bilgilerini tutması ve bulması için bir kişi defteri uygulaması tasarladığınız bir komut satırı projesidir. Uygulama ayrıca kullanıcıların iletişim bilgilerini güncellemesine, kişileri silmesine ve kaydedilmiş kişileri listelemesine izin vermelidir.

 

7. E-posta Dilimleyici

Bir diğer kullanışlı proje ise gelecekte çokça kullanılacak olan Python’dur. Python ile bir e-posta dilimleyici oluşturmak için kullanıcıların, kullanıcı adlarını ve e-posta alanlarını alacak bir program oluşturması gerekir. Programı özelleştirebilir ve ana bilgisayara bu bilgilerle mesaj gönderebilirsiniz. Bu basit bir kodlama projesi olmasına rağmen, kodlama becerilerinizi geliştirir.

 

8. İkili arama algoritması

Samanlıkta iğne bulmak deyimini hiç duydunuz mu? Bu program tam da bunu yapmak için bir ikili arama algoritması kullanır. 0 ile 100 arasında rastgele sayılardan oluşan bir liste oluşturabilirsiniz.

Bu Python projesi, bir listedeki bir öğeyi arayan bir algoritma oluşturmanıza ve uygulamanıza yardımcı olacaktır. Kullanıcı rastgele bir sayı girdiğinde, program o sayının listede olup olmadığını kontrol eder. Bunu, listenin iki yarısını oluşturarak yapar. Program, listenin ilk yarısındaki sayıyı bulursa, diğer yarısını siler ve tam tersi de geçerlidir. Arama, giriş programı kullanıcı numarasını bulana veya alt dizi boyutu 0 olana kadar devam eder (bu, sayının listede olmadığı anlamına gelir).

 

9. Masaüstü Bildirici Uygulaması

Bildirimlerin nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Bu küçük ama heyecan verici bir Python projesidir. Masaüstü bildirim programları sisteminizde çalışır ve belli bir süre sonra size bilgi gönderir. Böyle bir program oluşturmak için notify2, request vb. kitaplıkları kullanmanızı öneririz.

 

10. Python hikaye üreteci

Python’da rastgele modülü kullanmanın en karmaşık yolunun rastgele örnekleme olduğunu düşünüyor musunuz? Bu fikir gerçeklikten daha fazla olamazdı. Rastgele hikayeler oluşturmak ve hatta daha fazlasını rastgele modülü kullanarak oluşturmak da mümkündür.

Bu eğlenceli ama heyecan verici Python projesi, kodlama gücünüzü artıracak. Amaç, kullanıcı uygulamayı her çalıştırdığında rastgele bir hikaye oluşturmaktır. Rapor her zaman aynı olacak, ancak girdide küçük değişiklikler olacaktır. Kısacası uygulama, kullanıcılardan yer adları, eylemler vb. bilgileri ister ve veriler etrafında bir hikaye oluşturur.

 

11. YouTube video indirici

Python projelerini denemek için en iyi fikirlerden biri, bir YouTube video indiricisi üzerinde çalışmaktır. Bu, yeni başlayanlara Python’u eğlenceli bir şekilde tanıtmanın en iyi örneğidir. Her ay bir milyardan fazla insan YouTube izliyor. Bazen sonsuza kadar indirmek istediğimiz videolar vardır. YouTube size bu seçeneği sunmaz, ancak basit bir kullanıcı arayüzü ve farklı video formatları ve kalitelerinde YouTube videolarını indirme yeteneği olan bir uygulama oluşturabilirsiniz. Bu proje karmaşık görünüyor, ancak bir kez ona ulaştığınızda basit.

 

12. Python web sitesi engelleyici

İnternette gezinirken pek çok istenmeyen web sitesi karşımıza çıkıyor. Python projesinde, istenmeyen web sitelerinin çalışma zamanında görüntülenmesini önleyen bir program oluşturacaksınız. Bu tür programlar oluşturmak, yeni başlayanların temellerinde uzmanlaştıkça Python’a olan güvenini artırır. Bu uygulama, sosyal medyada dikkati dağılmadan okumak isteyenler ve çalışırken istenmeyen web sitelerini görüntülemek istemeyenler içindir. Özgeçmişinizde bu tür bir Python projesinin olması, özgeçmişinizin sizi başarılı kılmasına yardımcı olabilir.

