blog posts

sanal sunucu veya ana bilgisayar

Bir sanal sunucu veya ana bilgisayar mı satın alıyorsunuz?

Konu sanal sunucu ve paylaşımlı barındırma satın almaya geldiğinde , birçok kişi sanal sunucu mu yoksa paylaşımlı barındırma mı satın alacağı ve hangisinin onlar için uygun olduğu sorusuyla karşılaşıyor ?

Paylaşımlı hosting tıpkı tüm üyelerin kaynak ve olanakları paylaştığı bir yurt gibidir, sanal sunucu ise kaynakların ve olanakların bağımsız ve her kullanıcı için ayrı olduğu bir apartman dairesi gibidir.

Sanal sunucu satın almanın mı yoksa barındırmanın mı sizin için daha uygun olduğunu bilmek için her birinin özelliklerini bilmeniz, farklılıklarını ve uygulamalarını bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bu makalede sizi sanal sunucuların ve paylaşımlı barındırmaların her biriyle tanıştırmaya karar verdik. Dolayısıyla, paylaşımlı barındırma mı yoksa sanal sunucu mu satın alacağınızı bilmiyorsanız, bu makalemizde bizimle kalın.

İçindekiler

Paylaşımlı barındırma nedir?

Sitenizi sunucunun bir kısmına uyguladığınızda, görevi yalnızca sitenizin içeriğini korumak ve yönetmek olan sunucunun bu kısmına ana bilgisayar veya ağ ana bilgisayarı denir. Web üzerinde sitenizi yönetmek istiyorsanız bunu hosting yardımı ile yapabilirsiniz.

Sitenin metin, resim, video, kod vb. içeriklerini barındıran içerikleri barındırılarak çevrimiçi olarak görüntülenebilmektedir. Artık Assam Server sitesini görüntülediğinize göre bu, sitemizin bir sunucuda barındırıldığı anlamına gelir (tabii ki paylaşımlı barındırma kullanmıyoruz!). Web barındırmanın ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz? Çok basit bir ifadeyle, web barındırma, bir siteyi World Wide Web’e yerleştirmek için alan kiralamak veya satın almak anlamına gelir.

Paylaşımlı barındırma, bir siteyi barındırmanın en kolay yolu olarak tanıtılabilir; Bunun nedeni, sunucu kaynaklarının ve özelliklerinin, belirli ihtiyaçlara göre birkaç farklı siteyi barındırmak için farklı parçalara bölünmüş olmasıdır.

Eğer paylaşımlı hosting kullanacaksanız, sunucuyu yönetmek için teknik ve özel bilgiye sahip olmanıza gerek olmadığını size bu müjdeyi veriyoruz; Çünkü paylaşımlı hosting hizmetlerinizi sağlayan firma, sunucunun desteklenmesi ve yönetilmesi sorumluluğunu üstlenecektir.

Aşağıda paylaşımlı barındırmanın yararları hakkında daha fazla konuşacağız.

 

Paylaşımlı barındırma hizmetlerinin faydaları nelerdir?

Daha fazla kişinin paylaşımlı barındırma hizmeti satın almak istemesine neden olan paylaşımlı barındırmanın ilk avantajı, iyi bir fiyata sahip olması ve sanal sunucuya göre daha ucuz olmasıdır.

Paylaşımlı barındırma şirketi, sunucuyu optimize etme ve yönetme görevini üstlenir ve uzmanlık bilgisine ihtiyacınız yoktur.

Paylaşımlı hostingde işletim sistemi veya kontrol paneli kurmanıza gerek yoktur.

Paylaşımlı hostingde bahsedebileceğimiz bir diğer avantaj ise kendi hosting sunucunuz için lisans satın almanıza gerek olmamasıdır.

Paylaşımlı hostinglerde birden fazla alan adı eklemek mümkündür .

Size paylaşımlı barındırmanın iyi bir yönünü gösterdik; Bu avantajları okuduktan sonra paylaşımlı hosting almaya karar verirseniz, beklemede kalın! Size paylaşımlı barındırmanın karanlık yarısını göstermek istiyoruz, bu nedenle makalenin geri kalanını kaçırmayın.

Paylaşımlı hostingin dezavantajları nelerdir?

Paylaşımlı barındırmada alabileceğimiz ilk dezavantaj, size sınırlı kaynak sağlamasıdır.

