blog posts

kaynak kodu nedir? Programlamada kaynak kodu veya kaynak kodu

Hiç kurulum ve kullanım için ilk adımda parçalarını bağlamanızı gerektiren bir cihaz satın aldınız mı? Örneğin, çok parçalı yapbozlar veya bazı malzemeler için raf yapmak için, kurulum adımlarını daha iyi ve daha kolay yapabilmek için kullanma kılavuzuna ihtiyacımız var. Kılavuzlar gibi davranan yazılım geliştirmek ve oluşturmak için talimatlar da yazılır. Kaynak kodu, bir yazılımın veya web sitesinin altyapısını oluşturmanın temelini belirleyen talimatlar olarak kabul edilir. Bu yazımızda kaynak kod nedir sorusuna cevap vereceğiz ve ardından kaynak kod çeşitlerine, nasıl kullanılacağına daha yakından bakacağız ve kaynak kod örneği vereceğiz.

giriiş

Teknoloji endüstrisinde, özellikle web geliştirmede kodlama , web sitelerinin çeşitli öğelerine işlev atamak için bilgisayar programlama dillerinin kullanılmasıdır . Birçok yazılım geliştirme ve web programlama projesinde kritik bir kod türü , bir bilgisayar programının temeli olarak hizmet eden ve düzgün çalışması için gerekli talimatları sağlayan kaynak kodudur.

 

kaynak kodu nedir?

“Kaynak kodundan” bahsettiğimizde, aslında çeşitli programlama dilleri kullanan programcılar tarafından yazılan bir dizi talimattan bahsediyoruz . Bir programcı bir dizi veya satır kaynak kodu yazdıktan sonra, bunu bir uygulamaya, web sitesine veya başka bir bilgisayar programına uygular. Ardından, yazılımın doğru çalışması için talimatları dikkate alır.

Başka bir deyişle, kaynak kodu, programcıların yazdığı bilgisayar programları, yazılımlar ve web siteleri için insanlar tarafından okunabilen talimatlardır. Bu talimatlar, bilgisayara belirli bir görevi gerçekleştirmek için ne yapması gerektiğini söyleyen bir dizi programlama kodudur. Kaynak kodu, C , C++ , Java , Python ve diğerleri gibi çeşitli programlama dillerinde yazılabilir . Kaynak kodu genellikle bir metin düzenleyicide veya kod düzenleyicide yazılır ve ardından ilgili yürütülebilir programı oluşturmak ve bilgisayarda çalıştırmak için derlenir veya yorumlanır.

 

Geliştiriciler, yeni özellikler eklemek, hataları düzeltmek veya yazılımı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirmek için kaynak kodunu değiştirebilir . Kaynak kodunu görüntüleme ve değiştirme olasılığı, onu açık kaynaklı ve değiştirilebilir bir ürün haline getirir ve programcıların işbirliği yapmasına ve kodları geliştirmesine olanak tanır. Kaynak kodu genellikle Git ve SVN gibi sürüm kontrol sistemlerinde depolanır ; bu sistemler, geliştiricilere zaman içinde kodda yapılan değişiklikleri izleme ve paylaşılan bir “kod tabanı” üzerinde diğer geliştiricilerle işbirliği yapma yeteneği sağlar.Bazı programcılar, süreci başkaları için kolaylaştırmak amacıyla, kod yönetimi sürecini kolaylaştırmak için yorumlar eklerler, bu da onların anlaşılmasını kolaylaştırır ve diğer programcıların daha fazla özelleştirme yapmasını ve programın kaynak kodunda değişiklik yapmasını engelleyebilir. bu kodun hayati bileşenlerinden birinin de insanlar için anlaşılabilirliği olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, kod daha sonra bir derleyici kullanılarak makine diline çevrilir . Derleyici kodu çevirdiğinde , resmi olarak “yürütülebilir kod” olarak bilinir.

 

Kaynak kodu türleri nelerdir?

