blog posts

WAMP nedir ve ne işe yarar?

WAMP nedir ve ne işe yarar?

WAMP, ySQL , Windows için M, Apache ve PHP olan gerçek bir ana bilgisayara ve web sitesi etkinliği için güvenli bir ortama ihtiyaç duymayan çevrimiçi bir yerel sunucudur. kısaltma

Diğer bir deyişle Wamp Server, Windows, Apache, MySQL ve PHP üzerine kurarsanız işletim sisteminize de yüklenip aktif hale gelecek bir yazılım paketidir. Elbette bu seçeneklerin her birini ayrı ayrı kurmak da mümkün ancak bunlar genellikle WAMP adı altında paket olarak hazırlanıp sunuluyor.

Ayrıca    WAMPSERVER’ın bir de kontrol paneli vardır, yazılım paketini yükledikten sonra yukarıda belirtilen tüm hizmetler (halihazırda kurulu olan işletim sistemi hariç) cihazınıza kurulacak ve başlatılacaktır.

Daha kapsamlı bir anlatımla “W” Windows anlamına gelmektedir bu nedenle Linux işletim sistemi ile ilgili pakete LAMP, Mac işletim sistemi ile ilgili pakete MAMP adı verilmektedir.

“A” aynı zamanda web sayfalarını sunmaktan sorumlu bir sunucu olan Apache’yi de ifade eder. Aslında, bir kullanıcı bir web sitesinin sayfasını görüntülemek veya ziyaret etmek istediğinde, Apache sunucusu isteğini HTTP protokolü aracılığıyla gönderir ve ona o sayfayı gösterir.

 

 

MySQL nedir?

MySQL AB adlı İsveçli bir şirket ilk olarak 1994 yılında MySQL’i geliştirdi. Amerikan teknoloji şirketi Sun Microsystems, 2008’de MySQL AB’yi satın aldıktan sonra tüm mülkiyeti aldı. ABD teknoloji devi Oracle, 2010’da Sun Microsystems’i satın aldı ve MySQL, o zamandan beri Oracle’a ait.

Yukarıda bahsedildiği gibi mysql ile çalışmak, SQL Server veya Microsoft Access’e alternatif olarak kullanılabilir. Bu durumda, bu veritabanlarını birbirine dönüştürmeniz gerekir. Microsoft Access Nedir başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Genel tanımına göre MySQL aslında istemci-sunucu modeline sahip açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. RDBMS, ilişkisel modele dayalı veritabanlarını oluşturmak ve yönetmek için kullanılan bir yazılım veya hizmettir. Yazılım ilişkisel veri modelini desteklemiyorsa, basitçe DBMS olarak adlandırılır. Şimdi her bir terimi daha detaylı inceleyelim:

 

 

 

bir veri tabanı nedir?

Veritabanı, basitçe yapılandırılmış verilerin bir koleksiyonudur. Veritabanını anlamak için bir selfie çekmeyi düşünün: bir düğmeye basar ve kendi fotoğrafınızı çekersiniz. Fotoğrafınız veridir ve telefon galeriniz veri tabanıdır. Veritabanı, verilerin saklandığı ve organize edildiği bir yerdir. Depolanan veriler birkaç tablo halinde düzenlenir. Her tablo bir şekilde diğer tablolarla ilişkilidir.

 

 

açık kaynak ne demek?

MySQL açık kaynaklıdır. Bu, herhangi bir kişi veya kuruluşa ödeme yapmadan kullanabileceğiniz anlamına gelir. MYSQL yazılımını herkes kendi platformuna kurabilir. Ayrıca, ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılamak için yapılandırılmış kodunu öğrenebilir ve özelleştirebilirsiniz. Ancak, GPL (GNU Genel Lisansı), koşullara bağlı olarak ne yapmanıza izin verildiğini belirler. Daha esnek mülkiyete ve gelişmiş desteğe ihtiyacınız varsa, ticari olarak lisanslanmış bir sürüm mevcuttur.

