blog posts

Backlink Nedir

Backlink Nedir? En Kapsamlı Makale!

SEO söz konusu olduğunda sitenin sıralamasını yükselten faktörlerden biri de backlinktir. Rekabetin her alanda dramatik bir şekilde arttığı günümüzde ilerlemek için pasif olmaktansa aktif olmayı tercih Backlink Nedir etmek gerekiyor. İnternet çağında SEO öğrenmenin yollarını aramak gerekiyor.

Bu yolda en temel ve önemli adım, birçok insanın ilgisini çekebilecek pratik ve ilgi çekici içerikler tasarlamak ve yayınlamaktır. Peki insanlar web sitenizi nasıl buluyor ve içeriğinizi kullanıyor? Bu amaçla onlara bu olanağı sağlamalı ve işaretler göstererek onları yönlendirmelisiniz.

Kullanıcıları sanal alanda yönlendirmek bağlantılar kullanılarak yapılır. Hatta link yardımıyla birçok kişi sosyal ağlardan, web sitelerinden ve arama motorlarından yönlendirilerek istenilen web sitesine yönlendirilmektedir. Bu nedenle tüm sosyal ağlarda ve bloglarda bağlantılar çokça görülüyor.

Bağlantıların varlığı, söz konusu web sitesi için birçok avantaja sahiptir. Bu sayede bu konuda bize eşlik eden dergi, backlink ve backlink kavramını tam anlamıyla ele almaya çalışıyor.

 

Geri bağlantı nedir?

Aslında backlink  bir siteden diğerine verilen bağlantıdır. Bu bağlantılar aynı zamanda gelen bağlantılar veya gelen bağlantılar olarak da bilinir. Çünkü diğer kullanıcıların istenilen siteye girmesine neden olurlar. Backlinkler yabancı SEO’da en etkili faktörlerden biri olarak  kabul edilir .

Backlinkler resim veya metin şeklinde tasarlanabilir. Başka sitelerden bağlantı alındığında backlink işlemi gerçekleşmiş olur ve bu da web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltir. Aslında bir bağlantı, üzerine tıklandığında kullanıcının başka bir sayfaya yönlendirildiği bir resim veya metni ifade eder.

Backlinklerin kalitesi farklı olduğu için değerleri aynı değildir. Yüksek kaliteli bir geri bağlantı tasarlayarak, bunun arama sonuçlarının sıralaması üzerindeki etkisinden emin olabilirsiniz. Günümüzde SEO’da tartışılan konulardan biri, bazen site sıralaması ve SEO üzerindeki etkisi konusunda anlaşmazlıklar ve zorluklarla karşılaştığımız bağlantı kurmadır.

Google robotları bir sayfayı kontrol ettiğinde o sayfanın bağlantılarını da bilir ve bağlantıların adresine başvurur. Bu sayede Google robotu da bu yönde hareket ederek sitenin ziyaretlerini ve sıralamasını artırır.

Backlink web sitelerinde EAT kavramı

EAT aslında şu üç terimi temsil ediyor:

Uzman

Yetkili

Güvenilir

Bu üç kelime uzman, özgün ve güvenilir anlamına gelir. Faaliyetlerinde bunları göz önünde bulunduran web siteleri daha kaliteli ve daha fazla güvenilirliğe sahip olmakta ve kullanıcılarını daha memnun etmektedir. Ancak bir web sitesinin çalışmasında bu öğelere yer vermemesi, yaptığı işin kalitesini ve güvenilirliğini düşürür.

Bu şekilde backlinkin kalitesini ve güvenilirliğini korumak için  EAT değeri yüksek olan ve çalışmalarında bunu gözlemlemiş olan web sitelerinden link vermek gerekir. Özel sitelerden bağlantı verilmesi, sitenin diğer web siteleri nezdindeki güvenilirliğini artıracak ve diğer sitelerden birçok bağlantı alacaktır.

Saygın sitelerden geri bağlantı almak çok iyi bir deneyim olabilir. Bu bakımdan konuyla ilgili uzmanlaşmış, kullanıcılar arasında güven ve inandırıcılığı yüksek olan bir web sitesi tercih edilmeye çalışılmalıdır.

