blog posts

React js nedir ve ne işe yarar?

React js’yi tanıma

React js nedir? Bu yazımızda React js kavramını anlatacağız ve Angular gibi diğer JavaScript çerçeveleri yerine neden React js kullanmamız gerektiğini öğreteceğiz.

React js, en iyi ve en hızlı JavaScript kütüphanelerinden biri olarak kabul edilir . Bu kütüphane Facebook, Instagram ve diğer geliştirici toplulukları tarafından yönetilir ve korunur. React gerçekten açık kaynaklı bir kütüphanedir ve kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır.

React js nedir?

React js, tek sayfalı uygulamalar için belirli bir kullanıcı arayüzüne sahip uygulamalar oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir JavaScript kitaplığıdır. Bu kütüphane aynı zamanda web ve mobil uygulamalara yönelik sunum katmanlarını yönetmek için de kullanılır.

Ayrıca React js kütüphanesi, yeniden kullanılabilir bileşenler tasarlamanıza ve oluşturmanıza olanak tanır. Başlangıçta React js, Facebook’ta yazılım mühendisi olarak çalışan Jordan Valk tarafından tasarlandı. React js ilk olarak 2011 yılında Facebook haber bülteninde ve 2012 yılında Instagram.com’da uygulanmaya başlandı.

React js kütüphanesi, programcıların sayfayı yeniden yüklemeden değiştirilebilecek web uygulamaları tasarlamasına olanak tanır. React js kütüphanesinin temel amacı hızlı, genişletilebilir ve basit olmaktır.

Bu kütüphane yalnızca uygulamalardaki kullanıcı arayüzünde çalışır. React, MVC örneğiyle iletişim kurabilir. Hatta MVC’deki Angular js gibi diğer JavaScript çerçeveleri veya kitaplıklarıyla birlikte bile kullanılabilir.

 

React js nedir?

React js’nin özellikleri nelerdir?

React’ın bazı önemli özelliklerine daha yakından bakalım .

React js’de JSX

React js’de formatlama için normal JavaScript kullanmak yerine JSX kullanılır. JSX, HTML’yi takip eden ve React’te alt bileşenleri oluşturmak için bu HTML etiketi yönergelerini kullanan basit bir JavaScript’tir. HTML dili, JavaScript çağrılarına yanıt vermek için React çerçevesi tarafından işlenir. Burada düz eski JavaScript’te bile kod yazabiliriz.

Yerel tepki ver

React’ın, React mimarisini iOS, Android ve UPD gibi yerel uygulamalara hazırlayan, Facebook tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen bir halk kütüphanesi bulunmaktadır.

React js nedir ve özellikleri nelerdir?

React js’de tek satırlı veri akışı

React js’de, bir dizi değişmez değişken, bileşen sağlayıcısına HTML etiketlerinde nitelikler olarak iletilir. Bileşenler herhangi bir özelliği doğrudan değiştiremezler ancak çağrılan bir işlevden bir geri dönüş kabul edebilirler, böylece değişikliklerimizi uygulayabiliriz. Tüm bu süreçler yukarıda anlatıldığı gibi bilinmektedir: “özelliklerin akışı azalır, reaksiyonların akışı artar”.

React js evde okul eğitimi

Sanal belge nesne modeli

React js, uygulanan değişiklikleri hesaplayan ve ardından tarayıcıyı güncelleyen önbelleğe alınmış bir veri yapısı oluşturur. Bu, tüm sayfanın aktif olarak bir değişiklik beklemesini sağlayan özel bir özellik sağlar; böylece bir değişiklik meydana geldiğinde sayfa tekrar güncellenir ve yeni bilgiler görüntülenir. React kütüphanesi yalnızca gerçekten değişen bileşenleri günceller ve görüntüler.

Neden React js kullanmalıyız?

Şimdi karşımıza çıkan en önemli soru neden React js kullanmalıyız? Ön uç web uygulamalarını kolayca oluşturmak için Angular gibi birçok açık kaynaklı platform vardır. React’ın diğer rakip teknolojilere ve çerçevelere göre bazı avantajlarına bir göz atalım.

Dünyada her gün ön uç programlamada birçok değişiklik olduğu ve yeni bir çerçeve öğrenmeye zaman ayırmanın çok zor olduğu göz önüne alındığında, özellikle de bu yeni çerçevenin sonunda geçerliliğini yitireceği düşünülürse. Yani geleceğe yönelik en iyi seçeneği arıyorsanız ancak çok sayıda çerçeve arasında kafanız karıştıysa React’a mutlaka göz atmanızı öneririm.

Neden React js kullanmalıyız?

React js’nin basitliği

React js o kadar basittir ki, doğru şekilde anlayabilirsiniz. Bileşen tabanlı yaklaşım, uygulama yaşam döngüsünü sağlar ve JavaScript çerçevesinin kullanımı, React’ın profesyonel web ve mobil uygulamaları kolayca tasarlamayı ve desteklemeyi öğrenmesini çok kolay hale getirdi.