  • yorumlanmış kaynak kodu
  • Derlenmiş kaynak kodu
  • Yazılım özelliklerinin kaynak kodu
  • Yazılım programının Kaynak Kodu
  • Bilgisayar kaynak kodu (veya temel olarak bilgisayar işletim sistemi )

Kaynak kod türlerinden biri, programcının doğrudan yazdığı ve derleyicinin bunları makine diline veya ikiliye çevirdiği koddur . Bilgisayar, makine kodunu veya ikili kodu yürütme yeteneğine sahiptir. Bu doğrudan çeviri, kodların çok daha iyi çalışmasını sağlar. Programcı kodu her değiştirmek istediğinde, istediği değişikliklerle kodu yeniden yazmalı ve işlemci tarafından yürütülecek derleyici aracılığıyla çalıştırmalıdır.

Başka bir tür , yorumlayıcı adı verilen bir alt programın kodu ayrıştırdığı ve ardından cihaza yüklediği yorumlanmış kaynak kodudur . Tercümanlar, her komutu yürütmek için kodu satır satır inceler. Programlama dilleri, Python, Java ve PHP bu tür kaynak kodunu kullanır.Kaynak kodu türlerini daha iyi anlamak için, uygulama hiyerarşisi ve çeviri türleri kavramlarına aşina olmak yararlıdır. Aşağıdaki yazımızda kaynak kod nedir, bu konuları inceleyeceğiz.

Kaynak kodu uygulama hiyerarşisi nedir?

bu kodu uygularken ve kullanırken amacımız, tamamını veya bir kısmını yazdığımız kodlardan istenilen sonuca ve çıktıya ulaşmaktır. Kaynak kodu, çıktıyı oluşturmak için kullanılabilir. Bu çıktılar, bilgisayarlar (daha yüksek düzeyde), yazılım programları (orta düzeyde) ve hatta yazılım özellikleri (daha düşük düzeyde) oluşturmak için kullanılır.

Kaynak kodu çevirisi türleri nelerdir?

Bilgisayar çevirisi ve anlaşılması için tüm kaynak kodları makine koduna dönüştürülür, bu çeviri yorumlama veya derleme yoluyla yapılabilir. Bu iki çeviri türü aslında bilgisayar sisteminin kaynak kodunu tanımlar.

Kaynak kodunun amaçları nelerdir?

Kaynak kodunun, yazılım geliştirme için temel sağlamasının yanı sıra başka önemli amaçları da vardır. Örneğin, kaynak koduna erişimi olan profesyonel kullanıcılar, yazılım kurulumunu kolayca özelleştirebilir. Bu arada, diğer geliştiriciler, diğer işletim platformları için benzer uygulamalar oluşturmak için kaynak kodunu kullanabilirler; bu, kodlama talimatları olmadan daha zor olacaktır.Kaynak koduna erişim, programcıların öğrenme amacıyla kod göndererek veya diğer uygulamalar için parçalarını geri dönüştürerek programlama topluluklarına katkıda bulunmalarını sağlar.

Kaynak kodunun yaygın kullanımları nelerdir?

Artık kaynak kodu türlerini ve ne olduklarını net bir şekilde anladığımıza göre, günlük kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi. Bu kullanımlardan bazıları, bir web sitesinin altyapısını oluşturmak gibi nispeten basittir, ancak diğer bazı kullanımlar sizi şaşırtabilir. Bu nedenle, programlamada kaynak kodun çeşitli kullanımları aşağıda tartışılmıştır.

Bir uygulamanın performansını iyileştirin

Bir programcıya kaynak kodunun en yaygın kullanımının ne olduğunu sorarsanız, muhtemelen kaynak kodu ekleyerek performansı artırmanın en önemli kullanımlarından biri olduğunu söyleyecektir .

Programa özel bir işlev ekleyin

Kaynak kodunun başka bir kullanımı, bir bilgisayar programına, uygulamaya veya web sitesine belirli işlevler eklemektir. Birçok teknoloji uzmanı, geliştirilen uygulamaların performansını ve görünümünü önemli ölçüde etkileyebileceğinden, bunun kaynak kodun birincil kullanımı olduğunu düşünür.