Geçmişte, geri bağlantılar, web sitelerinin arama motorlarındaki sıralamasını değerlendirmede önemli ve temel kriterlerden biri olarak kabul ediliyordu. Ancak artık arama motorlarının çalışmalarında da değişiklikler yapıldığı için bu konu da değişikliğe uğradı ve birçok çelişkili görüşü de beraberinde getirdi.

Geri bağlantı türlerinin ve SEO’daki rollerinin tanıtılması

Backlink tasarlamanın ve oluşturmanın kolay bir iş olmadığı göz önüne alındığında, işin daha kolay yapılabilmesi için doğru beceri ve araçlardan yardım alınması gerekmektedir. Sitenin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştiren backlinkler, Google’ın istenilen sitenin sayfalarını hızlı bir şekilde indekslemesini sağlar.

Doğru yöntemleri kullanarak geri bağlantı almak, sitede büyük bir trafik oluşturacaktır. Ayrıca sayfa ve sitelerde rahat bir dolaşım alanı yaratarak istenilen içeriğe hızlı erişim olanağı sağlar. Bu şekilde backlink türlerini şu şekilde ayırabiliriz:

İçerik geri bağlantıları

İstenilen web sitesine faydalı ve değerli içerikler yazılarak içerik backlinki oluşturulur. Bu tür içeriklere PR adı da verilmektedir. İçerik ilgi çekici ve kaliteli ise çokça paylaşılacak ve bunun sonucunda da backlink miktarı ciddi oranda artacaktır.

Haber sitelerinden backlink alma

Haber sitelerinden backlink almak için gazetecilerin beğendiği içeriklerin üretiminden yararlanabilirsiniz. Gazetecilerin en sevdiği içerik, çeşitli kaynaklardan toplanması ve alıntı yapılabilmesidir.

Forumlarda veya forumlarda geri bağlantı oluşturma

Bir forumda veya forumda bir geri bağlantı oluşturarak, içeriğiniz ve web sitenizle tematik olarak ilgili olan aktif forumlarda geri bağlantılar alabilirsiniz. Bu yöntem web yöneticileri tarafından web sitesine yeni içerik eklemek için kullanılır. Bu yöntem SEO açısından başarılıdır ve uygun bir planla takip edildiği takdirde site trafiğini artıracaktır.

 

Dahili bağlantılarla geri bağlantı

İç bağlantıların kontrolü daha kolay ve erişilebilir olduğundan, bağlantı kurmanın belki de en uygun yöntemlerinden biri iç bağlantılarla ilgilidir. Arama motorları sitenin sayfalarını ölçerek sitenin yapısını tespit edebilir.

Bu sayede dahili bağlantılarla backlink vermek sitenin ve sayfalarının sıralamasında oldukça etkili olur ve SEO’yu geliştirir.

Popüler sosyal ağlarda geri bağlantı

Günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de sosyal ağlarda backlink oluşturmaktır. Bu sayede sosyal ağlarda paylaşım yaparak ve site linkini buralara yerleştirerek sitenin trafiği artar ve sitenin SEO’suna önemli bir etkisi olur.

Geri bağlantı anahtar kelimeleri

Bazen sitenin SEO’sunu iyileştirmek için marka adınıza backlink verilmesi tavsiye edilir. Çünkü Google’ın bu ismin ne kadar arandığını bilmesi gerekiyor. Bazen istediğiniz anahtar kelimeyi tek bir kelimeye tamamen odaklanmayacak şekilde bağlamanız önerilir. Bunun yerine, ilgili dalda anahtar kelimenin ardından başka bir kelime girin.

SEO’da backlinklerin rolü

Düşük kaliteli backlinklerin site sıralamasına pek bir etkisinin olmadığı göz önüne alındığında, bu iş için hedefe yönelik ve akıllı yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. İstenilen sayfa ile ilgili içeriğe sahip sitelerden backlink almak, sitenin arama motorlarındaki sıralamasını arttırır.

Ayrıca Google’da sıralaması ve konumu iyi olan, kaliteli ve güvenilir sitelerden backlink alınması tavsiye edilir. Bu sayede backlinkingde asıl amaç diğer sitelerdeki kitleyi sitenize çekmek olmalıdır ve sadece backlinking tek başına önemli bir etki yaratmaz.

Aşağıda backlinkin sitenin SEO’sundaki etkisinden ve rolünden bahsedeceğiz.