 

 

İstemci-sunucu modeli nedir?

RDBMS yazılımını kuran ve çalıştıran bilgisayarlara istemci denir. Verilere erişmeleri gerektiğinde, RDBMS sunucusuna bağlanırlar. Bu “sunucu” kısmıdır.

MySQL, çeşitli RDBMS yazılım seçeneklerinden biridir. MySQL’in popülaritesi nedeniyle RDBMS ve MySQL’in genellikle farklı olduğu düşünülür. Facebook, Twitter, YouTube, Google ve Yahoo! Herkes veri depolama amacıyla MySQL kullanır. Başlangıçta sınırlı kullanım için oluşturulmuş olmasına rağmen, artık Linux, macOS, Microsoft Windows ve Ubuntu gibi birçok büyük bilgisayar işletim sistemiyle uyumludur.

Veritabanı sunucusu nedir hakkında bilgi almak için yazımızı okumanızı öneririz.

 

 

 

MySQL Uygulaması

MySQL sunucu veritabanı, dünyanın en popüler veritabanı sunucularından biridir ve Facebook ve Google gibi büyük markalar bunu kullanmıştır. Ayrıca Wikipedia’nın (Wikipedia web sitesinin sahibi) büyük ve önemli koleksiyonu da veritabanı altyapısı için bu veritabanı sunucusunu kullanır.

Günümüz dünyasının bilgi dünyası olduğu söylenebilir! Facebook’un fotoğraflar, videolar, metin vb. dahil olmak üzere ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu bir düşünün, bu bilgiler bir veritabanı kullanılarak depolanır ve düzenlenir.

MySQL birçok gelişmiş özelliği desteklemediği için öğrenmesi çok kolaydır ve kullanımı basit ve normal veritabanları için önerilir.

 

 

sql ve mysql arasındaki fark

Bu bölümün başında MySQL ve SQL’in aynı olmadığını belirtmeliyiz. MySQL’in, istemci-sunucu modelini uygulayan en popüler RDBMS yazılımı markalarından biri olduğunu unutmayın. Peki, istemciler ve sunucular bir RDBMS ortamında nasıl iletişim kurar? Belirli bir dil kullanırlar – Yapılandırılmış Sorgu Dili (SQL).

PostgreSQL ve Microsoft SQL Server gibi içinde SQL olan başka adlarla karşılaştıysanız, bunlar büyük olasılıkla SQL sözdizimini de kullanan veritabanlarıdır. RDBMS yazılımı genellikle diğer programlama dillerinde yazılır, ancak SQL her zaman veritabanıyla etkileşim için birincil dil olarak kullanılır. MySQL’in kendisi C ve C++ ile yazılmıştır. Güney Amerika ülkelerini düşünün, hepsi coğrafi olarak farklıdır ve farklı geçmişleri vardır, ancak hepsi öncelikle İspanyolca konuşur.

Bilgisayar bilimcisi Ted Codd, SQL’i 1970’lerin başında IBM tabanlı bir ilişkisel modelle geliştirdi. 1974’te daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve hızla eski ISAM ve VISAM dillerinin yerini aldı.

 

SQL, sunucuya verilerle ne yapacağını söyler. WordPress şifrenize veya kodunuza benzer. Yönetim panosuna erişmek için tarayıcıya girersiniz. Bu durumda, SQL komutları bazı işlemleri gerçekleştirmek için sunucuyu kontrol edebilir:

 

  • Veri sorgusu: mevcut bir veritabanından belirli bilgiler talep etme.
  • Veri işleme: Verileri, değerleri veya görüntüleri değiştirmek için ekleme, silme, değiştirme, sıralama ve diğer işlemler.
  • Veri kimliği: veri türlerinin tanımından, örneğin sayısal verilerin tamsayılara dönüştürülmesinden söz edilebilir.
  • Veri erişim kontrolü: Verileri korumak için güvenlik teknikleri sağlamak, bu, veritabanındaki bilgileri kimin görebileceğine veya kullanabileceğine karar vermeyi içerir.