Paylaşımlı barındırmada bazı çerçevelere ve komut dosyalarına erişemezsiniz; Bunun nedeni ise hizmetin sınırlı kullanımı ve kaynak paylaşımıdır.

Paylaşımlı barındırmada kaynaklar paylaşılır ve site yüklemesinin sanal sunucuya göre daha yavaş olmasının nedeni budur.

Başka bir site daha fazla sunucu kaynağı kullanıyorsa veya sağlayıcı kaynak tahsisinde hata yaparsa sitenizin performansı aniden düşer ve bu hiç kimsenin hoşuna gitmez!

Siteniz daha fazla trafik alsa bile sitenizin hızı yavaşlayacak ve bu durum kullanıcılara ve kullanıcı deneyimine zarar verecektir.
Muhtemelen şimdiye kadar daha ucuz paylaşımlı barındırma avantajının dezavantajlara değmediğini fark etmişsinizdir! O halde sanal sunucuyu tanımaya başlayalım.

 

Sanal sunucu nedir?

Barındırmada bir diğer yöntem ise sanal sunucu hizmetidir. Sanal sunucuda artık kaynak paylaşımı yoktur. Sanal sunucu hizmeti satın aldığınızda kaynaklara daha fazla erişim sahibi olursunuz ve sanal sunucu bir site için bağımsız olarak kullanıldığı için kök sunucuya ve sanal sunucudaki her türlü konfigürasyona erişebilirsiniz.

Sanallaştırma , sanal sunucuda kullanılan temel teknolojidir; Sanallaştırma teknolojisi yardımıyla sunucunun her fiziksel ve donanımsal gerçekliğinin sanal bir versiyonu oluşturularak kullanıcılara sunulur.

Sanal sunucuda hikaye, sanallaştırma teknolojisinin yardımıyla güçlü bir donanımın birden fazla sunucuya dönüşmesi ve artık birden fazla bağımsız donanıma ihtiyaç kalmamasıdır. Sanal sunucunun ne olduğunu daha iyi anlamak için size bir örnekle daha fazla yol göstereceğiz.

Sanal sunucuda, özel sunucu olan fiziksel bir donanım üzerinde kendi özel kaynaklarına sahip birkaç bağımsız sunucunuz olacaktır ; Tıpkı bir apartman dairesi gibi.

Sanal sunucu kullanıyorsanız yeni komut dosyaları kullanabilir veya halihazırda sahip olduğunuz komut dosyalarını değiştirebilir ve hatta daha fazla yazılıma erişebilirsiniz.

  Xen Hypervisor Sanallaştırma Nedir? öğesine tıklayın .

Sanal sunucuyla ilgili başka bir şey de, paylaşımlı barındırmanın aksine, kendi sanal sunucunuzu yönetmek için teknik ve özel bilgiye ihtiyaç duymanızdır; Ancak bu alanda yeterli bilginiz yoksa endişelenmeyin; Yönetilen bir sanal sunucu satın alarak sanal sunucunuzun yönetimini Assam Server teknik ve destek ekibimize emanet edebilir, işinizi gönül rahatlığıyla geliştirebilirsiniz.

Yönetilen sanal sunucu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Assam Server web sitesinde yönetilen sanal sunucu ile yönetilmeyen sanal sunucu arasındaki farklar hakkındaki makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Sanal sunucu hizmetini kullanmanın avantajları

Bu bölümde sanal sunucunun avantajlarından bahsedip sanal sunucunun güzel ve sevimli taraflarını sizlere göstermek istiyoruz.

Sanal sunucu için söyleyebileceğimiz avantajlardan biri de sunucu kaynaklarını kullanma konusunda sınırlı kalmayacağınız ve dolayısıyla daha yüksek bir hız deneyimi yaşayacağınızdır.

Sanal sunucu size daha fazla kişiselleştirme olanağı sağlar ve ihtiyaçlarınıza göre istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Sanal sunucuda güvenlik duvarı özel olarak yapılandırılmıştır.

Sanal sunucunun bir diğer önemli avantajı, paylaşımlı barındırmadan daha güvenli olan güvenliğidir.

Sanal sunucu hizmetinde veya VPS’de paylaşımlı barındırmaya göre daha fazla esneklik görüyoruz.

Sanal sunucunun paylaşımlı hosta göre bir diğer avantajı ise sitenin trafiği arttığında bile sitenin performansının düşmemesidir.