React, HTML ve JavaScript’i birbirine entegre etmenize olanak tanıyan JSX adı verilen özel bir dil kullanır. Bu yöntemin kullanılmasına gerek yoktur ve programcı basit JavaScript de kullanabilir ancak JSX işleri çok daha kolaylaştıracaktır.

Öğrenmesi kolay

React, temel programlama bilgisine sahip olan herkes tarafından kolayca öğrenilebilirken, “etki alanına özgü diller” olarak adlandırılan Angular ve Ember, bunların öğrenilmesinin zor olduğu anlamına gelir. Genel olarak React js’yi öğrenmek için yalnızca temel CSS ve HTML bilgisine ihtiyacınız vardır.

Yerli bir Ruiker

React, mobil uygulamalar tasarlamak için kullanılabilir (React Native). React, kapsamlı kod yeniden kullanılabilirliğini desteklemesi açısından yeniden kullanılabilirliğin güçlü bir savunucusudur; dolayısıyla belirli bir zamanda hem bir Android uygulaması, hem bir IOS uygulaması hem de bir web uygulaması üretebiliriz.

Öğrenmesi kolay

veri bağlantısı

React, dağıtılmış bir kontrol noktası aracılığıyla bileşenlere veri akışını kontrol etmek için tek yönlü bir veri bağlantısı ve Flux adı verilen bir uygulama mimarisi kullanır ve React’te yerleşik büyük uygulamaların özerk bir şekilde çalışmasına olanak tanır.Bileşenlerde sorun gidermeyi kolaylaştırır.

React js’in popülaritesi neden her geçen gün artıyor?

Angular gibi diğer teknolojiler mevcut olsa da, Facebook React JS’yi geliştirdiğinde çoğu geliştirici çok fazla kodlama yapmak zorunda kaldı.

Diğer çerçeveleri kullanan geliştiricilerin mevcut bileşenleri değiştirmek için çok sayıda kodda değişiklik yapması gerekiyordu. İhtiyaç duydukları şey, bileşenlerin karmaşıklığını ortadan kaldırmalarına ve projeyi daha kolay ve hızlı hale getirmek için bu bileşenleri yeniden kullanmalarına olanak sağlayacak bir çerçeveydi.

React js çoğu geliştiricinin aradığı çözümü sağladı. JSX’in kullanımı, daha anlaşılır ve hatta belirli bir zamanda birkaç bileşeni birleştirebilen kodların oluşturulmasını teşvik etmede çok faydalıdır. Bu nedenle React js, sadeliği ve esnekliği nedeniyle günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Belirtilen istatistiklere göre 1.300 geliştirici ve 94.000 web sitesi React js kullanıyor.

 

React js'in popülaritesi neden her geçen gün artıyor?

Bu popülerliğin büyük bir kısmı, birçok insanın ona yönelmesine neden olan kullanıcı arayüzü sorunlarını çözmek için React js’yi kullanan Facebook, Uber, Instagram ve Airbnb siteleriyle ilgilidir.

Geliştiriciler neden React js’yi kullanmayı tercih ediyor?

Kendi geliştiricilerinin programlarını JavaScript’te yazmasına olanak tanır. JSX, React js’yi kolay ve eğlenceli kılan tek büyük özelliktir. Geliştiriciler yeni bir kullanıcı arayüzünü oluştururken anında kolayca görüntüleyebilir. Hatta HTML kodlarınızı doğrudan JavaScript’e dönüştürür.

Bileşenler, geliştiricilerin karmaşık kullanıcı arayüzlerini parçalamasına olanak tanır. Bileşenler fikri, React js’yi benzersiz kılan şeydir. Geliştirilen karmaşık kullanıcı arayüzünü veya UIX’i daha basit bileşenlere ayırabildiğiniz için artık web veya mobil uygulamanın tamamı hakkında endişelenmenize gerek yok.

React js’deki aksesuarlar

Props, bir dizi bileşenin özel verileri kullanmasını sağlar. React js’deki aksesuarlar, özel verilerin belirli bir özel kullanıcı arayüzüne aktarılmasına izin verir.

Modlar tüm değişikliklerin bir bölümde saklanmasına izin verir. Geliştiriciler React js kullanırken uygulama sırasında değişebilecek tüm içerikleri alıp tek bir yere (state) koyarlar. Mod ile tüm uygulama detayları tek bir bölümde güvence altına alındığından web uygulama yönetimi çok daha kolay hale gelecektir.

React js, uygulamayı hızlandırmak için sanal DOM kullanır. ReactJS tasarlandığında tasarımcılar eski HTML’yi güncellemenin zor ve maliyetli bir durum haline geleceğini doğru bir şekilde tahmin etmişti. Bu nedenle DOM fikri, React’in ne zaman yeniden oluşturulacağını veya bazı veriler zaten değiştiği için DOM’un belirli bölümlerinin ne zaman göz ardı edildiğini tespit etmesine yardımcı olur .

Umarım React js’nin ne olduğunu tam olarak anlarsınız ve bu çerçeveyi öğrenerek sitenizi veya uygulamanızı geliştirmenize yardımcı olabilirsiniz.