 

Bir sonraki kısaltma, MySQL anlamına gelen ve sunucunun veritabanını yönetmekten sorumlu olan “M” dir. Bu yönetim sistemi, site içeriği, kullanıcı bilgileri vb. gibi ilgili tüm bilgileri saklar ve korur.

Son olarak, “P” harfi PHP’ye aittir. PHP, WordPress yazmak için kullanılan bir programlama dilidir. Wamp sunucusundaki PHP etkinliği, apache sunucusu ve mysql veritabanı ile iletişim kurduğunda başlar.

Şunu okuduğunuzdan emin olun:   Ev sahibi nedir? 0’dan 100’e aşinalık; basit bir kelimeyle

 

 

Wamp sunucusu kullanmanın avantajları

 

Hosting hesabınıza WordPress kurup test etmek yerine WAMP’ı PC’nizin Local Host’una yükleyip kullanabilirsiniz.
WAMPSERVER, bilgisayarda sanal bir sunucu gibi çalışır ve herhangi bir kesinti olmadan WordPress’in tüm özelliklerini test etmenizi ve çalıştırmanızı sağlar; WAMP’ın sisteminizde web’e bağlı olmamasından dolayı herhangi bir hata ve problem oluşma ihtimali yoktur.
WAMP, dosyalarını canlı bir web sitesine aktarmadan kişisel bir cihazda web siteleri geliştirmenin iyi bir yoludur. Ayrıca yedeklemeleri çok daha kolay hale getirir.

 

uygulama WAMP nedir?

 

WAMP’ı kullanmak, WordPress’teki çeşitli temaların ve eklentilerin geliştiricileri ve tasarımcıları için çalışma sürecini önemli ölçüde hızlandırır. Genel olarak, geliştiriciler veya kullanıcılar, web uygulamalarını veya farklı web sitelerini gerçekten etkinleştirmeden önce “yerel ana bilgisayar” olarak test etmek için wamp sunucusunu kullanır.

Örneğin, WordPress’te bir web sitesi oluşturmak istiyorsunuz, ancak web sitenizin tasarımına ve etkinliğine canlı olarak başlamadan veya bunun için bir barındırma satın almadan önce, WordPress’i nasıl kuracağınızı, şablonları nasıl ayarlayacağınızı vb. WAMPSERVER kullanan PC.

WAMP’ı Windows’a yüklemek veya Linux ve Mac gibi diğer işletim sistemleri için benzer yazılım paketlerini yüklemek, zamandan tasarruf etmek için ideal bir yoldur; Çünkü artık gerçek ve canlı bir siteye dosya yüklemenize gerek yok ve sitenizi güvenli bir ortamda nasıl geliştirip genişleteceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu nedenle, WAMP geliştiricileri, özellikle dinamik web siteleri oluşturma alanında yeni başlayanlar olmak üzere kullanıcıların rahatlığı için bu yazılımı tamamen ücretsiz olarak sağlamıştır;

Okuduğunuzdan emin olun:   En iyi WordPress barındırmanın özellikleri nelerdir? (7 anahtar ve önemli nokta)
XAMPP ve WAMP arasındaki büyük farklar

 

X A M P P, X (İşletim Sistemi), A pache, M ySQL, P HP, P ERL anlamına gelir ve kolayca ücretsiz olarak indirilebilen bir Açık Kaynak platformudur.

“Zamp ve vamp arasındaki temel fark”, konfigürasyonlarının ve yönetim programlarının biçiminde ve yapısındadır; Kısacası, XAMPP çoğu işletim sistemini destekler ve daha fazla özelliğe sahiptir.