Örneğin, bir geliştiricinin bir video oyunu üzerinde çalıştığını ve oyuncular yeni bir oyun alanına girdiklerinde benzersiz bir ekranın görüntülenmesini istediğini varsayalım. Bu durumda, kaynak koduna, programa oyuncunun avatarı oyunda belirli bir noktaya ulaştıktan sonra bu ekranı göstermesini söyleyen komutlar ekleyebilir.

Bir web sitesinin temelini oluşturmak

Programcıların kaynak kodu kullanmasının bir başka ana nedeni de, web tasarımcılarının ve geliştiricilerin yeni web siteleri oluşturmak için kullanabilecekleri bir temel oluşturmaktır. Bir web sitesinin temeli, bazen web sitesinin çalışmasına ve kullanıcı etkileşimlerine uygun şekilde yanıt vermesine yardımcı olacak talimatlar sağladığı için kaynak kodu olarak kabul edilir.

Benzersiz kaynak koduyla bir web sitesi temeli oluşturmak, programcıların kullandığı dil türünü içerir. Bir web sitesinin temel kodlamasının genellikle bir biçimlendirme dili olan HTML’yi içerdiğini unutmayın , ancak birçok programcı web sitesi kaynak kodunu yazmak için diğer programlama dillerini de kullanır.

Paylaşım algoritmaları

Programcılar, algoritmaları kendi aralarında paylaşmak için kaynak kodunu da kullanabilirler. Bunun nedeni, çoğu programcının kaynak kodunu metin tabanlı düzenleyicilere veya yazılımlara yazması ve bu nedenle kodlarının basılı sürümlerini belge dosyaları olarak kaydedebilmesi olabilir.

İnsanlar daha sonra bu dosyaları, işleriyle ilgilenen veya projelerinden birinde belirli bir kaynak kodunu uygulamak isteyen diğer programcılarla paylaşabilir. Bazı programcılar, başkalarına programlamayı öğreten ve algoritmalar hakkında daha fazla şey öğrenen ders kitapları veya referans kitapları gibi ürünlerde de basılı kaynak kodunu kullanır.

Kaynak kodunu kim kullanıyor?

Kaynak kodunu yazanlar veya kaynak kodunu yazılımı değiştirmek, güncellemek ve yazılıma yeni özellikler eklemek için kullananlar genellikle bilgisayar programcılarıdır. Bilgisayar programcılığı, web siteleri ve yazılım uygulamaları oluşturmak ve geliştirmek için kodların yazıldığı ve uygulandığı bir teknoloji mesleğidir. Programcılar ve geliştiriciler, çalıştıkları şirkete ve projenin boyutuna bağlı olarak kaynak kodu geliştirebilir ve neredeyse her tür uygulama veya yazılıma uygulayabilir.

Programcılar, yeni kaynak kodu oluşturmak için görsel programlama aracı, metin düzenleyici veya tümleşik geliştirme ortamı (IDE) gibi çeşitli araçları da kullanabilir . Bilgisayar programcıları genellikle küçük programlar için kod kümeleri yazarak kaynak kodunu kullanırlar, ancak proje büyük bir programsa, bunun için birkaç kaynak kodu grubu oluşturulabilir.

 

Programlama dillerine giriş

Programcıların karmaşık talimatları yürütmek için farklı türde programlama dilleri kullanması gerekir . Aşağıda, profesyonel programcıların kaynak kodu yazmak için kullanabileceği çeşitli bilgisayar programlama dillerini tanıtıyoruz.

c programlama dili

Programcılar, işletim sistemlerini ve veritabanlarını tasarlamak için C programlama dilini kullanır . Bu dil, kodlamayı öğrenmek ve temelden başlamak isteyenler için çok uygundur.