Sanal sunucu kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Bu bölümde, doğru kararı vermenize ve sanal sunucu mu yoksa ana bilgisayar mı satın alacağınız sorusunu yanıtlamanıza yardımcı olmak için size sanal sunucunun karanlık tarafını göstermek istiyoruz.

Sanal sunucu ile ilgili belki de ilk dikkat çeken konu, maliyetinin paylaşımlı barındırmaya göre daha yüksek olmasıdır. Bunun nedeni sunucu kaynaklarının tamamının yalnızca tek bir site tarafından kullanılabilir olmasıdır.

Eğer bu alanda teknik ve uzmanlık bilginiz yoksa sağlayıcı firmanızın teknik ve destek ekibinden sanal sunucunuzun yönetilmesini talep etmelisiniz.

Vps nedir yazımızda sanal sunucuyu detaylı bir şekilde ele aldık ve bu alanda gerekli bilgileri sizlere sunduk; Sıfırdan yüz sanal sunucuya kadar bilgi edinmek istiyorsanız makaleyi okumanızı öneririz.

Sanal sunucu ve paylaşılan barındırma karşılaştırması

Bu bölümde doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için sanal sunucu ve paylaşımlı hostingi birbiriyle karşılaştırmak istiyoruz.

esneklik

Esneklik söz konusu olduğunda sanal sunucu ilk sırada gelir; Paylaşımlı hostingde birden fazla sitenin sunucunun kaynaklarına aynı anda erişimi vardır ancak sanal sunucuda kaynaklar ayrı ayrı ayrılır, bu da sanal sunucunun daha hızlı ve daha esnek olmasını sağlar.

güvenlik

Güvenlik kullanıcılar için oldukça önemlidir ve bu nedenle hosting firmaları güvenliği en üst düzeyde sağlamak için ellerinden geleni yapmaktadır. Güvenliğin sağlanmasının bir kısmı sağlayıcı firmanın, diğer kısmı ise kullanıcıların sorumluluğundadır.

Şimdi düşünün ki paylaşımlı hostingde kullanıcılardan birinin güvenlik sorunu var, paylaşımlı hostingi kullanan herkesin sorun yaşayacağını düşünün. Sanal sunucuda daha fazla özelleştirme yapabilecek ve hatta güvenlik ayarlarını değiştirebileceksiniz. Eğer güvenlik sizin için önemliyse mutlaka sanal sunucu kullanmanızı öneririz.

Kurulum

Paylaşımlı hosting satın aldığınızda konfigürasyon ve kişiselleştirme çalışmaları hostingi aldığınız firma tarafından yapılır ve artık bu konuda endişelenmenize gerek kalmaz; Ancak sanal sunucu satın aldıysanız sağlayıcı firmadan bu işlemleri sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

Sanal sunucu kimler için uygundur?

Sanal sunucu, yüksek yükleme hızına önem veren ve yüksek çalışma süresine ihtiyaç duyanlar için uygundur.

İnsanlar daha fazla kaynağa erişmek istiyor, sanal sunucu kullanmak daha iyi.

Ağır komut dosyaları kullananlar için sanal sunucu kullanmak daha iyidir.

İşletmeniz büyükse ve sitenize günlük olarak çok fazla trafik giriyorsa sanal sunucu kullanmak daha iyidir; Neden daha fazla kaynak kullanımınıza sunuluyor?

Paylaşımlı hosting kimler için uygundur?

Eğer işinizin başındaysanız ve çok fazla harcama yapmak istemiyorsanız, paylaşımlı hosting sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Eğer siteniz çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duymuyorsa , paylaşımlı hosting ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilir.

Html sayfaları veya statik siteler içeren bir site oluşturmayı planlıyorsanız , paylaşımlı barındırma hizmeti satın almanızı öneririz.

Sitelerine çok fazla girdi alamayacaklarından emin olanlar ve sınırlı bir kitleye sahip olanlar için paylaşımlı barındırma onlar için iyi bir seçenek olabilir.

son söz

Bu yazımızda sanal sunucu veya paylaşımlı barındırma satın alma konusunda sık sorulan bir soruyu yanıtladık. Hangisini satın alacağınızı belirleyen şeyin ihtiyaçlarınız ve sunucu ve ana bilgisayardan beklentileriniz olduğuna dikkat edin.