Geri bağlantılarla site sıralamasını iyileştirin

Bahsettiğimiz gibi backlinkler site ziyaretlerini artırır ve arama motorlarında daha iyi bir konum kazanır. Sitenin iç sayfalarıyla ilgili anahtar kelimenin kullanılması durumunda sitenin arama motorlarındaki sıralaması önemli ölçüde artacaktır.

Geri bağlantılarla daha hızlı indeksleme yapın

Geri bağlantılar, arama motoru robotlarının site bağlantılarını bulmasına ve istenen siteyi en iyi şekilde taramasına yardımcı olur. Geri bağlantılar arama hızını artırır ve botların hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Yeni başlatılan siteler için geri bağlantıların tasarlanması ve oluşturulması çok önemlidir. Çünkü backlinkler istenilen sitenin hızlı bir şekilde bulunmasını ve indekslenmesini sağlar. Bu nedenle site içeriklerinin hızlı bir şekilde indexlenmesi için uygun bir backlink kullanılması gerekmektedir.

Geri bağlantılarla trafik alın

Uygun ve alakalı backlinklerin kullanılmasıyla birçok ziyaretçi web sitesine yönlendirilebilir ve site tıklama sayısını artırarak sitenin SEO’daki konumunun iyileştirilmesine yardımcı olur.

İlgili backlinklerle sitenin güvenilirliğini artırmak

Sınırlı sayıda alakalı ve kaliteli geri bağlantı oluşturmanın, yüzlerce kalitesiz geri bağlantıdan daha etkili olduğunu belirtmek gerekir. Backlinkin doğal olması Google’daki güvenilirliğini ve değerini arttırır. Alakasız geri bağlantıların kullanılması yalnızca yararsız olmakla kalmaz, aynı zamanda olumsuz etkilere de neden olabilir.

Answer Agency’nin SEO hizmetlerini kullanarak SEO sonuçlarınızdan gönül rahatlığıyla emin olabilirsiniz . Tüm işletmelerle işbirliği içinde uzmanlaşmış bu ajans, çeşitli işletmelerin durumunu iyileştirebilir ve yeterli deneyime sahip olarak sitenin SEO’sunu iyileştirebilir.

Ücretsiz geri bağlantı oluşturmanın yolları

Geri bağlantılar, sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmede önemli bir rol oynadığından, bir SEO’nun yüksek kaliteli ve geçerli geri bağlantılar oluşturma konusunda yeterli yeteneğe sahip olması gerekir.

Backlink işlemi sürekli olduğu takdirde mutlaka tatmin edici bir sonuç alınacaktır. Bu nedenle ücretsiz backlink yapmak önemli hale geliyor ve oldukça faydalı ve etkili olacaktır. Bu bölümde ücretsiz backlink oluşturma yöntemlerini tanıtacağız.

İran blog sisteminde ücretsiz geri bağlantılar oluşturma

Etkili geri bağlantılar oluşturmanın en iyi yollarından biri bir blog sistemi kullanmaktır. Bloglama sistemleri ücretsiz geri bağlantılar sunar. Böylece siteler içeriklerini yayınlayabilir ve ücretsiz geri bağlantı alabilirler.

Bloglama sistemlerinin yüksek otoriteye sahip olduğu göz önüne alındığında, bu sistemlerde etkinlik yapılması şiddetle tavsiye edilir. Aşağıda, ücretsiz geri bağlantılar oluşturmak için birkaç güvenilir İran bloguna başvuracağız.

wikidot.com
hpage.com
iwopop.com
1msite.com
mex.tl
bigcartel.com
webflow.io
netlify.app
ucoz.net
bcz.com
contently.com
weebly.com
site123.me
e-monsite.com
simpsite.nl
emyspot.com
webs.com
webnode.com
yolasite.com
zoho.com
jimdo.com
webself.net

Harici blog sisteminde ücretsiz geri bağlantı yapma

Eğer söz konusu yabancı blogun Farsça dili sorunu yoksa ve blogunuzu engellemiyorsa Farsça içerik yayınlayabilirsiniz. Bu bölümde Farsça içerik yayınlamanın engel olmadığı, kalıcı ve ücretsiz backlink alabileceğiniz birkaç blogu tanıtacağız.

