blog posts

Etkileşimli web sitesi hakkında ne biliyorsunuz?

Etkileşimli bir web sitesi, site tasarımı için en güçlü ve en iyi yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Etkileşimli bir site tasarlayarak birçok önemli faydadan yararlanabileceğiniz için bu site viraldir. Bu web sitesi tasarım yönteminin tüm dünyada sayısız hayranı var. Aşağıda interaktif sitenin özelliklerini ve faydalarını kısaca inceleyeceğiz.

 

İnteraktif web sitesi nedir?

Etkileşimli bir site, kullanıcıların mevcut içerikle etkileşime girmesine izin veren bir sitedir. Bu sitelerde genellikle benzersiz formlar kullanılır ve kullanıcılar site yöneticilerine bir dizi bilgi gönderebilir. Bizimle bir iletişim formu veya bir anket formu yerleştirerek etkileşimli bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.

Bu web sitelerinin her zaman statik olarak tasarlanmadığını unutmayın; bazen benzersiz yapay zeka yöntemleri ve formülleri kullanılarak oluşturulurlar. Bu, bu web sitelerinin performansını artırır. Etkileşimli bir web sitesinin olmazsa olmaz avantajlarından biri, iş deneyimini daha keyifli hale getirmek ve SEO sıralamasını yükseltmektir. Kullanıcıların web sitesi ile etkileşimi sayesinde dönüşüm oranı artacak ve sitede olmasını istediğiniz etkinlikleri doğrudan etkileyecektir.

 

 

Etkileşimli web sitesi özellikleri

Etkileşimli site, çeşitli yazılımlar aracılığıyla kullanıcılar arasında kapsamlı etkileşim oluşturur. Bu kullanıcılar aktif olarak site ile etkileşime gireceklerdir. Bu etkileşim birçok nedenden dolayı farklı yazılımlar ve yöntemlerle yapılmaktadır. Etkileşimli siteler, kullanıcının basit metinleri okumasına ve resimleri görüntülemesine ek olarak sitede yararlı bilgiler aramasına olanak tanır. Son olarak, kullanıcılar web sitesinin görüntülenme şeklini değiştirebilecekler.

Bu sitelerde genellikle kullanıcıların geçirdiği zamanı artırmak için eğlenceli aktivitelere yer verilir. Kurumsal uygulamalar ve programlar genellikle etkileşimli alanlara entegre edilir ve kullanıcı için daha alakalı ve ilgi çekici bir deneyim yaratır. Bu tür site tasarımı, genellikle kullanıcıların ilgisini çekmek için dahili yazılımlar, modüller ve çeşitli özellikler kullanan sitelerde kullanılır. Bu, kullanıcının siteyle aktif olarak etkileşim kurmasını sağlar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

 

Etkileşimli sitenin temel özellikleri şunlardır:

 

Hedef odaklı olmak

Bu siteler hedef odaklıdır ve tüm yazılımlar bu hedefe ulaşmak için kullanılır.

 

Görünmez bir arayüze sahip olmak

Etkileşimli bir sitede en iyi arayüzü görmek imkansızdır. Bu siteler genel olarak en iyi arayüze sahip değildir ve yanıt verme ve yükleme süreleri o kadar kısadır ki, bunları görüntülemek imkansızdır. Bu sitedeki mükemmel kullanıcı arayüzü, kullanıcının kafasının karışmasını önleyecektir.

 

 

Kullanımı kolay

Bu sitelerdeki kullanıcı arayüzleri, istenilen sistemin durumunu anlamayı ve kullanmayı kolaylaştırır.

 

Nispeten iyi performans

Etkileşimli web sitesi tasarımı, kullanıcıyla iletişim kurmanın bir yoludur.

 

eğitilebilirlik

Etkileşimli bir site, benzer zorluklarla başa çıkmak için önceki deneyimlerini kullanır. Bu siteler genellikle karşılaştıkları zorlukları çözmek için kalıpları kullanır.

 

Etkileşimli web sitesi tasarımının ilkeleri

Web sitesi tasarımcılarına göre, bir web sitesinin tasarımı iş başarısının temel direği olabilir. Bu sitelerde müşteriler ve ihtiyaçları genellikle tanınır. Etkileşimli bir web sitesi tasarlamak, farklı sistemler oluşturmak ve stratejiler üzerine düşünmektir. Bu sitelerin tasarımı genellikle iş hedeflerine ulaşmak için yapılır. Aşağıda, etkileşimli site tasarlama ilkelerini kısaca gözden geçireceğiz.

Her şeyi çoğu tasarımcının aşina olduğu bir şekilde işlemek.