C++ dili

C++ programlama dili, C diline çok benzer, ancak programcıların daha karmaşık kodlar geliştirmek için kullandıkları ek özelliklere sahiptir. Mobil uygulamalar, oyunlar ve web tarayıcıları geliştirmek için C++ kullanabilirler.

java programlama dili

buJava dili, C ve C++ dillerinin yazım stilinden esinlenmiştir. bu kodu taşınabilirdir, yani cep telefonları, bilgisayarlar, tıbbi cihazlar ve oyun konsolları gibi birden fazla cihazda çalışabilir.

Java Komut Dosyası

Programcılar , kullanıcıların web sayfalarıyla etkileşime girmesini sağlayan kod yazmak için öncelikle JavaScript’i kullanır. Bu etkileşimlere örnek olarak görüntülerin görüntülenmesi, yakınlaştırma ve uzaklaştırma ve bir düğmeye tıkladıktan sonra içeriğin az ya da çok görüntülenmesi verilebilir.

Pascal dili

Programcılar temel kodlamayı öğrenmek için bu dili kullanırlar. Ana uygulamaları genellikle eğitim alanındadır, çünkü bu dil yapılandırılmış bir dil olarak kabul edilir ve öğrenmesi çok kolaydır. Bunu kullanarak verimli ve güvenilir programlar üretmek de mümkündür.

Piton

Python, programcıların çeşitli programlar oluşturmak için kullanabileceği genel bir dildir . Bu dil , birçok alanda yaygın olarak kullanılan en basit programlama dillerinden biridir . Python , web uygulamalarında, yazılım geliştirmede, veri biliminde ve makine öğreniminde yaygın olarak kullanılan , nesne yönelimli , üst düzey ve yorumlanmış bir dildir.

TEMEL programlama dili

BASIC, kodunun okunması çok kolay olduğu ve diğer dillere kıyasla nispeten eski olduğu için programcıların temel programlama kavramlarını öğrenmek için kullandıkları bir dildir.

PHP programlama dili

PHP dili “hypertext or hypertext önişlemci”nin kısaltmasıdır ve web geliştirme ve programlama alanında evrensel ve açık kaynaklı bir kodlama dili olarak kabul edilir.

Kaynak kodu nasıl çalışır?

Herhangi bir programlama dilindeki en basit komut, programlama deneyiminiz olmasa bile anlaşılması kolay olan “Merhaba Dünya” metin ifadesini yazdırmaktır. Bir programcı “Merhaba Dünya” programını çalıştırdığında, program satır satır, yukarıdan aşağıya ve soldan sağa, neredeyse İngilizce metin okumak gibi yürütülür.

C dili biraz şifreli görünebilecek bazı sözdizimleri içeriyor olsa da , bu örneğin amacının ekrana “Merhaba Dünya” kelimesinin çıktısını almak ve yazdırmak olduğunu anlamak yine de kolaydır. C dilinde Hello World programını aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Kaynak kodun gerçekten yürütülebilmesi için önce kodun makine diline çevrilmesi (veya derlenmesi) gerekir. Bunu derleyici adı verilen bir programla yapıyoruz. Nesne kodu olarak çevrilen kod, temel olarak ikili koddan (sıfır ve bir) oluşur ve program kaynak kodundan farklı olarak insanlar tarafından kolayca anlaşılmaz.

Kaynak kodu lisansı kavramı nedir?

Yazılım tedarikçileri, kod değişikliklerini, saldırılara karşı güvenlik açığının artmasını veya kod kalitesinin değişmesini önlemek için kaynak kodlarını gizli tutabilir. Ayrıca fikri mülkiyetlerini korumak isteyebilirler.Bu, yalnızca yazılım yazarlarının kodu inceleyip değiştirebileceği anlamına gelir. Bu durumda, yazılımın kullanıcıları, yazılımı ilk kez çalıştırdıklarında, yazılımın orijinal yazarları tarafından onaylanmayan herhangi bir eylemi gerçekleştirmemeyi kabul eden bir lisans imzalamalıdır.

Öte yandan, bazı programcılar açık kaynak kodlu yazılımlar aracılığıyla kaynak kodlarına açık erişim sağlar . Bu, diğer programcıların kaynak kodunu incelemesine ve değiştirmesine izin verir. Programcıları kodlarını değiştirmeye ve geliştirmeye ve kaynak kodlarını gözden geçirip değiştirmeleri için başkalarıyla paylaşmaya teşvik ederler.