Diğer harici bloglama sistemlerini bulmak için Google’da Blog Oluştur terimini arayabilirsiniz. Ancak bu konu başlığımızda ücretsiz backlink oluşturma yetkisi yüksek olan en iyi harici blog sistemlerini tanıtmaya çalıştık.

bizpr.ca
pen.io
pressreleaselive.com
makaleler yapımcısı.com
issuewire.com
sıçramazipblog.com
smore.com
penzu.com
justpaste.it
telegra.ph
kepçe.it

Backlink satın almalı mıyız, almamalı mıyız?

Ücretsiz geri bağlantılar için site oluşturucuları kullanma

Ücretsiz geri bağlantı oluşturmanın başka bir yolu da site oluşturucuları kullanmaktır. Dünyada kalıcı ve ücretsiz bir plana sahip birçok web sitesi oluşturucu bulabilirsiniz. Kalıcı ve kaliteli site oluşturucuları kullanarak web siteniz için kalıcı geri bağlantılar oluşturabilirsiniz.

İranlı web sitesi oluşturucularında Shopfa dışında kalıcı ve ücretsiz bir backlink oluşturmak mümkün değildir. Aslında İranlı site oluşturucuların sunduğu ücretsiz planlar geçici ve bir aydan kısa sürüyor ve backlink inşası bunlarda pek etkili olmuyor.

Ancak kalıcı ve ücretsiz geri bağlantılar oluşturabileceğiniz birçok yabancı site oluşturucu var. Yabancı sitelerin çoğunda Farsça içerik yayınlamanın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Aşağıda birkaç yabancı site oluşturucudan bahsedeceğiz.

 

İçerik yeniden yayınlama siteleri tarafından ücretsiz geri bağlantı

Ücretsiz ve kaliteli backlink için kullanılan en iyi yöntemlerden biri içerik backlinkidir. Bu sayede içerik yayınlanarak sitenin SEO’su iyileştirilir. Bu yöntemle siteye günlük ziyaret sayısını artırmak ve sitenin Google’daki sıralamasını yükseltmek mümkündür. Aşağıda, yabancı içeriğin ücretsiz geri bağlantı için yeniden yayınlanmasına yönelik bazı siteleri tanıtacağız.

bizpr.ca
pen.io
pressreleaselive.com
makaleler yapımcısı.com
issuewire.com
sıçramazipblog.com
smore.com
penzu.com
justpaste.it
telegra.ph
kepçe.it

Backlink Backlink takibi ve yeni takip

Takip edilen ve takip edilmeyen geri bağlantılar arasındaki fark

Dofollow ve Nofollow bağlantıları, arama motorları için web sitesi optimizasyonunda önemli bir faktör olarak bilinmektedir. Tüm web siteleri ve web sayfaları bağlantılar aracılığıyla birbirine bağlanır. Bu nedenle SEO’nun bir parçası olan backlink, herhangi bir web sitesinin başarısı için gereklidir.

Yeni bir sayfa veya yayın oluşturulduğunda Google botları onu tarar. Bir yazı yazdığınızı ve o sayfaya bazı harici ve dahili bağlantılar eklediğinizi düşünün. Google botları yayını tararken, eklenen dahili ve harici bağlantıları da izleyecek ve takip edeceklerdir.

Tüm bağlantılar varsayılan olarak izlenir ve Google bunları izleyecek ve takip edecektir. Bağlantıyı takip etmek, içeriğinin sizin için değerli olduğu anlamına gelir. Takip bağlantıları SEO’daki en güçlü bağlantılar olarak kabul edilir.

Fakat gönderiye link ekleyerek nofollow etiketi koyduğunuz zaman Google robotları bunları taramaz ve takip edilmez buna nofollow denir. Aslında bunu yaparak bağlantıları doğrulamamış olursunuz ve bağlantılar Google robotları tarafından değil, yalnızca site ziyaretçileri tarafından takip edilecektir.

Bu sayede Google’ın içeriğimizdeki harici bağlantıları taramasına izin verirsek bunlara takip bağlantıları dendiğini öğrendik. Ancak web sitesinin dış bağlantılarına nofollow etiketini eklemeye çalışırsak, bağlantılara nofollow adı verilecektir.

Google’ın güvenilir içerik ve siteleri izleme ve belirleme konusundaki kriteri, insanların bu sitelere olan güven derecesidir. Bu sayede Google, sitenin içeriğini başka web sitelerine yerleştirerek, site içeriğinin insanlar için yararlı veya güvenilir olup olmadığını tespit edebilmektedir.