Arayüzünüzde hiyerarşiler oluşturun
Ritim ve görsel denge oluşturma
Günlük etkileşimleri ve kalıpları kullanın
Kademeli açıklamanın kullanımı
Açık ve öz olmak
Tepki hızını göz önünde bulundurun
Gelecekteki çalışmalarda kullanıcılara rehberlik etmek
Siteye kolay erişim oluşturma
Etkileşim tasarımı ilkelerinde temel becerilere odaklanma

 

Etkileşimli web sitelerinin avantajları

İçeriğin bu bölümünde interaktif sitenin en önemli avantajlarını inceleyeceğiz.

 

 

Kullanıcı bilgilerine yetkili erişim

Bahsedildiği gibi etkileşimli site, kullanıcının onunla etkileşimde bulunabilmesi için tasarlanmıştır. Etkileşimli bir site, kullanıcı bilgilerini alabilir ve site yönetimine veya şirket yönetimine gönderebilir. Günümüz dünyasında, bilgi ve veriler önemli bir rol oynamaktadır. Bir işletme yöneticisi farklı verilerle çalışabilmeli ve istediği bilgiyi alabilmelidir. Veri analizi size daha fazla pazarlama kampanyası sağlayacaktır.

 

Müşteri ile yakınlık duygusu

Etkileşimli bir site oluşturmak, müşteriyle iletişim kurmanız için bir pencere açacaktır. Müşterilerinizle ilişkiler kurmak, uzun süreler boyunca rekabetçi kalmanızı sağlayacaktır. Bu tür sitelerin tasarlanması ve müşteri ile yakınlığın arttırılması, pazarlama çabalarında istenen sonuçlara etkili bir şekilde ulaşılmasını sağlar.

 

Kendini adamış bir müşteri bulmak

Etkileşimli web sitesi tasarımının bir başka avantajı da kararlı bir müşteri bulmaktır. Sizden düzenli olarak satın alan sadık bir müşteri bulursanız, önemli ölçüde kar edersiniz. Çevrimiçi mağazalarda müşteri taahhüdü almak kolay değildir. Etkileşimli siteler, elde edilen bilgiler ve ziyaretçiler sayesinde sadık müşteriler bulabilecektir. Ziyaretçi size bilgisini verirse sitenize tekrar gelme olasılığı artacaktır.

 

 

Google sıralamasını iyileştirin

Etkileşimli bir sitenin diğer faydaları arasında SEO ve Google sıralamasının iyileştirilmesinden bahsedebiliriz. İyi bir SEO ve Google sıralaması almak insanların işlerini geliştirmede oldukça etkilidir. Google, farklı siteleri SEO puanına ve popülerliğe göre değerlendirir. Google sıralaması yükseldikçe ürünler Google’da ilk sayfada görüntülenecektir. Bu aynı zamanda dönüşüm oranını ve web sitesi ziyaretçi sayısını da artıracaktır.

 

 

akıllı içerik geliştirme

Yenilikçi içerik geliştirme, bu sitelerin bir başka avantajıdır. SEO ve site satışlarının arttırılması için içerik geliştirme ayrı bir önem taşımaktadır. Etkileşimli sitedeki benzersiz ve kaliteli içerik, çok fazla popülerlik getirir. Bu sitelerin tasarımı, sitenizi hızlı bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olacaktır. SEO sıralamanızı yükseltmek için zengin, akıllı, yüksek kaliteli içeriğe ihtiyacınız var.

 

En güzel interaktif web sitelerine bir örnek

En güzel interaktif web siteleri arasında şunlar sayılabilir:

 

www.hardgraft.com
inze. BT
www.hardgraft.com
squarefactoe.com
www.unitedpixelworkers.com
www.bagigia.com
Uyarlanabilir site tanımı

 

Uyarlanabilir web siteleri kavramını incelemeden, uyarlanabilir ve duyarlı web sitelerinin avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştırmak imkansızdır. Uyarlanabilir tasarımda, web sitesi tasarımcısı, kullanıcıların kullandığı cihazlara göre birkaç sayfa tasarlamakla yükümlüdür. Farklı ekran boyutlarına göre diğer taşıyıcılar kullanıcıya gösterilir. Bu tasarımda tek sayfada görüntülenmek üzere yazılan CSS, HTML ve js kodları farklı ekranlarda değişecektir. Şablonun uyarlanabilir tasarımı, cihazın sınıfına göre üretilmiştir. Artık kullanıcıya hangi planların gösterileceğine sunucu karar verir. Sunucu bu kararı işletim sisteminin tipine ve cihazın tipine göre verir.

 

 

Duyarlı site tanımı

Duyarlı tasarım, web sitesi tasarımcısının performansının kullanıcının davranışına, ortamına (ekran boyutu) ve kullandığı platforma bağlı olması gerektiği anlamına gelir.

Duyarlı tasarım konsepti, duyarlı mimariden esinlenilmiş olarak kabul edilebilir. Bu mimaride, bir mekan veya oda mevcut insan sayısına ve olaya uyum sağlar. Bu konuda verilebilecek bir örnek akıllı gözlüklerdir. Bu camlar mekanın inşası için birincil malzemedir. Yine de nüfus yoğunluğu arttıkça ve belli bir düzeye geldikçe içindekilere mahremiyet sağlamak için opak hale gelirler. Farklı ekran boyutlarına sahip yeni cihazlar her geçen gün genişliyor. Bu görüntü ekranlarının her birinde başka çözünürlükler ve yönler vardır.