Linux’ta kaynak kodunun kullanımı nedir?

Linux dağıtımlarında kaynak kodunun kullanılması, açık kaynak kodlarının (Açık Kaynak | Açık Kaynak) kullanılması anlamına gelir . Bu sayede programcılar kaynak kodunu inceleyebilir ve ihtiyaçlarını karşılamak için Vim gibi metin editörlerinde düzenleyebilirler .Ayrıca kolayca değiştirilebildiği için kaynak kodu hataları düzeltmek, performansı iyileştirmek ve yazılım güvenliğini artırmak için kullanılır. Linux programcıları, işletim sistemini geliştirmek ve optimize etmek ve Linux kaynak kodunda sürekli olarak değişiklik yapmak için bu özelliği kullanır.

Linux’ta bir programın kaynak koduna erişmek için ne yapılmalıdır?

Örneğin Linux işletim sisteminde bir programın kaynak koduna erişmek için aşağıdaki yöntemlerden biri kullanılabilir.

  • Paket Yöneticilerini Kullanma : Birçok Linux dağıtımında, çeşitli programları yüklemek ve yönetmek için kullanılabilen bir Paket Yöneticisi bulunur. Bu paket yöneticileri, programı kurmanın yanı sıra genellikle programın kaynak kodunu da kullanıcılara sağlar. Örneğin, Debian tabanlı dağıtımlarda şu komutu kullanabilirsiniz: apt-get kaynağı  Programın kaynak kod versiyonu alındı.
  • Ana siteden indirme : Bazı programlar, özellikle ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlar, kaynak kodlarını indirmek için programın ana sitesine koyarlar. Bu durumda programın ana sitesini ziyaret ederek kaynak kodunu indirebilir ve sisteminize kurabilirsiniz.
  • Sürüm kontrol sisteminin kullanımı : Bazı programlar sürüm kontrol sistemlerinde yönetilir, örneğin “GitHub”da (GitHub), belirli bir programın sayfasına başvurarak kaynak kodunu bu sistemden alabilirsiniz.

Her durumda, programın kaynak kodunu aldıktan sonra, metin editörleri veya farklı IDE’ler gibi araçları kullanarak kodları geliştirebilir ve düzenleyebilirsiniz .

Kaynak kodu örneği

Pratik bir şekilde kaynak kodun bir örneğini arıyorsanız, bu bölüm kaynak kodun basit bir örneğini sunar.

Aşağıdaki kaynak kodu örneği C dilindedir, ancak kodunuzu birçok farklı programlama dilinde yazabileceğinizi unutmayın.

<em>#include < stdio.h >
int main( )
{
printf("welcome to my page") ;
}</em>
Birçok programcı, kaynak kodu yazarken C veya C++ kullanır çünkü bu diller, temel yönergeler sağlayan basit kod satırları oluşturmalarına olanak tanır. Bu örnekte, kod talimatı şu şekildedir: printf   belirir ve programa sayfadaki tırnak ve parantez içindeki metni yazdırmasını söyler. Bir programcı kaynak kodunu derler ve bir web sitesinde uygularsa, ilgili metin sayfası Sayfama hoşgeldiniz   görüntüler

Kaynak kodu neden önemlidir?

Kaynak kodunun en önemli yönü, yazılım oluşturmak için temel temeli sağlamasıdır.bu kodun bu özelliği diğer kullanımlara genişletilebilir. Örneğin, Kaynak Kodu, yazılımın düzenlenmesine, özelleştirilmesine veya daha fazla geliştirilmesine olanak tanır.Yazılımı kendi bilgisayarınızda çalıştırsanız bile, bu görevler kaynak kodu olmadan imkansız veya en azından çok daha zor olacaktır. Bir uygulamanın kaynak kodu, diğer işletim sistemleri için benzer yazılımlar geliştirmeyi kolaylaştırırken, aynı zamanda birden fazla kişi veya hatta büyük bir programcı topluluğu tarafından yazılım geliştirilmesine olanak tanır.