Sonuç olarak arama sonuçlarında siteniz Google tarafından diğer kullanıcılara özgün ve güvenilir bir site olarak tanıtılacaktır. Diğer web sitelerindeki takip bağlantıları sitenizden içerik içerir ve sitenizin içeriğine işaret eder. Sitenize yapılan referansların sayısı ne kadar yüksek olursa, sitenizin Google’daki sıralaması da o kadar iyi olur.

Nofollow bağlantılar, başka bir siteye işaret etmeyen bağlantılardır. Aslında takip edilmeyen bağlantıya tıklamak sizi başka bir sayfaya yönlendirecektir. Ancak arama motoru bu bağlantıları izleyip takip etmez ve sitenin sıralamasını iyileştirmede hiçbir rolü yoktur.

Günümüzde çoğu web sitesi yorumlarına nofollow etiketini ekliyor. Ancak bazı insanlar bu numarayı bağlantı oluşturmak için kullanıyor. Google, nofollow bağlantılarını kontrol ederse ve bu tür siteleri bulursa, onları cezalandıracaktır.

Geri bağlantı oluşturma

Geri bağlantı oluşturmanın temel yöntemleri

Backlink kalitesinin ve sayısının artmasıyla birlikte etkinliği de artmaktadır. Backlinklerin kalitesinin farklı olduğu düşünülürse sitenin sıralamasına ve SEO’suna etkisi de farklı olacaktır.

Bu bağlamda Answer Agency’nin SEO hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Cevap ajansında, site optimizasyonu alanında yararlı tavsiyeler verebilecek SEO uzmanları olarak çalışan bir ekip vardır. Ayrıca backlink oluşturmanın temel yöntemlerine de değiniyoruz.

Forumlarda backlink oluşturma

Forumlarda faydalı içerik yayınlamak backlink oluşturduğundan dolayı bu alanda çok sayıda forum bulunmaktadır. Ancak öncelikle içeriğin ve sitenin konusu ile ilgili forumları bulmak, daha sonra kurallara uygun olarak yayınlamak gerekmektedir.

Forum imzasını web sitenizin bağlantısına eklemeyi unutmayın. Ayrıca profile web sitesi adresini girin.

Konuk gönderileri yayınlayarak geri bağlantı oluşturma

Yazarların içeriklerini ve içeriklerini kaynakla birlikte yüklemelerine olanak tanıyan bazı web sitelerinden yardım alabilirsiniz. Tabii ki, web sitesi yöneticisinin bağlantılarınızı takipten çıkarmaması gerektiğini, bu durumda bağlantılarınızın değerini kaybetmediğini belirtmek gerekir.

Sosyal ağlarda paylaşarak geri bağlantı oluşturma

İşle uğraşan kişilerin Facebook, Twitter, LinkedIn vb. işleriyle ilgili gruplara katılmaları tavsiye edilir. Bu sayede web sitesi içeriklerini işleriyle ilgili gruplarda yayınlayabilir ve yeni backlinkler oluşturabilirler.

LinkedIn’de yazarak geri bağlantı oluşturma

LinkedIn’in diğer sosyal ağlara göre daha yüksek bir sıralamaya sahip olduğu göz önüne alındığında, tıklamalarının da yüksek puan ve sıralamaya sahip olduğu görülüyor. Web sitenizin içeriğini bu sosyal ağda profesyonel bir şekilde linkleyebilirseniz sonuçlar oldukça tatmin edici olacaktır.

Bloglarda görüş alışverişinde bulunarak geri bağlantı oluşturma

Bu yöntem çok akıllıcadır ve bundan iyi geri bağlantılar alabilirsiniz. Bunun için işletmenizle ilgili sayfalara detaylı yorumlar yaparak ve son olarak web sitenize link vererek backlink oluşturmak gerekir.

Video pazarlamayla geri bağlantılar oluşturma

Video pazarlamayla backlink oluşturmak için YouTube en iyi yerdir. Dünyanın her yerinde videolarını YouTube üzerinden yayınlayan pek çok kullanıcı var. Bunun için önce tekniklerini bilip sonra harekete geçmek gerekir.

İran’da kameralar video yayını için de kullanılıyor. Web sitesi adresi video pazarlamaya dahil olduğundan backlink oluşturmada oldukça etkili olabilir. Ayrıca film izlemek, bir metni okumaktan daha az yorucudur. Dolayısıyla markanızı bu yöntemle kullanıcıların zihnine kayıt ettirebilirsiniz.