Duyarlı web sitesi tasarımı, yalnızca masaüstünde iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda görüntülendiği ekrana göre boyutunu dinamik olarak değiştirir. Bu değişiklikte içerik kalitesi ve diğer unsurlar değişmeden kalacak.

 

 

Karşılaştırmalı sitenin avantaj ve dezavantajlarını inceleme

Uyarlanabilir sitenin avantajlarından biri, duyarlı sitelere kıyasla web sitesi sayfasının yüklenmesinin daha az zaman almasıdır. Çünkü duyarlı tasarımda kodlar, cihazın türüne göre elle seçilmez. Bunun yerine, tüm düzenlemeleri yüklemek gerekir. Uyarlanabilir tasarımda ise sadece kullanıcının kullandığı cihaz ile ilgili bilgiler yüklenir. Nasıl profesyonel bir web tasarımcısı olunur? Profesyonel bir web sitesi tasarımcısı, uyarlanabilir ve duyarlı web sitelerini doğru ve uygun şekilde kullanabilmelidir. Bu sorunun cevabını almak için linke tıklayın.

 

 

Duyarlı bir sitenin avantaj ve dezavantajlarını inceleme

Uyarlanabilir ve duyarlı bir site, kullanıcının web sitenizde olma konusunda kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kullanıcının ihtiyaçlarını ve web’de gezinmek için kullandığı araçları düşündüğünüz için site buna göre optimize edilmiştir. Ayrıca kullanıcı erişiminin kolaylığı nedeniyle web sitenizde sunulan hizmet ve ürünleri kullanan kişi yelpazesi artacaktır.

Müşterilerdeki bu artış, nihayetinde satışları ve karları artıracaktır. Ayrıca, web sitesinin yanıt verebilirliği, cep telefonları ve tabletler gibi küçük cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bunların bir arada olması sitenin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltecek ve site daha iyi SEO alacaktır.

 

 

Uyarlanabilir ve reaktif sitelerde bakım maliyeti çok daha düşüktür. Çünkü site çeşitli ekranlara uyarlanmasına rağmen gerekli tüm değişiklikler ve yüklemeler sadece tek bir site üzerinden yapılmaktadır. Düşük bakım maliyeti göz önüne alındığında, web sitesinin yanıt verebilirliğinin zamandan ve paradan tasarruf sağlayacağı söylenebilir.

Uyarlanabilir ve duyarlı web sitelerinin birçok avantajı olsa da, bu web siteleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken dezavantajlar da vardır. İlk olarak, bu tür web sitelerinin geliştirilmesi zaman alır. Çünkü tasarım sürecinde birkaç cihaz dikkate alınmalıdır. Ayrıca bazen tüm cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi oluşturmak kolay olmayabilir. Tasarımın zorluğu bu işi daha pahalı hale getiriyor.

Ayrıca, daha fazla kaydırma gerektiğinden, küçük cihazlarda web sitesinde gezinmek daha zor olacaktır. Ayrıca bazen kod sayısındaki artıştan dolayı sayfaların yüklenmesi daha uzun sürebilmektedir.

 

Eşleştirme sitesi hangi işler için uygundur?

Duyarlı ve uyarlanabilir bir siteye sahip olmanın bazı işletmeler için çok önemli olduğunu unutmayın. Ancak bazı web sitelerinin uyarlanabilir olması gerekmez. Alanınızda rekabet çok yüksekse karşılaştırmalı bir site oluşturmalısınız. Çünkü bu işletmelerde rekabet saniyeler içindir ve hızlı yüklenme nedeniyle uyarlanabilir web sitesi işletmeniz için daha iyi olacaktır. Alışveriş siteleri ile şarkı ve video indirmenin mümkün olduğu siteler en rekabetçi sitelerin başında geliyor.

 

Duyarlı bir site hangi işler için uygundur?

Duyarlı bir site, hemen hemen tüm işletmeler için uygun ve gereklidir. Reaktif ve uyarlanabilir bir site arasında seçim yaparken, işin türüne ek olarak, kariyerinizdeki çalışma politikalarına da dikkat etmelisiniz. Kullanıcılarınız web sitesini ziyaret etmek için tek bir cihaz kullanıyorsa, web sitesini diğer platformlarda optimize etmek için ödeme yapmanıza gerek yoktur.

 

Son söz

Web sitesi türleri arasında etkileşimli, uyarlanabilir ve reaktif web sitelerinden bahsedebiliriz. Bir web sitesi tasarımcısı tutmanız gerekiyorsa, her tür web sitesine aşina olan uzmanlara ve uzmanlara danışabilirsiniz.