blog posts

Yapay zeka yüksek lisans sınav

Yapay zeka yüksek lisans sınav kaynaklarının incelenmesi ve tanıtılması

Yapay zeka yüksek lisans giriş sınavı adaylarından biriyseniz yapay zeka yüksek lisans giriş sınavı için en iyi kaynakların neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda yapay zeka alanında yüksek lisans sınavı için ihtiyaç duyulan önemli kaynakları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz, o yüzden bizimle kalın.

Yapay zeka alanında yüksek lisans bilgisayar giriş sınavına yönelik kaynaklar

Bilgisayar yüksek lisans sınavının kaynakları altı ders (17 kitap) ve toplam 15’ten oluşmaktadır. Bu bölümde yapay zeka yüksek lisans sınavının kaynaklarını ve derslerinin katsayılarını detaylı olarak inceleyeceğiz:

 1. Bir dizi dil sorusu : bir katsayılı genel ve özel dil dahil
 2. Matematik dersleri seti: matematik dersleri 1 ve 2, istatistik ve 2 faktörlü ayrık matematik dahil
 3. Uzmanlaşmış kurs seti 1: 3 faktörlü 2 dil ve sinyal teorisi kursu içerir
 4. Uzmanlaşmış kurs seti 2: veri yapısı, algoritma tasarımı ve yapay zeka konularında 4 faktörlü 3 kurs içerir
 5. Uzmanlaşmış kurs seti 3: 3 mantıksal devre kursu, bilgisayar mimarisi ve 2 faktörlü dijital elektronik dahil
 6. Uzmanlaşmış kurs seti 4: 3 faktörlü 3 işletim sistemi kursu, bilgisayar ağları ve veritabanı dahil

Yapay zeka son sınıf sınavının soru sayısı ve kaynaklarının daha detaylı incelenmesi

Artık yapay zeka yüksek lisans sınav derslerini ve her birinin katsayılarını bildiğinize göre, her derse uygun kaynakları, sorulan soru sayısını, giriş sınavı sorularının konu başlıklarını incelemeye devam edeceğiz. Sonraki adımlarda yapay zeka yüksek lisans giriş sınavı için en iyi kaynaklar Sizi yapay zekayla tanıştırıyoruz.

 

1. ingilizce dili

Yapay zeka yüksek lisans sınavında İngilizce dili dersi bir katsayılı olup, bu dersten 30 soru sorulmaktadır. Tüm bilgisayar bilimleri dallarındaki katsayıların toplamı 15’tir, bu da bilgisayar bilimleri sınavında dilin öneminin 15 üzerinden bir olduğu anlamına gelir.

İngilizce dersi kaynakları

Kitaplar: Büyüteç Altında, Medrese Şerif ve Mozaik çalışmak için iyi kaynaklardır.Ayrıca geçmiş yılların testlerini incelemek de çok faydalı olabilir. Bu dersin katsayısı bir olduğundan, diğer derslere göre daha az zaman harcanması ve bunun yerine bu sürenin önceki yılların giriş sınavına ayrılması önerilir.

2. Bilgisayar matematiği

Yapay zeka yüksek lisans sınav kaynaklarından matematik dersleri seti 4 matematik dersi 1 ve 2, istatistik ve ayrık matematik içerir, yapay zeka yüksek lisans sınavındaki matematik dersleri 2 katsayısına sahiptir. Bu derslerden 20 adet test giriş sınavı soru kitabında sunulmaktadır.

Matematik 1 ve 2’de zayıfsanız veya bu dersleri okumak çok zaman alıyorsa, bu derslerden birini veya her ikisini de kaldırmanızı öneririz.

 • İstatistik ve Olasılık: İstatistik ve Olasılık ders materyali oldukça geniştir ancak soruları çözmeye zaman ayırırsanız bölümlerdeki çoğu sorunun spesifik ve sınırlı çözümlerinin olduğunu göreceksiniz. Uzmanlık derslerinin matematik derslerinden daha önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle matematik temeliniz zayıfsa veya bu dersleri çalışmak çok zaman alıyorsa silmeniz daha doğru olur.
 • Ayrık matematik: Yapay zeka yüksek lisans giriş sınavında ayrık matematik dersinden 7 test sunulur, ayrık matematik dersi bilgisayar yüksek lisans giriş sınavında matematiğin temelini oluşturduğundan en önemli matematik dersi olarak kabul edilir.

Gelişmiş yapay zeka matematik derslerinin kaynakları

Medrese Şerif kitapları matematik derslerine çalışmak için iyi bir kaynaktır.Ayrıca çevrimiçi derslere kayıt olabilir veya bu derslere yönelik eğitici videolar hazırlayabilirsiniz.