 

13. İplik Döndür

Dizeler sonsuz derecede karmaşık olduğu için işler daha da ilginç hale geliyor; program önce kullanıcıdan bir dizi giriş yapmasını ister. Bunlar bir sıfat, bir edat, özel isimler vb. olabilir. Tüm bilgiler yerine oturduğunda, birleştirme kullanılarak önceden oluşturulmuş bir hikaye şablonuna konurlar. Sonuç olarak, program kullanıcıya okuması için eksiksiz bir hikaye sağlar.

 

14. Kelime nedir?

Bu proje, kullanıcının rastgele oluşturulmuş bir kelimeyi tahmin etmesi gerektiğine odaklanır. Sözcüğün düşünülmesi gereken bir liste oluşturabilir ve izin verilen tahmin sayısını sınırlayabilirsiniz. Bundan sonra kendi kurallarınızı oluşturabilirsiniz! Kullanıcı kelimeyi yazdığında, yazılı alfabenin o belirli konumda görünüp görünmeyeceğini belirleyebilirsiniz. Kullanıcının harfleri veya sayıları doğru girip girmediğini ve hata mesajları gösterip göstermediğini kontrol etmek için bir işleve ihtiyacınız var.

 

15. Taş, kağıt, makas

Partnerinizin olmamasından sıkıldıysanız, 5 dakikalık kendi tasarladığınız PC Taş, Kağıt, Makas oyunu moralinizi yükseltecek. Burada yine random fonksiyonunu kullanıyoruz. Önce siz bir hamle yaparsınız, ardından uygulama bir hamle yapar. Hareketi belirtmek için bir alfabe kullanabilir veya tam bir dize girebilirsiniz. Hareketin geçerliliğini kontrol etmek için bir ayarlayıcı işlevine sahip olmalısınız. Başka bir bölüm kullanılarak o turun galibi belirlenir. Kazananı belirlemek için bir puanlama rolü de oluşturulmalıdır. Daha sonra yeniden oynatmaya izin verebilir veya önceden belirlenmiş sayıda aktivite ayarlayabilirsiniz.

 

16. Zıpla!

Bu Python projesinde bir yıl girip artık yıl olup olmadığını kontrol ediyorsunuz. Bunu yapmak için, artık yılların modelini tanıyan ve girdi yılını tasarıma sığdırabilen bir işlev oluşturmalısınız. Son olarak, bir boole ifadesi kullanarak sonucu yazdırabilirsiniz.

Bu proje, Python operatörlerinde ve Python if-else ifadelerinde yeterli ustalık gerektirir. Bu nedenle, Python’da akademik olarak güçlü olan ve kendi Python projelerini geliştirirken uygulamalı deneyim arayan kişiler için idealdir.

 

17. Fibonacci serisini hesaplayın!

Bir sayı girersiniz ve oluşturulan işlev, sayının Fibonacci dizisine ait olup olmadığını kontrol eder. Fibonacci serisi ile yapabileceğiniz önceki paragraftaki programa benzer temel şeyler var.

Yukarıdaki projelerdeki ortak bir tema, temellerinizi doğru yapmanıza yardımcı olmalarıdır. Geliştirici ve hata düzeltici olacaksınız. Değişkenler, diziler, tamsayılar, işleçler ve daha fazlasıyla çalışmanın yanı sıra çeşitli işlevler oluşturma ve uygulama konusunda yakından çalışacağınızdan bahsetmiyorum bile. Tüm bu projelerde başarılı olmak için Python’un temel kavramlarını ve bazı temel matematik konularını kullanmalısınız. Python’u eğlenceli bir şekilde öğrenmek, temel kavramları daha kısa sürede bilmenize ve anlamanıza yardımcı olur.

Bunlar, üzerinde çalışabileceğiniz en kolay Python projelerinden bazılarıdır. Bunlarla işiniz bittiğinde, Python projelerinin bir sonraki, daha gelişmiş düzeyine geçmeye hazırsınız demektir.