Kaynak kodu oluşturmanın alternatifleri nelerdir?

Bir program oluşturmanın tek yolunun kaynak kodu yazmak olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, artık programlamaya başka alternatifler de var. Bu alternatifler, programcıların görsel bir arayüz kullanarak yazılım oluşturmasına ve geliştirmesine olanak tanıyan görsel programlama araçlarını içerir. Çoğu zaman, bir programın akışını veya davranışını temsil etmek için blok diyagramları kullanma eğilimi vardır.

Görsel programlama araçları “kodsuz” olabilir, bu da kodlamanın gerekli olmadığı ve hatta mümkün olduğu anlamına gelir. Ek olarak, görsel programlama “düşük kodlu” olabilir, yani kaynak kodu yazarken gerekli olabilir veya olmayabilir, görsel programlama aracının yeteneklerini genişletmek için kullanabilirsiniz. Görsel programlama araçlarına örnek olarak LabVIEW, Simulink ve Bubble verilebilir. Komutların ve talimatların bir elektronik tablonun hücrelerine yazıldığı Excel veya Google E-Tablolar gibi hücre tabanlı programlama araçlarını kullanmak da mümkündür .

Çözüm

Bu yazımızda kaynak kodu tanıttık ve kaynak kodun bilgisayar programlama dillerini kullanarak programcı tarafından yazılan bir dizi talimat olduğunu öğrendik. Bir programcı, bir satır veya bir dizi kaynak kodu yazdıktan sonra, onu bir web sitesine, uygulamaya veya başka türde bir bilgisayar yazılımına uygulayarak işlevsel yönergeler ve kullanıcılara ortaya çıkan ürünü kullanmalarını sağlayabilir.

Örneğin, bir programcı bir uygulama için bir satır kaynak kodu yazabilir, öyle ki kullanıcı sayfanın belirli bir bölümünü, örneğin bir düğmeyi veya metin bağlantısını tıkladığında uygulama belirli bir şekilde tepki verir. olması gereken uygun olay. Bu yazımızda ayrıca kaynak kodun önemi ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olduk.

Bu nedenle eğer bir programlama işine ilgi duyuyor ve bu yola başlıyorsanız programlamanın ön şartlarını öğrenip bu maceralı yolda adım atmak gerekiyor . Programlama mesleğine girmenin ilk adımlarından biri, kodları daha iyi anlamak ve diğer programların kaynak kodlarını kullanabilmek ve istediğimiz projelerde kullanabilmek için basit bir programlama dili öğrenmeye başlamaktır .

Kaynak kodu hakkında sık sorulan sorular

Bu makalenin sonunda, kaynak kodun ne olduğuyla ilgili bazı genel sorular ele alınmıştır.

Programcılar kaynak kodu oluşturmak için ne kullanmalıdır?

Programcılar, kaynak kodu oluşturmak için bir metin düzenleyici, görsel bir programlama aracı veya “yazılım geliştirme kiti” (SDK) gibi bir “entegre geliştirme ortamı” (IDE) kullanabilir. Büyük uygulama geliştirme ortamlarında, genellikle geliştiricilerin kaynak kod dosyalarının durumlarını ve düzeylerini izole etmesine ve izlemesine yardımcı olan yönetim sistemleri vardır.

Telegram gibi yazılımların kaynak kodu ile ne kastedilmektedir?

Yazılım kaynak kodu, onu üretmek için yazılan programın kaynak kodunu içerir. Telegram’ın kaynak kodu, sunucuyla iletişim, kullanıcı arabirimi, veri işleme ve diğer şeyler için kodlar dahil olmak üzere Telegram yazılımını üretmek ve çalıştırmak için gereken tüm komutları ve işlemleri içerir. Kaynak koduna erişimle, geliştiriciler yazılımı değiştirebilir, iyileştirebilir ve kendi beğenilerine göre özelleştirebilir.