blog posts

Karanlık ağ nedir? (Dark web) siber uzayda karanlık anlam

Yüzey ağı nedir?

İnternetin tamamını bir buzdağı olarak kabul ederseniz, yüzey ağı buzdağının suyun dışında kalan ve görülebilen kısmıdır. Araştırmalara ve toplanan istatistiklere göre, bu web siteleri ve veriler tüm İnternet’in %5’inden azını oluşturuyor. Farklı tarayıcılar üzerinden erişilebilen tüm genel web siteleri bu bölümde yer almaktadır.

Derin Web Nedir?

Misafirler tarafından görülemeyen ve erişilemeyen tüm web siteleri ve bölümleri, tüm web sitelerinin neredeyse %90’ını oluşturan derin web olarak adlandırılır. Derin ağ, bir buzdağının su altında kalan ve su üstündeki kısmından çok daha büyük olan kısmıdır. Aslında bu sektör o kadar büyük ki, herhangi bir zamanda tam olarak kaç sayfanın veya web sitesinin aktif olduğunu tahmin etmek imkansız.”Deep web” terimi, arama motorları tarafından tanımlanamayan tüm web sayfalarını ifade eder. İnternetin tüm bölümleri ve bunlara erişmek ve bunları kullanmak için bir parola girilmesi ve bir kullanıcı hesabına giriş yapılması gereken web siteleri Deep Web olarak kabul edilir.Deep Web’in en büyük bölümlerinden bazıları şunlardır:

  • Veritabanları: Web’in diğer alanlarına bağlı olmayan ve yalnızca veritabanının kendisinde aranabilen bir dizi korumalı genel ve özel dosya.
  • Intranet: şirketlerin, hükümetlerin vb. iletişim ve kuruluşlarında özel konular için kullandıkları çeşitli dahili ağlar.

 

Deep Web’e nasıl erişilir?

Belki bir sorunuz var, derin ağa girmek nasıl mümkün olabilir? Bu sorunun cevabı çok kolay, deep web kavramını bilmeden bu alana bir çok kez girmiş olabilirsiniz. Bir web sitesine girdiğinizi varsayalım, ancak size sitenin çeşitli bölümlerine erişmek için bir hesap oluşturmanız gerektiği söylendi. Bu, derin ağa bir örnektir ve görebileceğiniz gibi, çoğumuz günlük olarak onu kullanır ve oturum açarız. Üniversite birimi seçmek için kullanıcı adınız ve şifreniz ile hesabınıza giriş yaptığınızda fiilen bu alana girmiş olursunuz.Derin ağa girmenin sonuçları, karanlık ağ kadar tehlikeli değil ve görebileceğiniz gibi, birçok kişi bu alanla her gün uğraşıyor.Çoğu sayfa, aşağıdakiler dahil olmak üzere, kullanıcıların bilgilerini ve gizliliğini korumak için derin web’i kullanır:

  • Bankacılık ve emeklilik gibi finansal hesaplar
  • E-posta hesapları ve sosyal mesajlar
  • Özel şirketlerin veritabanları
  • Tıbbi kayıtlar gibi HIPPA’ya duyarlı bilgiler
  • Yasal davalar

Karanlık ağ nedir?

Dark web veya dark web, kullanıcıların gözünden gizlenen ve yalnızca özel tarayıcılar ve özel araçlarla erişilebilen bir dizi web sitesini ifade eder. Birçok internet etkinliğini gizli ve anonim tutmak için kullanılırlar.Bir çok legal ve illegal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Tabii bu faaliyetler izlenemez olduğu için genellikle kaçakçılık, silah alım satımı vb. yasa dışı faaliyetlerin yürütülmesinde kullanılmaktadır. Dark web nedir sorusuna yanıt olarak; Web sitelerinin indekslenmediğini ve belirli yöntemlerle erişilebilir olduğunu söylemek gerekir.Deep web ile dark web arasındaki farkı belirleyebilmek için, dark web’i buzdağı örneğine göre denizin altındaki buzdağının küçük bir parçası olarak düşünebiliriz.

Dark web’e nasıl girilir?

ŞU web, suç işleyenler ve suçlular için uygun bir alandır. Bireylerin ve hükümetlerin karanlık uzayda insanları ve onlara ait bilgileri takip etmesi ve takip etmesi imkansızdır. Bu insanlar faaliyetlerini yürütmek için Bitcoin kullanıyor. Bu şekilde, bunlara erişim mümkün değildir. Ama bu alana nasıl girilir?Tüm web siteleri gizlidir ve bir tarayıcı aracılığıyla erişilemez. Bunun için TOR aracına ihtiyacınız var. Bu yazılım, önce IP adresinizi saklayarak ve şifreleme sonrasında tüm giriş ve çıkış bilgilerinizi belirli kanallardan geçirerek çalışır. Bu, kimliğinizi tamamen gizli tutacaktır ve kendiniz ifşa edene kadar kimliğiniz belirlenmeyecektir.Dark web sitelerinin adresleri de diğer adreslerden farklıdır ve hashlenmiş bir diziden oluşur. Son olarak, .onion uzantısıyla biterler. Programı kurduktan sonra, site başlığını aramak için özel tarayıcılar da kullanmalısınız. Bu alandaki arama motorlarından biri de gram olarak adlandırılmaktadır.

Dark ağa girmenin en önemli tehlikeleri

Dark’ın siber uzaydaki anlamına göre dark ağa girmek size çeşitli riskler getirebilir. Bu alanda çok sayıda suçlu ve profesyonel bilgisayar korsanı olduğu için önemli ve hassas bilgilerinizi kolayca elde edebilir ve sizin için çeşitli sorunlar yaratabilirler.Siber saldırı nedir yazımızda tüm saldırıları anlattık.Ayrıca bu sitelere bilgisizce girer ve yönetmeliklerine aykırı faaliyetlerde bulunursanız başınız büyük belaya girebilir. Bu web sitelerine asla girmeye çalışmamanız önerilir. Dark web sitelerine meraktan girecekseniz IP değiştirme programı kullanmak, konumunuzu kapatmak, web kameranızı ve mikrofonunuzu kapatmak, asla başkalarına güvenmemek ve gerçek isim ve şifre kullanmaktan daha iyidir.