3- Yapay zeka yüksek lisans sınavına yönelik uzmanlık dersleri

Genel dersleri inceledikten sonra sıra yapay zeka yüksek lisans sınavına özel derslerin kaynaklarına geldi. Sıralamaya büyük etkisi olan yapay zekanın en önemli kaynakları şöyle:

 • Dil ve makine teorisi: Bilgisayar yüksek lisans sınavında dil ve makine teorisi dersi 5 testten oluşmaktadır. Yapay zekada dil ve makine teorisi dersinin yanı sıra sinyal ve sistem dersinin katsayısı 3’tür. Yapay zekada teori dersinin çok önemli olduğunu bu önemli noktayı göz önünde bulundurun, bu nedenle bu dersi mutlaka eksiksiz çalışın ve atlamayın.
 • Sinyal ve sistem: Yapay zeka yüksek lisans sınavında sinyal ve sistem dersinden 5 test sunulmaktadır. Bu dersin yapay zekada dil ve makine teorisi dersiyle birlikte katsayısı 3’tür.
 • Veri yapısı : Bahsettiğimiz gibi veri yapısı dersi algoritma dersiyle neredeyse örtüşüyor. Yapay zeka sınavında ağaç bölümlerinin (basit ağaç ve özel ağaç dahil), sıralama ve karıştırmanın daha önemli olacağını unutmayın. Bu iki dersin önemi nedeniyle tüm bölümlerin tamamını okumak daha iyidir.
 • Algoritma: Algoritma, giriş sınavındaki önemli derslerden biridir ve sonrasında pratik bir konudur. Bilgisayar alanındaki makalelerin çoğunda algoritmalar görülmektedir, dolayısıyla farklı algoritmalara aşina iseniz gelecekte bu alanda daha başarılı olursunuz.
 • Yapay Zeka : Yapay zeka yüksek lisans giriş sınavında yapay zeka dersinde 7 test planlanmıştır, yapay zeka dersleri, veri yapısı ve yapay algoritma tasarımı setinin katsayısı 4’tür, yüksek katsayıya göre bunların kurslar büyük önem taşıyor.
 • Mantık devresi : Yapay zeka yüksek lisans sınavında bu dersten 7 test planlanmıştır. Mantık devresi, bilgisayar teknolojisi mühendisliği yüksek lisans giriş sınavındaki önemli derslerden biridir ve bu dersi doğru çalışarak sorularının büyük bir yüzdesine kolayca cevap verebilirsiniz.
 • Bilgisayar mimarisi : Yapay zeka yüksek lisans sınavında bilgisayar mimarisine ait 7 test bu derse atanmıştır. Bu dersi okuyarak soruların çok yüksek bir yüzdesine cevap verebileceksiniz. Bilgisayar mimarisinin önemli bölümleri arasında sayılar, hesaplamalar ve hafızalar bölümlerini sayabiliriz. Bu ders yapay zeka yüksek lisans sınavının önemli kaynaklarından biridir, dolayısıyla rütbe almada oldukça önemlidir.
 • Dijital elektronik : Bilgisayar yüksek lisans sınavında dijital elektronik dersine 6 test atanmaktadır. Bu dersin katsayısı 2’dir, yapay zekada mantık devresi ve mimari dersleri ile birlikte, bu dersi çalışmanın sizin için zor olduğunu düşünüyorsanız kaldırın.
 • İşletim sistemi: Bilgisayar yüksek lisans sınavında işletim sistemi dersinden 7 test sunulmaktadır. Yapay zeka yüksek lisans sınavında bilgisayar ağları ve veri tabanına ilişkin iki dersle birlikte bu dersin katsayısı 3’tür. Bu derste zamanlamalar ve anılar bölümünün çok önemli olduğunu ve yapay zekanın kaynağı olarak bunlara genellikle sorular sorulduğunu bilmekte fayda var.
 • Bilgisayar ağları: Bilgisayar ağları dersi, bilgisayar yüksek lisans sınavında 7 testten oluşur. Bu dersin katsayısı, iki ders işletim sistemi ve veri tabanı dersiyle birlikte bilgisayar son sınıf sınavının tüm derslerinde 4, yapay zeka dersinde ise 3’tür. Bilgisayar ağlarının seyri diğer tüm trendlerde de önemlidir ve katsayısı da yüksektir, bu nedenle adayların tüm bilgisayar mühendisliği trendlerinde üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Bu dersi eksiksiz ve derinlemesine okumanızı öneririz.
 • Veritabanı : Veri tabanı dersinde yapay zeka yüksek lisans sınavında 6 test bulunmaktadır. Yapay zeka alanında bilgisayar ağları ve işletim sistemi dersleri ile birlikte bu dersin katsayısı 3’tür, veritabanı dersi giriş sınavının önemli kaynaklarından biri olduğu için bunu çok iyi öğrenmek daha iyidir.

Veri yapısı ve algoritma tasarımı, yapay zeka yüksek lisans sınavının en önemli kaynakları olarak değerlendiriliyor. Veri oluşturma süreci ile algoritma tasarımı süreci örtüşmektedir, dolayısıyla veri oluşturma sürecini tamamen öğrenirseniz, algoritma tasarımı konusunda çok hızlı bir şekilde uzmanlaşacaksınız.

Yapay zeka yüksek lisans sınavı için özel kaynaklar

Yapay zeka sınavının uzmanlık dersleri için kendinizi tek bir kaynakla sınırlamamak daha iyidir. Parse, Rahian Arshad veya Puran Harush kitapları çalışmak için iyi kaynaklardır. Yapay zeka kitabıyla ilgili olarak Russell’ın referans kitabına da başvurabilirsiniz.

Çözüm

Bu yazımızda sizlere yapay zeka yüksek lisans giriş sınavının kaynakları, ders giriş sınavı katsayıları ve ilgili diğer bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde tanıtmaya çalıştık. Adayların kullanabileceği kitaplar, çevrimiçi dersler, hazırlık eğitim videoları gibi birçok kaynak bulunmaktadır, daha fazla araştırma yaparak en uygun kaynağı bulabilirsiniz.