 

ayrıca:

Zemp, çok platformlu bir yazılımdır ve Wamp’tan daha güçlüdür.
XAMPP, MySQL, Apache vb. gibi diğer hizmetleri ayrı ayrı başlatıp durdurabileceğiniz bir kontrol paneline sahiptir.
Zamp sunucusu, WAMP’a kıyasla Tomcat, FileZilla FTP Sunucusu, Web Aliser, Mercury Mail, vb. gibi yüksek hacimli dahili bileşen yazılımları nedeniyle daha fazla kaynak tüketir.
XAMPP ayrıca WAMP’ta olmayan bir SSL özelliğine sahiptir.
(SSL: Güvenli Yuva Katmanı), sunucu kimlik doğrulamasını, istemci kimlik doğrulamasını ve sunucular ile istemciler arasındaki şifreli iletişimi yöneten bir ağ protokolüdür.
XAMPP, MYSQL ve PHP’yi desteklemenin yanı sıra PERL’yi de destekler.
PhpMyAdmin, OpenSSL, MediaWiki, WordPress, Joomla vb. gibi diğer birçok temel modülü içerir ve WAMP’a kıyasla daha fazla uzantıya sahiptir.
XAMPP’nin yapılandırılması ve kullanılması WAMP’tan daha kolaydır; Bu yüzden Zemp’i kolayca yapılandırabilir ve çalıştırabilirsiniz.
Hafif tasarımı sayesinde Zemp, Wamp’tan daha az yer kaplar.

Bu nedenle, yeni başlayan biriyseniz ve yukarıdaki özelliklere ihtiyacınız yoksa, WAMP sunucusuyla ilerlemek daha iyidir; Ancak daha gelişmiş özelliklere ihtiyacınız varsa, XAMPP’ye gitmek daha iyidir.

WAMP’ın XAMPP ile aynı anda kurulamayacağını ve çalıştırılamayacağını unutmayın; Çünkü XAMPP daha fazla kaynak tüketir ve portların çoğunu işgal eder.

Şunu okuduğunuzdan emin olun:   WordPress‘i localhost’a (xampp) yüklemeye ilişkin adım adım öğretici

 

WAMP Server Kullanımı

WAMP Server’ı kurduktan sonra her ihtimale karşın bilgisayarınızı bir kere yeniden başlatmanız oldukça faydalı olacaktır. Artık bilgisayarımızın içerisinde normal bir hosting veya web sunucusunun işlevlerine sahip bir web sunucusu bulunuyor.

  • WAMP’ı çalıştırdıktan sonra üzerine sağ tıklayıp, alt kısımda çıkan ikonun soluna tıklayarak www klasörüne gidebilirsiniz. Bu dizin kök dizindir yani sunucu üzerinde çalıştırmak istediğiniz dosyaların tümünü buraya atmanız gerekir.
  • Eğer bu klasörü Windows gezgini içerisinden görüntülemek istiyorsanız bilgisayarınızın Windows kurulu disk bölümüne (Genelde C: olarak adlandırılır) giriş yaparak, Wamp’ın www klasörüne erişebilirsiniz.
  • www klasörünün içerisinde yer verdiğiniz dosyaların tümüne erişmek için http://localhost/dosyaadi veya http://localhost/dizinadi/dosyadi.uzantisi şeklindeki adres varyasyonlarını internet tarayıcınızdan kullanabilirsiniz.
  • Hangi internet tarayıcısını kullandığınızın hiçbir önemi yoktur, tüm internet tarayıcıları makinanız üzerinde yüklü olan WAMP Server’ı görecektir.

 

Son kelime!

“WAMP” sunucusu, yeni başlayanlar ve WordPress ile ilgilenenler için, bir ana bilgisayar satın almaya gerek kalmadan bir siteyi geliştirmek ve test etmek için gerekli tüm adımların uygulanabileceği bir uygulama programıdır. .

WAMPSERVER’ın Windows işletim sistemi için tasarlanmasına dikkat edin. Ancak Linux ve Mac gibi başka işletim sistemleriniz varsa, buna benzer XAMPP, LAMP ve MAMP gibi programları kullanabilirsiniz.