Podcast’lerle geri bağlantılar oluşturun

Bazı kişilerin uzun içerikleri okuyacak zamanı ve sabrı olmayabilir, bu nedenle ses dosyası kullanmak onların geri bağlantı oluşturmasına yardımcı olabilir.

Video eğitimleriyle geri bağlantı oluşturma

Eğitim videoları tasarlayıp sitede yayınlayarak kullanıcının sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayacak ve geri dönüş oranı ciddi oranda artacaktır.

Güçlü ve faydalı içerikler üreterek backlink oluşturmak

Çekici ve pratik içerik, site optimizasyonunda en önemli faktörlerden biridir. Benzersiz içerikler üretip yayınlayarak diğer sitelerdeki kopya içeriklerden kullanıcıları sitenize çekebilir, ziyaretleri artırabilirsiniz.

Backlink satın almalı mıyız, satın almamalı mıyız?

Bazı insanlar geri bağlantı satın almaya karşı olabilir ve bunun tamamen yararsız olduğunu düşünebilir. Ancak öte yandan, satın almanın faydalı olmasının birçok nedeninden de bahsedebiliriz ki bunu daha sonra tartışacağız.

  • Geri bağlantı oluşturmak çok zaman alabileceğinden, bunları satın almak size zaman kazandırabilir.
  • Ayrıca backlinkler çalışmanıza güvenilirlik kazandırır ve linkler olmadan Google’da kabul edilebilir bir sıralama elde edemezsiniz.
  • Geri bağlantılar, web sitenize yapılan ziyaretlerin sayısını artırır ve sitenizin SEO’suna büyük ölçüde yardımcı olabilir.
  • Backlink satın alarak web sitenize yapılan ziyaretler artacak ve daha fazla satış yapılmasına ve dolayısıyla gelir elde edilmesine yol açacaktır.

Güvenilir ve kaliteli sitelerden backlink alın

Bahsettiğimiz gibi, tüm geri bağlantılar satın almaya değer değildir. Daha ziyade, daha yüksek bir sıralama elde edebilmeniz için yüksek kaliteli ve güvenilir geri ödeme bağlantılarında olmanız gerekir. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, düşük kaliteli geri bağlantılardan çok daha güçlüdür ve daha iyi sonuçlara sahiptir.

Yararlı geri bağlantılar oluşturmak istiyorsanız bağlantılarınızı güçlü ve yetkili sitelerden alın. Backlink satın alırken bunun çok hassas ve önemli olduğunu ve doğru yapılması gerektiğini de unutmamalısınız.

Backlinklerin olumlu etkileri olabileceği gibi olumsuz etkileri de olabilir. Ancak tek bir yöntemle bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bu yöntem güvenilir ve güvenilir sitelerden bağlantı almaktır.

Backlink süreci sürekli olmalıdır

Eğer web siteniz için link oluşturuyorsanız bu işlemi sürekli olarak yapmalı ve bunun için belirli bir zaman dilimi belirlemelisiniz. Bu sayede backlink almayı düşündüğünüz referansları ve siteleri toplayarak bunu yapmak için detaylı bir plan yapın. Ayrıca backlink satın alırken bunu sürekli yapmalısınız.

Çözüm

Bahsedilen içeriğe dayanarak, bir web sitesinin başka bir web sitesine bağlantı vermesi durumunda bir geri bağlantı oluştuğunu tespit ettik. Bağlantı kurma, SEO’da çelişkili görüşlere neden olan sıcak bir konudur. Geri bağlantı almak, arama sonuçlarındaki konumunu iyileştirebilir.

Link inşa etmeden önce Google’da gerekli ve standart teknikleri doğru bilmek gerekiyor. Çünkü doğru teknikleri bilmemek sonucu tersine çevirebilir. Google bu şekilde söz konusu web sitesine ceza kesmektedir.

SEO’da önemli rol oynayan bir faktöre backlink denir. Backlinkler sitenin sıralamasını yükselterek web sitesinin daha görünür olmasını ve daha çok ziyaret edilmesini sağlar. Bunun sonucunda site trafiği artar. İyi sonuçlar alabilmek için geçerli ve kaliteli backlinklerin kullanılması gerekmektedir.